Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Koronavīrusa izraisītā slimība COVID–19
Koronavīrusa izraisītā slimība COVID–19Ekspertu komentāri par koronavīrusa izraisīto slimību COVID–19 (aktualizēts 29. martā)Pēdējās diennakts aktualitātes par koronavīrusa izraisīto slimību COVID–19 (27. marts)Valsts operatīvā medicīniskā komisijaPēdējās diennakts aktualitātes par koronavīrusa izraisīto slimību COVID–19 (26. marts)Pēdējās diennakts aktualitātes par koronavīrusa izraisīto slimību COVID–19 (25. marts)Pēdējās diennakts aktualitātes par koronavīrusa izraisīto slimību COVID–19 (24. marts)Pēdējās diennakts aktualitātes par koronavīrusa izraisīto slimību COVID–19 (23. marts)Pēdējās diennakts aktualitātes par koronavīrusa izraisīto slimību COVID–19 (20. marts)Pēdējās diennakts aktualitātes par koronavīrusa izraisīto slimību COVID–19 (19. marts) Pēdējās diennakts aktualitātes par koronavīrusa izraisīto slimību COVID–19 (18. marts)Pēdējās diennakts aktualitātes par koronavīrusa izraisīto slimību COVID–19 (17. marts)Pēdējās diennakts aktualitātes par koronavīrusa izraisīto slimību COVID–19 (16. marts)Pēdējās diennakts aktualitātes par koronavīrusa izraisīto slimību COVID–19 (13. marts)Pēdējās diennakts aktualitātes par koronavīrusa izraisīto slimību COVID–19 (12. marts)Pēdējās diennakts aktualitātes par koronavīrusa izraisīto slimību COVID–19 (11. marts)Pēdējās diennakts aktualitātes par koronavīrusa izraisīto slimību COVID–19 (10. marts)Pēdējās diennakts aktualitātes par koronavīrusa izraisīto slimību COVID–19 (9. marts)Pēdējās diennakts aktualitātes par koronavīrusa izraisīto slimību COVID–19 (6. marts)Pēdējās diennakts aktualitātes par koronavīrusa izraisīto slimību COVID–19 (5. marts)Pēdējās diennakts aktualitātes par koronavīrusa izraisīto slimību COVID–19 (4. marts)Pēdējās diennakts aktualitātes par koronavīrusa izraisīto slimību COVID–19 (3. marts)Pēdējās diennakts aktualitātes par koronavīrusa izraisīto slimību COVID–19 (2. marts)

Koronavīrusa izraisītā slimība COVID–19

29.03.2020

Saistībā ar COVID-19 12.martā pieņemts lēmums par ārkārtējās situācijas izsludināšanu Latvijā! 

 

Saistībā COVID-19 vīrusa izplatību Latvijā līdz šī gada 14.aprīlim izsludināta ārkārtējā situācija, nosakot virkni stingru ierobežojošu pasākumu. Pilns rīkojuma teksts (aktualizēts 19.martā) lasāms TE.Aktuālāko diennakts statistiku par veiktajiem izmeklējumiem par aizdomām par COVID-19 saslimšanu, kā arī kopā apstiprinātos COVID-19 saslimšanas gadījumus Latvijā, skatīt Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļa vietnē - www.spkc.gov.lv


Diennakts bezmaksas informtīvais tālrunis 8345 un vietne www.covid19.gov.lv. ar COVID-19 saistīto jautājumu noskaidrošanai

Lai iedzīvotāji varētu ērtāk rast atbildes uz dažādiem jautājumiem saistībā ar COVID-19 un tā radīto ietekmi dažādās jomās, Valsts kanceleja ir izveidojusi vienotu bezmaksas informatīvo diennakts tālruni 8345 un vietni www.covid19.gov.lv.

Plašāk lasīt TE.Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) iedzīvotāju zvanu centrs par COVID-19 > 67387661

SPKC nodrošina iespēju iedzīvotājiem saņemt atbildes uz interesējošajiem jautājumiem par jaunā koronavīrusa izraisīto slimību COVID-19. Zvanot uz telefona numuru 67387661 SPKC speciālisti sniedz iedzīvotājiem atbildes uz jautājumiem, kas saistīti ar COVID-19, tostarp arī rekomendācijas attiecīgajā situācijā un norāda, kur var meklēt vairāk informāciju par interesējošo tēmu.

Uzziņas, individuālas konsultācijas SPKC informatīvā tālruņa darbinieki sniedz darba dienās plkst. 8.30 - 21.00, bet brīvdienās plkst. 8.30 - 17.00. 

Atbildīgo iestāžu informatīvie tālruņi konsultācijām un padomiem iedzīvotājiem, kā rīkoties saistībā ar COVID-19 pieejami TE.Personām, kuras ir atgriezušās no ārvalstīm, vai kuras ir dzīvo vienā mājsaimniecībā ar COVID-19 slimnieku un kurām ir viegli saslimšanas simptomi, netiks ņemtas analīzes uz COVID-19 pie personas dzīves vietā. Šiem cilvēkiem būs iespēja, pēc iepriekšēja pieraksta, ar savu personīgo transportu doties uz analīžu nodošanas punktiem

Turpmāk laboratoriski uz COVID-19 neizmeklēs:
  • COVID-19 slimnieku tuviniekus, kuri dzīvo ar slimnieku vienā mājsaimniecībā un kuriem parādās akūtas elpošanas ceļu pazīmes (klepus, drudzis).
  • Personas, kas atgriezušās no ārvalstīm un kurām 14 dienu laikā pēc atgriešanās Latvijā parādījušās akūtas elpošanas ceļu pazīmes (klepus, drudzis) un kuras nevar doties uz testēšanas punktu ar savu transportu.

Ja zvanot uz NMPD tālruni 8303, tiek atteikta laboratoriskā izmeklēšana uz COVID-19 ierosinātāju, personai telefoniski ir jāsazinās ar ģimenes ārstu, kurš veiks medicīnisko novērošanu. Sazinoties ar ģimenes ārstu, ir jāsniedz pēc iespējas precīzāka informācija par savu veselības stāvokli un jāpilda ārsta norādījumi.

Svarīgi: šajā gadījumā ārsts klīniski (neveicot analīzes) noteiks diagnozi COVID-19, kas personai nozīmē stingru izolāciju mājās. Jums ir aizliegts pamest dzīvesvietu un jāizvairās no kontakta ar citiem cilvēkiem. Jums ir jābūt pieejamam saziņai ar savu ģimenes ārstu. Svarīgi ir novērst kontaktus ar personām, kas vecākas par 60 gadiem un ārstē hroniskās slimības (piemēram, paaugstināts asinsspiediens, sirdsdarbības traucējumi, diabēts u.c), ievērojot ārsta nozīmēto terapiju un režīmu. Plašāk var lasīt SPKC mājas lapā. 

COVID-19 nav īpašas, specifiskas ārstēšanas un to ārstē kā jebkuru vīrusu infekciju, pamatojoties uz pacienta veselības stāvokli. Ņemot vērā to, ka cilvēkiem, par kuriem ir aizdomas, ka tie varētu būt inficējušies ar COVID-19, un cilvēkiem, kam Covid-19 diagnoze ir apstiprināta, nosacījumi izolācijai mājās ir vienādi,  personai, kura ārstējas mājās, analīzes var neveikt.

Kam veic COVID-19 analīzes bez maksas:

  • Iedzīvotājiem, kuriem 14 dienu laikā pēc atgriešanās no ārzemēm parādās paaugstināta temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, apgrūtināta elpošana un ir iespēja ar savu auto doties uz analīžu nodošanas punktiem vai simptomi ir smagi;
  • SPKC noteiktajām kontaktpersonām, kuras ir karantīnā un kurām 14 dienu laikā parādās saslimšanas simptomi, izņemot ģimenes locekļiem, kuri dzīvo kopā ar saslimušo.
  • Kam vēl veic analīzes, lasīt TE.

Kam zvanīt, lai veiktu analīzes?

Ja saslimšanas simptomi viegli, zvani: 8303 katru dienu no 9:00-18:00 vai 67801112 (E.Gulbja laboratorija) no 8:00-20:00 

​Ja saslimšanas simptomi smagi - ļoti augsta temperatūra, elpas trūkums, zvani 113 (visu diennakti)

Papildu noteiktajām riska grupām, kurām veic analīzes, laboratoriskā izmeklēšana notiks citā kārtībā. Piemēram, daļā gadījumu sarakstu ar personām, kurām nepieciešams veikt izmeklējumus, iesniegs darba devējs.


Informāciju par COVID-19 negatīviem rezultātiem iedzīvotāji saņems E-veselības portālā

Iedzīvotāji, kuri nodevuši analīzes COVID-19 infekcijas noteikšanai un to rezultāts būs negatīvs, informāciju saņems un varēs apskatīt E-veselības portālā, savukārt, pozitīva rezultāta gadījumā joprojām darbosies iepriekšējā kārtība, kad iedzīvotājiem zvana Slimību un profilakses centra speciālists.

Šāda kārtība ieviesta, lai padarītu darbu mērķtiecīgāku un atslogotu iesaistītos cilvēkresursus, jo iepriekš jebkāda rezultāta gadījumā, ikviens saņēma individuālu zvanu.

Plašāk lasīt TE.No 18.marta ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis 66016001 strādās visu diennakti:

Ģimenes ārstu konsultatīvā tālruņa 66016001 mediķi iedzīvotājus telefoniski konsultēs akūtu saslimšanu un traumu gadījumos, kā arī hronisku slimību saasinājuma brīžos.

Šis ir medicīnisko konsultāciju tālrunis, tāpēc informāciju par COVID-19 analīzēm vai citām uzziņām par COVID-19 ģimenes ārstu tālruņa mediķi nesniegs.


Rekomendācijas un biežāk uzdotie jautājumi un atbildes par koronavīrusa izraisīto uzliesmojumu:

Informācija svešvalodās:


 

Vizuālie materiāli par koronavīrusa izraisītās slimības COVID-19 uzliesmojumu pieejami TE.

Video materiāls: "Kā izplatās COVID-19 un kā sevi no tā pasargāt?" (latviešu valodā) un (krievu valodā) 

Veselības ministrijas sniegtās aktualitātes par COVID-19 skatīt TE.