Pareiza Covid-19 pacientu un kontaktpersonu rīcība ir izšķiroši svarīga, lai nepieļautu infekcijas turpmāku izplatīšanos un samazinātu tuvinieku, kolektīvu locekļu un citu cilvēku inficēšanās risku.

Jūs esi saslimis ar Covid-19 un ārsts noteicis ārstēšanos mājās, Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļvietnē rekomendācijas personām, kuras ir inficētas ar SARS-CoV-2 vīrusu

Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļvietnē skaidrojums par personas rīcību, kurai noteikts Covid-19 pacienta kontaktpersonas statuss.

Covid-19 vīrusa saslimšanas gaita katram cilvēkam var atšķirties un katra situācija ir ļoti individuāla.

Covid-19 vīrusa raksturīgākās slimības pazīmes ir elpceļu slimības pazīmes, kas parasti ir vieglas un sākas pakāpeniski: paaugstināta temperatūra, klepus, iekaisusi rīkle, apgrūtināta elpošana. Aizdomas par saslimšanu var rasties, novērojot iepriekš minētos simptomus, kas ir raksturīgi Covid-19 saslimšanai.

Tāpēc minēto simptomu gadījumā nekavējoties jāvēršas pie ģimenes ārsta, lai saņemtu ārsta tālākas norādnes.

Daži cilvēki inficējas ar Covid-19, bet viņiem nerodas nekādas slimības pazīmes. Lielākā daļa cilvēku no slimības atveseļojas bez hospitalizācijas. Daļai cilvēku, kuri inficējas ar Covid-19 slimības gaita ir smaga, kas izpaužas ar smagiem elpošanas traucējumiem, smagu drudzi. Gados vecākiem cilvēkiem un tiem, kam ir tādas medicīniskas problēmas kā paaugstināts asinsspiediens, sirdsdarbības traucējumi vai diabēts, ir lielāka iespēja saslimt smagāk. Tāpat arī laiks, kamēr organisms ir pilnībā atguvies no Covid-19 radītām sekām, katram var atšķirties.

Par rekomendācijām personām, kuras ir inficētas ar SARS-CoV-2 vīrusu lasīt Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļa vietnē www.spkc.gov.lv

Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļvietnē algoritms Covid-19 infekcijas laboratoriskās izmeklēšanas organizēšanai.

Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļvietnē sniegti biežāk uzdotie jautājumi un atbildes par Covid-19.

Ja nepieciešama konsultācija par Covid-19 profilaksi, pašizolāciju un karantīnu, aicinām zvanīt uz SPKC informatīvo tālruni Covid-19 jautājumos: 67387661 darba dienās, laikā no 09:00 līdz 16:00.

 

Ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis

Ja nav pieejams savs ģimenes ārsts vai veselības problēmas parādās ārpus ārsta darba laika, par savu veselība stāvokli un nepieciešamajiem veselības aprūpes pakalpojumiem var konsultēties, zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001. Šis ir medicīniskas konsultācijas tālrunis, tāpēc informāciju par Covid-19 analīzēm vai citām uzziņām par Covid-19 ģimenes ārstu tālruņa mediķi nesniegs.

Ģimenes ārstu konsultatīvā tālruņa darba laiks:

  • darba dienās: no plkst. 17:00 līdz 8:00

  • brīvdienās un svētku dienās: visu diennakti

Ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis 66016001 ir medicīnisko padomu tālrunis, kura mērķis ir nodrošināt iedzīvotājiem iespējas ārpus ģimenes ārstu darba laika saņemt medicīniskas padomus, kā rīkoties vienkāršu saslimšanu gadījumos, kuru risināšanai nav nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība. 

Dežūrārsti (ārpus ģimenes ārstu darba laika)

Gadījumos, kad apmeklēt ģimenes ārstu nav iespējams (ārpus ģimenes ārsta darba laika), bet veselības stāvoklis neļauj gaidīt, iepriekš piesakoties iespējams apmeklēt dežūrārstu. Dežūrārsts sniedz palīdzību visiem iedzīvotājiem neatkarīgi no tā, pie kura ģimenes ārsta pacients ir piereģistrēts. Dežūrārstu (ārpus ģimenes ārstu darba laika) saraksts www.vmnvd.gov.lv

Konsultācijai par valsts apmaksātajiem pakalpojumiem

Gadījumos, kad ārstniecības personas vai ārstniecības iestādes atsakās veikt pierakstu uz valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem vai nepieciešama precīzāka informācija par valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem, iedzīvotāji aicināti zvanīt Nacionālajam veselības dienestam uz bezmaksas informatīvo klientu apkalpošanas tālruni 80001234 vai rakstīt e-pastu: nvd@vmnvd.gov.lv

Citi svarīgi kontakttālruņi www.covid19.gov.lv

  • pieteikšanās valsts apmaksāto Covid-19 analīžu veikšanai
  • Slimību profilakses un kontroles centra informatīvais tālrunis jautājumos par saslimšanu ar Covid-19, profilaksi, pašizolāciju un karantīnu
  • pieteikšanās vakcīnai pret Covid-19, lai saņemtu atbildes uz aktuālajiem jautājumiem par vakcinācijas procesu
  • un citi numuri saistībā ar Covid-19

Lai arī cik svarīgi būtu ievērot izstrādātās rekomendācijas, noteikti nedrīkst aizmirst par imunitātes stiprināšanu, kas var būtiski pasargāt no saslimšanām ar citiem vīrusiem, kā arī palīdzēt apkarot koronavīrusu organismā. Iesakām: uzturēties svaigā gaisā, veicot sportiskas aktivitātes vai pastaigas pie dabas; atteikties no kaitīgiem ieradumiem, kas kaitē organismam un bojā veselību; uzņemot vitamīnus ar augļu, dārzeņu un citu pārtikas produktu palīdzību, kā arī aptiekās nopērkamo uztura bagātinātāju palīdzību.