Padomes prezidentvalsts ik pēc sešiem mēnešiem pārņem cita ES dalībvalsts.
Prezidentvalsts galvenais uzdevums ir organizēt, saturiski sagatavot un vadīt visu ES Padomes formātu sanāksmes - eksperta līmeņa un ministru līmeņa sanāksmes, turpināt iepriekšējo prezidentūru darbu, kā arī prezidentvalsts statuss dalībvalstīm dod iespēju ietekmēt ES darba kārtību, izvirzot savas prioritātes.
Latvijas prezidentūra 2015 eu2015.lv
Pašreizējo triju prezidentvalstu komandu veido Spānija, Beļģija un Ungārija.
Prezidentūru trio 18 mēnešu darba programma latviešu valodā: data.consilium.europa.eu
No 2024.gada 1.janvāra prezidentūru ES Padomē pārņem Beļģija.
Beļģija savas prezidentūras laikā pievērsīsies trim galvenajām tēmām: aprūpei, gatavībai un aizsardzībai. Izmantojot šo prizmu, tā sadarbosies ar dalībvalstīm, Eiropas Parlamentu un Eiropas Komisiju, lai izstrādātu politiku priekšlikumus, kas var vēl vairāk stiprināt Eiropas veselības savienību un aizsargāt ES iedzīvotāju labbūtību.
Tā kā Beļģijas prezidentūra notiks 2019.-2024. gada likumdošanas cikla beigās, tās mērķis būs pabeigt pašreiz notiekošos trialogus par Eiropas Veselības datu telpu un Regulu par cilvēku izcelsmes vielām. Tā arī turpinās darbu pie sarunām par tiesību aktiem farmācijas jomā, ieteikuma par ar vakcīnām novēršamiem vēža veidiem un ieteikuma par vidi bez tabakas dūmiem.
Beļģija tiecas izstrādāt veselības jautājumu darba kārtību nākamajam Eiropas Komisijas sastāvam, uzsverot, ka veselībai arī turpmāk jābūt prioritātei. Visbeidzot, tā arī saskata iespēju iesniegt priekšlikumus par ES rīcībā esošo īstenošanas instrumentu izmantošanu, lai veicinātu ES rīcību veselības jomā. Īpaša uzmanība tiks pievērsta tam, lai uzlabotu kopīgo rīcību darbību un piekļuvi ES finansējumam.
Beļģijas prezidentūras prioritātes sabiedrības veselības un farmācijas jomās:
- Rast risinājumus, kā ES var palīdzēt dalībvalstīm nodrošināt pietiekama veselības aprūpes darbaspēka ar atbilstošām prasmēm pieejamību, lai uzturētu to veselības aprūpes sistēmas.
- Uzsākt diskusiju par pāreju uz tādu medicīniskās pētniecības un inovācijas sistēmu, kas balstīta uz iedzīvotāju vajadzībām.
- Turpināt strādāt pie neinfekciju slimību profilakses.
- Veikt ES veselības ārkārtas situāciju pārvaldības sistēmas izvērtējumu pēc pandēmijas.
- Censties paplašināt ES spējas veikt plaša mēroga klīniskos pētījumus.
- Turpināt Zviedrijas un Spānijas prezidentūru iesākto darbu cīņā pret antimikrobiālo rezistenci.
- Noslēgt sarunas par Starptautisko nolīgumu par pandēmiju novēršanu, gatavību pandēmijām un reaģēšanu uz tām un grozījumiem Starptautiskajos veselības aizsardzības noteikumos.
- Izstrādāt, ieviest un stiprināt pasākumus zāļu trūkuma novēršanai ES, tajā skaitā uzsākt Kritiski svarīgo zāļu alianses darbību, kas apvienos Eiropas Komisiju, dalībvalstis un citas ieinteresētās puses, lai nodrošinātu svarīgāko zāļu un to sastāvdaļu ražošanu Eiropā.
Beļģijas prezidentūras tīmekļa vietne: belgian-presidency.consilium.europa.eu