Informācija presei
Ārsts

Nepilnu trīs gadu laikā stacionāriem, ģimenes ārstu praksēm, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu brigādēm ārpus Rīgas piesaistītas 784 ārstniecības personas, kurām izmaksātas naudas kompensācijas, mediķiem pretī apņemoties sniegt valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus un strādāt ārstniecības iestādēs reģionos noteiktu laika posmu, liecina Veselības ministrijas apkopotie dati.

Naudas kompensācijās dažādiem speciālistiem līdz šim izmaksāti vairāk nekā 6 miljoni eiro. Pieteikumu pieņemšana naudas kompensācijām no ārstniecības personām turpinās.

Veselības ministrijas īstenotā Eiropas Sociālā fonda (turpmāk – ESF) projekta “Ārstniecības un ārstniecības atbalsta personu pieejamības uzlabošana ārpus Rīgas” mērķis ir papildus motivēt un piesaistīt mediķus ārstniecības iestādēm reģionos, lai iedzīvotājiem būtu pieejami speciālisti, kas sniedz valsts apmaksātos pakalpojumus sirds un asinsvadu, onkoloģijas, bērnu aprūpes, sākot no perinatāla un neonatālā perioda, un garīgās veselības jomā.

Palielinās to cilvēku skaits, kuri saņem kompensāciju par darbu reģionā vai plāno izmantot šo iespēju, jo projekta dalībnieki dalās ar savu pieredzi. Uz šo brīdi projekta iespējas izmanto aptuveni 80 Daugavpils reģionālās slimnīcas darbinieku. Jaunu ārstu piesaiste ļauj mums – reģiona slimnīcai – pastāvīgi attīstīties un motivēt mediķus izvēlēties darbu reģionā,” savu komentāru par atbalstu sniedz Daugavpils reģionālās slimnīcas valdes loceklis Grigorijs Semjonovs.

Apkopotie dati liecina, ka kompensāciju saņēmēju vidū ir 104 ārsti, 142 ārstu palīgi, 150 māsas. 14 ir ģimenes ārsti pensijas vecumā saņēmuši kompensāciju par savas prakses, pieredzes un zināšanu nodošanu jaunajam speciālistam. Kompensāciju saņēmēju vidū ir tādi speciālisti kā ķirurgi, pediatri, psihiatri, māsu palīgi, vecmātes. Gada nogalē saņemti pirmie pieteikumi no zobārstiem. Naudas kompensāciju var saņemt arī zobu higiēnists un zobārsta asistents, kas strādā komandā ar zobārstu.

Kompensāciju izmaksa pamatā vērsta uz jaunu spēku piesaisti ārstniecības iestādēm. Naudas kompensāciju var saņemt ārstniecības persona, ja tā sniedz valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus un apņemas reģionā strādāt piecus gadus pilnas slodzes apmērā, kā arī atbilst vēl citiem nosacījumiem. Mediķiem ārpus Rīgas paredzēta:

  • kompensācija par darbu reģionā (un papildus kompensācija par katru ģimenes locekli);
  • uzturēšanās izmaksu kompensācija;
  • kompensācija ģimenes ārstam pensijas vecumā, kurš nodod praksi, un ģimenes ārstam, kurš to pārņem.

Plašāka informācija par projekta nosacījumiem un pieteikšanās iespējām šeit: https://talakizglitiba.lv/projekti/kompensacijas-arstniecibas-personam-par-darbu-regionos

ESF projekts “Ārstniecības un ārstniecības atbalsta personu pieejamības uzlabošana ārpus Rīgas” Nr. 9.2.5.0/17/I/001 tiek līdzfinansēts darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība” 9.2.5.specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot pieejamību ārstniecības un ārstniecības atbalsta personām, kas sniedz pakalpojumus prioritārajās veselības jomās iedzīvotājiem, kas dzīvo ārpus Rīgas” ietvaros. 

Jau ziņots, ka šobrīd norit sagatavošanās darbi, lai līdzīgu projektu īstenotu Rīgā, un lai stacionāriem, NMPD un ģimenes ārstu praksēm piesaistītu jaunos speciālistus pēc kvalifikācijas iegūšanas, kā arī veicinātu, lai profesijā atgriežas tie speciālisti, kuri šobrīd strādā citās jomās. ESF projektu ārstniecības personu atbalstam sabiedrības veselības krīžu situāciju novēršanai īstenos Veselības ministrija, no ES fondiem tam piesaistot teju 3 miljonus eiro.

Vairāki speciālisti ir dalījušies savā pieredzē par darbu stacionārā reģionā, ko varat lasīt Veselības ministrijas Facebook kontā:

https://www.facebook.com/VeselibasMinistrija/posts/847520326065784

https://www.facebook.com/VeselibasMinistrija/posts/813289692822181

https://www.facebook.com/VeselibasMinistrija/posts/796288917855592

 

ESF ansamblis