Informācija presei
Ārsts

Lai padarītu pēc iespējas pieejamāku medicīnisko palīdzību akūtajiem un hroniskajiem pacientiem un atslogotu ģimenes ārstu darbu, uz laiku prakse varēs nesniegt pakalpojumus, kas nav kritiski, piemēram, nosūtījumus darbspējas ekspertīzes komisijai, autovadītāju medicīniskās izziņas, ieroču nēsāšanas un uzglabāšanas atļaujas, Covid-19 kontaktpersonu medicīnisko novērošanu – to paredz šodien, 1.februārī, valdībā apstiprinātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos.* 

Šāds regulējums mazinās slodzi ģimenes ārstiem, jo, piemēram, nosūtījuma sagatavošana Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu komisijai, lai pagarinātu invaliditātes termiņu, ir darbietilpīgs process, kas ietver gan nosūtījumus uz izmeklējumiem, rezultātu apkopošanu, pamatojumu ekspertīzes nepieciešamībai. Šobrīd spēkā esošais regulējums paredz, ka ārkārtējās situācijas laikā iepriekš noteiktais invaliditātes termiņš automātiski tiek pagarināts uz sešiem mēnešiem, saglabājot iepriekš noteikto invaliditātes grupu, kā arī visas sociālās garantijas (pensijas/pabalsti). Savukārt autovadītājiem nepieciešamās medicīniskās izziņas, ieroču nēsāšanas un uzglabāšanas atļaujas iedzīvotāji var saņemt arī, piemēram, veselības centros.  

Tāpat paredzēts, ka ģimenes ārstiem nebūs jāveic kontaktpersonu medicīnisko novērošanu. Cilvēkam, kuram ir Covid-19 inficētā kontaktpersonas statuss, ir jāvēro savs veselības stāvoklis un nepieciešamības gadījumā jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, savukārt darbnespējas lapa tiks izsniegta tikai gadījumos, ja darba pienākumi jāveic klātienē un darbiniekam nav iespēju piemērot saīsināto karantīnas laiku, piemēram, testēties pirms darba pienākumu veikšanas, saņemt negatīvu testēšanas rezultātu pēc kontakta ar inficēto vai veikt atkārtotu testu 3.-4.karantīnas dienā. 

Vienlaikus ar šiem grozījumiem līdz ārkārtējās situācijas beigām darba devējiem, skolām, bērnudārziem un citiem kolektīviem  atcelts pienākums apzināt kontaktpersonas, veidot to sarakstus un iesniegt tos Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC). Šāds lēmums pamatots ar straujo Covid-19 omikrona paveida izplatību un iestāžu kapacitātes trūkumu apzināt kontaktpersonas. 

Jau vēstīts, ka Veselības ministrija (VM), lai mazinātu slogu ģimenes ārstu praksēm, spērusi vairākus soļus: 

  • nav katru dienu jāzvana Covid-19 inficētu personu kontaktpersonām; 

  • ģimenes ārsts, izvērtējot ar Covid-19 inficēta pacienta veselības stāvokli, nosaka saziņas biežumu; 

  • pacientiem ar simptomiem nav jāizsniedz nosūtījumi laboratoriskai Covid-19 infekcijas noteikšanai; 

  • nav jāiesniedz veselības stāvokļa izziņas pēc karantīnas vai izolācijas, ja inficēšanās bijusi bezsimptomu vai vieglā formā un septītajā dienā personai vairs nav slimības simptomi; 

  • apmaksāts sniegto attālināto un klātienes konsultāciju laiks brīvdienās; 

  • nav jāizsniedz nosūtījumi laboratoriskai Covid-19 infekcijas noteikšanai simptomu gadījumos; 

  • akūtās stundas tiek organizētas pēc iepriekšējā pieraksta; 

  • nepieciešamības gadījumā iespējams atlikt profilaktiskās apskates. 

 

* "Grozījumi Ministru kabineta 2021. gada 9. oktobra rīkojumā Nr. 720 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu""