sejas procedūra

Otrdien, 15.jūlijā, valdībā apstiprināti Veselības ministrijas izstrādātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos* ar mērķi veicināt patērētājiem drošus skaistumkopšanas pakalpojumus un novērst riskus, kas saistīti ar augsta riska procedūrām.

Izmaiņu mērķis ir nodrošināt, ka skaistumkopšanas pakalpojumos tiek ievērotas vienotas un skaidras prasības attiecībā uz pakalpojumu sniedzēju kompetenci, izmantoto ierīču drošību un klientu informēšanu. Tas ir būtisks solis sabiedrības veselības aizsardzībā. Noteikumi stāsies spēkā 2026. gada 1. janvārī, dodot pakalpojumu sniedzējiem laiku pielāgoties jaunajām prasībām.

Jebkura skaistumkopšanas pakalpojuma laikā būtiska ir higiēnas prasību ievērošana, lai izvairītos no infekciju izplatības. Augsta riska skaistumkopšanas pakalpojumos higiēna ir īpaši svarīga, jo šie pakalpojumi saistīti ar ādas un gļotādas, kas ir viena no cilvēka ķermeņa aizsargbarjerām pret mikroorganismiem un infekcijas slimībām, traumēšanu, jo šādu procedūru laikā, tiek pārdurta vai citādi traumēta āda un palielinās infekcijas risks.

Līdz ar to ir svarīgi, lai pirms augsta riska pakalpojuma saņemšanas tiktu novērtēts klienta veselības stāvoklis (iepriekš diagnosticētās slimības, alerģijas, lietotie medikamenti u.c.) un sniegta informācija par riskiem. Turpmāk procedūras, kurās tiek lietotas medicīniskās ierīces, arī ietilps tajā kategorijā, kur klientu pirms pakalpojuma sniegšanas jābrīdina par riskiem. Tāpat pakalpojuma sniedzējam jābūt gatavam sniegt pirmo palīdzību, ja tāda būtu nepieciešama.

Ņemot vērā augsta riska skaistumkopšanas pakalpojumu iespējamo ietekmi uz klienta veselību, pakalpojuma saņēmējam jābūt pārliecībai, ka  pakalpojuma sniedzējs pilnībā pārzina ierīču lietošanu un ar to saistītos riskus. Līdz ar to nav pieļaujams, ka augsta riska pakalpojumu sniedz persona, kas, piemēram, kursos apguvusi konkrētās ierīces lietošanu, bet kurai nav zināšanu, lai pilnībā izvērtētu ierīces lietošanas nepieciešamību un riskus konkrētajam klientam. Tādēļ turpmāk augsta riska skaistumkopšanas pakalpojumus drīkstēs sniegt un tos sniedzot, lietot medicīniskās ierīces drīkstēs tikai ārstniecības persona, kurai ir atbilstoša profesionālā kompetence (piemēram, virspusējas injekciju procedūras, kā, piemēram, mezoterapija vai biorevitalizācija, drīkstēs sniegt kosmētiķis un skaistumkopšanas speciālists kosmetoloģijā). Tāpat grozījumi MK noteikumos paredz, ka augsta riska pakalpojumus nedrīkstēs sniegt kā mobilos pakalpojumus.

Grozījumos aktualizēta arī neformālās izglītības programmas apguves kārtība higiēnas jomā, precizējot terminoloģiju un apliecības izsniegšanas kārtību atbilstoši izglītības nozares tiesību aktu prasībām.

 

*Ministru kabineta 2018. gada 9. oktobra noteikumi Nr. 631 "Higiēnas prasības skaistumkopšanas pakalpojumu sniegšanai"

Saistītas tēmas

Informācija presei