Informācija presei
lidosta

Cilvēki, kuri būs saņēmuši pilnu vakcinācijas pret Covid-19 kursu, atgriežoties Latvijā no ārzemēm, varēs neievērot pašizolāciju. Šis ir nākamais solis papildu atvieglojumu ieviešanā vakcinētām personām, par ko šodien, 13. maijā, lēma valdība. Par citām priekšrocībām plānots lemt jau tuvākajā laikā.

Cilvēks Latvijā drīkstēs neievērot pašizolāciju, ja būs atgriezies no Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomikas zonas valsts, vai Šveices Konfederācijas, kā arī Apvienotās Karalistes. Šādā gadījumā būs jāuzrāda ārstniecības iestādes apliecinājumu, ka ir pagājušas piecpadsmit dienas pēc pilna vakcinācijas kursa pabeigšanas ar vakcīnu, ko ir atzinusi Eiropas Zāļu aģentūra (un tās atzītas ārvalstu iestādes) vai Pasaules Veselības organizācija. Šādu apliecinājumu cilvēks bez maksas iegūst ārstniecības iestādē, kur veikta vakcinācija, savukārt ar laiku šādu izziņu aizstās digitālais sertifikāts.

Pašizolācija atgriežoties Latvijā, joprojām būs jāievēro cilvēkiem, kuri būs bijuši trešajās valstīs. Šāds nosacījums būs spēkā, jo daļā šo valstu izplatās jauni vīrusa paveidi un ļoti svarīgi ir nepieļaut šo celmu izplatību Latvijā.

Kā ziņots, aprīļa beigās valdība lēma, ka pilnībā vakcinēti cilvēki var neveikt rutīnas skrīninga testu darba pienākumu veikšanai. Tas attiecas, piemēram, uz mediķiem, sociālās aprūpes centros nodarbinātajiem un skolotājiem.

Savukārt pēc nedēļas Ministru kabinets varētu spriest par nākamajiem soļiem. Viens no Veselības ministrijas piedāvājumiem paredz ieviest izņēmumus sejas masku lietošanai darba vietās, kur vienā telpā atrodas ne vairāk kā 20 cilvēki, kuri visi ir vakcinēti. Tā ir kontrolēta vide, kur darba devējs var uzņemties atbildību par darbinieku drošību, uzticēt kādam pārbaudīt, vai visi klātesošie vakcinēti utml.

Diskusijas par papildu priekšrocībām iespējamas, palielinoties vakcinēto cilvēku skaitam. Prognozes liecina, ka jūnija beigās vakcīnas pirmo devu varētu būt saņēmusi vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju vecuma grupā virs 16 gadiem, savukārt abas vakcīnas devas – aptuveni 40%. Tas ļaus ieviest izņēmumus pulcēšanās ierobežojumiem, pakalpojumu saņemšanai un pasākumu apmeklēšanai. Līdz tam arī būs ieviesti digitālie risinājumi, lai būtu ērtāk apliecināt vakcinācijas faktu.

Papildu skaidrojums:

Veselības ministrija joprojām aicina cilvēkus izvērtēt ikviena ceļojuma nepieciešamību.

Attiecībā uz vakcinētas personas statusu, personām ieceļojot Latvijā, ir atšķirīga pieeja, nekā paredzot izņēmumus cilvēkiem, kas neizbrauc no valsts. Kāpēc?

Šobrīd nav pierādījumu, ka ražotāja AstraZeneca vakcīnas “Vaxzevria” viena deva var nodrošināt pietiekamu aizsardzību pret inficēšanos ar SARS-CoV-2 Indijas paveidu, kas sāk izplatīties Eiropas valstīs. Mums ir ļoti svarīgi nepieļaut šī celma izplatību Latvijā. Tāpēc vakcinēti cilvēki pašizolāciju var neievērot, ja ir saņemts pilns vakcinācijas kurss – ir saņemtas 2 vakcīnas devas un no tā brīža pagājušas 15 dienas.

Šādu praksi attiecībā uz pašizolāciju rekomendē arī Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs, kā arī šādi nosacījumi ir Lietuvā un Igaunijā.

Attiecībā uz citiem atvieglojumiem vakcinētie cilvēki varēs baudīt ražotāja AstraZeneca vakcīnas dotās priekšrocības – aizsardzību jau pēc vakcīnas pirmās devas saņemšanas, ja ir pagājušas 3 nedēļas. Piemēram, nav jāievēro mājas karantīna, ja ir bijis kontakts ar inficētu cilvēku. Arī citas priekšrocības, par ko valdība lems – pulcēšanās, masku nenēsāšanu utt., būs attiecināma uz šiem cilvēkiem.

Tātad izņēmums ir attiecībā tikai uz pašizolāciju, atgriežoties no ārvalstīm, lai mazinātu iespēju Latvijā izplatīties vīrusa jaunajam Indijas paveidam.

Jāuzsver, ka vakcinācijas galvenais ieguvums ir sevis pasargāšana  no saslimšanas ar Covid-19 smagā formā un nāves.