Māsa

Latvija ir iesaistījusies starptautiskā iniciatīvā Nursing Action, ko īsteno Eiropas Komisija sadarbībā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Eiropas reģionālo biroju. Arvien vairāk valstu, tostarp Latvija, meklē risinājumus, lai nodrošinātu kvalificētu speciālistu pieejamību. Iniciatīvas mērķis ir izstrādāt uz pierādījumiem balstītus risinājumus māsu piesaistei un noturēšanai profesijā. Kopumā projektā piedalās 19 Eiropas Savienības valstis.

Visā Eiropā valstis saskaras ar grūtībām piesaistīt un noturēt veselības aprūpes speciālistus, ārstniecības personu trūkumam apdraudot veselības aprūpes sistēmu noturību. Dati liecina, ka 21% māsu Eiropas reģionā ir vecākas par 55 gadiem, bet tikai 31% – jaunākas par 30. Māsas – pārsvarā sievietes – ikdienā strādā garas darba stundas, ar augstu emocionālo slodzi un lielu pacientu skaitu, kas bieži noved pie izdegšanas un kadru mainības. Arī dzimumu lomu vēsturiskais sadalījums joprojām ietekmē sieviešu ikdienu – sievietes, tostarp veselības aprūpē strādājošās, bieži vien uzņemas būtisku daļu no pienākumiem ģimenē, kas veido papildu slodzi, un var būt būtisks faktors gan profesionālās izdegšanas, gan karjeras attīstības iespēju kontekstā.

Iniciatīva Nursing Action norisināsies trīs gadu garumā ar ES programmas EU4Health un PVO finansiālu atbalstu – kopējais budžets 1,3 miljoni eiro. Tās laikā paredzēts:

  • veikt izglītības tirgus un nodarbinātības analīzi visās 19 valstīs, iegūstot kvalitatīvus datus;
  • pilnveidot valstu politikas māsu nodrošinājumam un noturībai veselības aprūpē;
  • attīstīt mentoru programmas jaunajām māsām un veicināt pieredzes apmaiņu (twinning) starp valstīm;
  • integrēt digitālos risinājumus, kas palīdzētu māsām efektīvāk izmantot savas prasmes;
  • stiprināt speciālistu labbūtību, balstoties uz visaptverošas māsu aptaujas rezultātiem, kas tiks publiskota 2025. gada oktobrī.

Latvija līdz jūnija beigām izveidos nacionālo ekspertu grupu ar pārstāvjiem no augstskolām, valsts institūcijām, veselības aprūpes iestādēm, profesionālajām organizācijām.

Mēs iegūsim iespēju strādāt ciešā sadarbībā ar citām Eiropas valstīm, apmainīties ar zināšanām, datiem un labās prakses piemēriem. Īpaši svarīgi ir tas, ka iniciatīva balstās uz kvalitatīvu un salīdzināmu datu ieguvi par māsu piesaisti, noturēšanu un darba apstākļiem, kā rezultātā izstrādāsim uz pierādījumiem balstītus risinājumus. Mēs redzam, ka interese par māsu profesiju saglabājas, taču svarīgi ir nodrošināt, lai jaunie speciālisti pēc studijām arī paliktu sistēmā. Tieši tāpēc šī iniciatīva ir svarīga ne tikai īstermiņa risinājumu kontekstā, bet kā daļa no ilgtermiņa pārmaiņām,” par projektu stāsta Veselības ministrijas Nozares cilvēkresursu attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Kļaviņa.

Pirmajā projekta gadā plānots fokusēties uz politiskās apņemšanās stiprināšanu, ekspertu tīkla izveidi un partnerību attīstīšanu, vienlaikus uzsākot datu vākšanu par māsu noturību sistēmā. Otrajā gadā tiks īstenotas pieredzes apmaiņas aktivitātes ar citām valstīm (twinning), kā arī pilotprojekti un mērķtiecīgas diskusijas ar nozares pārstāvjiem Latvijā. Trešajā posmā tiek plānota iegūto rezultātu paplašināšana – tai skaitā tiešsaistes platformas izstrāde, kas veicinās profesionāļu savstarpēju sadarbību un atbalstu ikdienas darbā.

Iniciatīva sasaucas ar Veselības ministrijas izstrādāto nacionālo “Veselības darbaspēka attīstības stratēģiju 2025–2029”, kuru valdība pieņēma 2024. gada nogalē, balstoties arī uz PVO rekomendācijām un starptautiski atzītu praksi. Latvija aktīvi piedalās arī starptautiskā dialogā: šā gada aprīlī Rīgā organizēta augsta līmeņa konference par veselības aprūpes darbaspēka izaicinājumiem, bet 2025. gadā Rīga notiks PVO Eiropas reģiona mazo valstu sanāksme, kuras centrā būs cilvēkresursu attīstība.

Pēdējos gados Latvijā īstenoti vairāki pasākumi māsu nodarbinātības veicināšanai: ievesta vienota vispārējās aprūpes māsas bakalaura programma, aizstājot 13 specialitātes ar četrām, tādējādi veicinot māsu mobilitāti darba tirgū; nodrošinātas finanšu motivācijas un apmaksātas mācības, papildus Rīgas Stradiņa universitāte 2025. gada rudenī uzsāks jaunu profesionālā maģistra programmu – Paplašinātās kompetences māsa patstāvīgākai un plašākai māsu profesionālajai darbībai.

Latvijā praktizē aptuveni 9 000 māsu, kas ir 74 % no reģistrētām māsām, kas varētu strādāt profesijā. Katru gadu vidēji 80 % absolventu no kopumā šobrīd aptuveni 300, uzsāk darbu profesijā – lielākoties slimnīcās.

"Veselības aprūpes cilvēkresursu krīze: Mazās valstis nākotnes risku priekšā": konferences ieraksts un materiāli

"Veselības aprūpes cilvēkresursu krīze: Mazās valstis nākotnes risku priekšā": konferences ieraksts un materiāli
Skatīt vairāk

Saistītas tēmas

Informācija presei