Informācija presei
Veselības ministrs un Veselības ministrijas speciālisti pie diskusiju galda kopā ar sociālajiem partneriem apspriež jautājumus par veselības aprūpes finansēšanas modeļiem
Veselības ministrijas zālē pie sarunu galda sēž veselības ministrs, Valsts sekretāre un sociālie partneri

Šodien, 15.martā, norisinājās nacionālās Trīspusējās sadarbības padomes Veselības aprūpes nozares apakšpadomes (VANA) sēde, kurā veselības ministrs Hosams Abu Meri ar sociālajiem partneriem apsprieda jautājumus par veselības aprūpes finansēšanas modeļiem.

Saeima 14.martā pieņēma grozījumus Veselības aprūpes finansēšanas likumā, ar kuriem atlikta veselības pakalpojumu "divu grozu" sistēmas ieviešana un uzdots gada laikā izstrādāt un iesniegt jaunu likumprojektu, kas noteiktu veselības aprūpes finansēšanu.

Sanāksmes laikā veselības ministrs informēja, ka veselības aprūpes finansēšanas analīzei un citu valstu pieredžu apzināšanai, kā arī konsultācijām ar starptautiskiem ekspertiem  ir veltījis ļoti daudz savas uzmanības.

Ir jāapzinās un jāizprot, ka veselības aprūpes finansēšanai nav vienas “receptes”, kas der visiem. Mums būs ļoti nopietni jāizvērtē katra ideja – ka finansēšanas modela maiņa uzlabos Latvijas veselības aprūpes pieejamību un kvalitāti,” uzsver Hosams Abu Meri, komentējot jauna Veselības aprūpes finansēšanas likuma izstrādi atbilstoši Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā lemtajam.

Tuvākajā laikā partneriem tiks sūtīts uzaicinājums deleģēt pārstāvjus darba grupai, lai diskutēt un sniegtu priekšlikumus iespējamiem risinājumiem. Tāpat tiek turpināts darbs Finanšu ministrijas vadītajā Nodokļu darba grupā. Maijā ir paredzēta diskusija par turpmāko veselības aprūpes finansēšanu un tiek plānots virzīt politisku redzējumu par šo jautājumu.

Tāpat sanāksmes laikā tika apspriests jautājums par VANA pārstāvju skaita palielināšanu. Darba devēju puse rosināja palielināt katras puses pārstāvniecību no 3 līdz 5, kas dotu iespēju plašākai viedokļu apmaiņai. Arodbierības puse šādam priekšlikumam nepiekrita, norādot, ka  pašreizējais VANA pārstāvju skaits ir līdzsvarots un atbilstošs, nodrošinot efektīvu sadarbību un pārstāvību no visām iesaistītajām pusēm. Ņemot vērā, ka jau šobrīd VANA ir tiesības izveidot darba grupas, pieaicinot ekspertus noteiktu jautājumu analīzei un izskatīšanai, kā arī, uzaicināt dalībai apakšpadomes sēdēs citus pārstāvjus, ir nodrošināta nepieciešamā kompetence un zināšanas, lai veiktu apakšpadomes pienākumus un uzdevumus kvalitatīvi.

Ņemot vērā viedokļu atšķirības, kā arī nepieciešamību izvērtēt iespējamus kompromisus pārstāvniecības paplašināšanas jautājumā, tā izskatīšana tika atlikta uz nākamo VANA sēdi.