Nozares ziņas
Darbu uzsāk divi jauni Pusaudžu resursu centri Jelgavā un Rēzeknē

1.decembrī, pateicoties Veselības ministrijas finansējumam, darbu uzsāka divas jaunas Pusaudžu resursu centra (PRC) reģionālās filiāles- Jelgavā un Rēzeknē.

Līdz 2021.gada 1.decembrim PRC kopumā atbalstu ir sniedzis 1997 pusaudžiem, tostarp Veselības ministrijas apmaksātajā Garastāvokļu traucējumu programmā palīdzību PRC saņēmuši 1008 pusaudži un viņu tuvinieki. Lielākajai daļai sarežģījumu risināšanai palīdzējušas dažas konsultācijas, bet ilgstošs atbalsts vairāku mēnešu garumā bija nepieciešams vairāk nekā 290 jauniešiem, kuriem bija depresijas simptomātika vai/un pašnāvības risks. Turpmāk arī Jelgavā un Rēzeknē ikviens pusaudzis ar mentālās veselības grūtībām un viņa ģimene var pieteikties PRC un saņemt profesionālu, multidisciplināru un draudzīgu palīdzību bez maksas. Vairāk informācijas par PRC sniegtajiem pakalpojumiem www.pusaudzucentrs.lv

Veselības ministrs Daniels Pavļuts stāsta: “Veselības ministrijas pakalpojums pusaudžiem, kam nepieciešama ilgstoša palīdzība, šogad ir pieckāršojies – ja pagājušajā gadā jauno pakalpojumu ar Pusaudžu resursu centra komandu piedāvājām 65 jauniešiem un viņu ģimenēm, tad šogad jau tuvojamies 300. Vēl ap 700 pusaudžu un viņu ģimenēm problēmas izdevies sākt risināt jau pēc dažām vizītēm. Vasaras vidū atvērām filiāles Ventspilī, Valmierā un Daugavpilī, bet tagad redzējām, ka ir iespēja izveidot stipras komandas arī Jelgavā un Rēzeknē. Ar PRC profesionālo un mērķtiecīgo darbu esam izveidojuši kvalitatīvu un pierādījumos balstītu pakalpojumu un metodiku, tagad to nepieciešams pēc iespējas izvērst. Te nu talkā aicinu iesaistīties aktīvāk arī pašvaldības, kuras ar savu atbalstu var stiprināt gan esošās filiāles, gan veidot jaunas. Mūsu jauniešu mentālā veselība un prasmes ir visas sabiedrības atbildība.”

Veselības ministrija norāda, ka būtiska palīdzības daļa ir arī nesen izveidotais PRC klīnisko un veselības psihologu atbalsta tālrunis, kas ir vienīgais šāda veida pakalpojums Latvijā. Uz ilgstošās palīdzības pakalpojuma saņemšanu PRC izveidojušās rindas, bet attālināts tūlītējs atbalsts ir iespēja pusaudžu stāvokli savlaicīgi apzināt – daļai pietiek ar vienu vai dažām attālinātām konsultācijām, bet sarežģītākās situācijas tiek uzraudzītas, līdz pienāk kārta rindā klātienes atbalsta programmas saņemšanai. 

Pusaudžu resursu centra vadītāja, bērnu psihiatre dr. Anete Masaļska: “Mēs katru dienu saņemam zvanus no jauniešiem no visas Latvijas, un daļai mūsu pusaudžu, lai saņemtu palīdzību, ikdienā jābrauc uz Rīgu gan no Jelgavas, gan citām pilsētām. Pieprasījums pēc palīdzības joprojām ir liels, un ir izveidojušās rindas ne tikai Rīgā, bet arī visās PRC reģionālajās filiālēs. Redzam, ka mentālās veselības pakalpojumi ārpus Rīgas ir ļoti nevienmērīgi pieejami, tāmdēļ aktīvi mēģinām risināt šo situāciju. Izvērtējot daudzus faktorus, kā piemēram, infrastruktūra, speciālistu pieejamība, jauniešu blīvums, kā arī citi pakalpojumi, kas vērsti uz bērnu un jauniešu mentālās veselības uzlabošanu, tika nolemts, ka jaunus reģionālos centrus veidosim Jelgavā un Rēzeknē.”

Gan Rēzeknes, gan Jelgavas PRC filiālēs ir izveidotas speciālistu komandas, kas ikdienā ar pusaudžiem un viņa ģimeni strādās uz vietas, taču ikvienam pusaudzim būs iespēja saņemt arī citu PRC speciālistu palīdzību, tostarp, bērnu psihiatra, narkologa, ģimenes terapeita konsultācijas. Pateicoties valsts finansējumam, visi pakalpojumi PRC pusaudžiem un viņu tuviniekiem ir bez maksas.

 “Mēs esam sabiedrībā balstīts pakalpojums, un tas dod jauniešiem iespēju brīvi piekļūt palīdzībai, jo nav nepieciešams ārsta vai cita speciālista nosūtījums. Jaunietis pats vai ģimenes locekļi, draugi, aizbildņi var zvanīt mums un pierakstīt pusaudzi uz konsultāciju. Konsultācijas laikā tiks vērtētas jaunieša grūtības, vajadzības un spēja funkcionēt. Mums ir 100% vakcinēts kolektīvs, un primāri uzsvaru liekam uz klātienes konsultācijām, jo tā visefektīvāk var izveidot terapeitiskās attiecības ar jaunieti. Bet esam elastīgi savā darbā, ja ir tāda nepieciešamība, tad varam konsultācijas novadīt attālināti. Galvenais, lai pusaudzis nepaliek bez palīdzības, ” komentēja A.Masaļska.

Lai vērstos pēc palīdzības, sazinieties ar Pusaudžu resursu centru :

Psiholoģiskā atbalsta tālrunis pusaudžiem un viņu tuviniekiem/ PRC klīnisko psihologu konsultācijas - +371 25737636 (strādā arī Whats App). Darba laiks- plkst.12-19 darba dienās

 

Rīgā – tālrunis  +371 29164747; e-pasts info@pusaudzucentrs.lv   

Jelgavā – tālrunis + 371 27323238; e-pasts jelgava@pusaudzucentrs.lv

Liepājā-  tālrunis  +371 26623422; e-pasts liepaja@pusaudzucentrs.lv

Rēzeknē tālrunis +371 27313138; e-pasts rezekne@pusaudzucentrs.lv

Valmierā- tālrunis  +371 26433366; e-pasts valmiera@pusaudzucentrs.lv

Ventspilī- tālrunis  +371 25458111; e-pasts ventspils@pusaudzucentrs.lv

Daugavpilī- tālrunis  +371 25635533; e-pasts daugavpils@pusaudzucentrs.lv  

 

Pusaudžu resursu centru (PRC) 2018.gadā izveidoja Bērnu slimnīcas fonds sadarbībā ar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Psihiatrijas klīnikas speciālistiem. Šodien PRC ir kļuvis par sociālo uzņēmumu – Bērnu un pusaudžu resursu centrs, kas sniedz sabiedrībā un uz pierādījumiem balstītus pakalpojumus pusaudžiem ar dažādām mentālās veselības grūtībām, kā arī viņu tuviniekiem. Mēs strādājam multi-disciplinārā komandā, lai nodrošinātu individuālu palīdzību katram jaunietim un viņa ģimenei. PRC rūpējas, lai ikvienam pusaudzim būtu iespēja savlaicīgi saņemt profesionālu, konfidenciālu un draudzīgu atbalstu brīdī, kad tas ir nepieciešams! Tamdēļ nepārtraukti uzlabojam savu darbu un palīdzības pieejamību- PRC ir jau 7 Latvijas pilsētās – Rīgā, Jelgavā, Liepājā, Rēzeknē, Valmierā, Daugavpilī un Ventspilī; lai saņemtu PRC palīdzību, nav nepieciešams ārsta vai cita speciālista nosūtījums; visi PRC sniegtie pakalpojumi ir bez maksas, pateicoties Labklājības ministrijas un Veselības ministrijas piešķirtajam finansējumam.