Informācija presei
Ārsti

Veselības ministrija apzinājusi medicīnas personāla gatavību doties uz Turciju, lai sniegtu medicīnisko palīdzību cietušajiem, ja šāds lūgums būtu izteikts. Turcijas vēstniecība ir apliecinājusi, ka šobrīd papildu medicīnas personāls katastrofas vietā nav nepieciešams, līdz ar to medicīnas personāla nosūtīšana netiek virzīta.

Starptautiskā prakse, organizējot palīdzības sniegšanu valstīm krīzes situācijā, paredz, ka sūtīta tiek tikai cietušās valsts lūgtā palīdzība, ievērojot visīsākās loģistikas ķēdes un centralizāciju, lai mazinātu pieņēmējas puses administratīvo slogu un neradītu haosu.

Veselības ministrija aicina ikvienu, kurš vēlas palīdzēt Turcijas iedzīvotājiem ziedojot, to darīt koordinēti caur labdarības organizācijām, piemēram, ziedot.lv.

Jau ziņots, ka Latvijas valdība, piektdien, 10.februārī, lēma par humānās palīdzības kravas nosūtīšanu Turcijai zemestrīces seku likvidēšanai, paredzot no valsts materiālajām rezervēm nosūtīt segas, apsildāmas teltis un dažāda veida tehnisko aprīkojumu.

Atgādinām, ka gadījumos, kad katastrofu izraisītās sekas pārsniedz cietušās valsts reaģēšanas spējas, valstīm ir iespēja izmantot Eiropas Savienības civilās aizsardzības mehānismu, kas ļauj nodrošināt citu dalībvalstu civilās aizsardzības resursu iesaisti katastrofu seku likvidēšanā. Šāds palīdzības mehānisms ļauj papildināt katastrofu skartās valsts reaģēšanas spējas. Valsts ugunsdzēšanas un glābšanas dienests (VUGD) katastrofu pārvaldīšanas un reaģēšanas jomā ir nacionālais kontaktpunkts, kas nepieciešamības gadījumā nodrošina regulāru komunikāciju un informācijas apmaiņu ar Eiropas Komisijas Ārkārtas situāciju reaģēšanas un koordinēšanas centru. Šajā kontaktpuntā tiek saņemta informācija par palīdzību, ko caur Eiropas Savienības civilās aizsardzības mehānismu lūgušas zemestrīcē cietušās valstis, kā arī dalībvalstu, tajā skaitā, Latvijas, piedāvātā palīdzība. Tādējādi katastrofas skartajai valstij tiek nodrošināta koordinēta un vajadzībām atbilstoša palīdzības sniegšana.