Skip to content

Zināmi “Gada balva medicīnā 2022” laureāti un speciālbalvu saņēmēji

Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) rīkotā “Gada balva medicīnā” svinīgā ceremonija šogad notika jau 13. reizi.  Nozīmīgāko no balvām – “Balvu par mūža ieguldījumu medicīnā” šogad saņēma divas izcilas personības – anestezioloģe un reanimatoloģe Vija Cera un fiziologs un kardiologs Vilnis Dzērve – Tāluts. Savukārt “Gada cilvēks medicīnā 2022” balva tika piešķirta māsai un savas vienības Ukrainā galvenajai mediķei Sarmītei Cīrulei.  Par “Gada notikumu medicīnā 2022” tika atzīta Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) Sirds ķirurģijas centra un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes (RAKUS) Latvijas Onkoloģijas centra speciālistu veiktā unikālā operācija pacientam ar primāru aknu audzēju, kura izplatība sasniedza sirds labo priekškambari.

LĀB prezidente Ilze Aizsilniece un Vija Cera

Svinīgajā pasākumā uzstājās pazīstamā pašmāju a cappella grupa “Latvian Voices”, čellists Antons Trocjuks un vijolnieks Daniils Bulajevs, ģitārists Mārcis Auziņš, Katrīna Dimanta un Dakteri Klauni, bet pasākumu vadīja aktieris Mārtiņš Brūveris. Pasākumā viesus un TV skatītājus uzrunāja veselības ministre Līga Meņģelsone un Valsts prezidenta dzīvesbiedre, ārste ginekoloģe Andra Levite, kas tradicionāli godināja “Gada vecmāte” balvas laureāti. Ceremonijā tika pasniegta 21 balva, tostarp AS “Grindeks” augstākais apbalvojums D.H. Grindeļa balva, kā arī AS “Olainfarm”, žurnāla Ārsts.lv un “Ievas veselība” speciālbalvas.

LĀB prezidente Ilze Aizsilniece un Vilnis Dzērve – Tāluts

“Ik dienu es redzu sirds māsiņas un viņu palīgus, dvēseles ārstus un viņu palīgus, mātišķas vecmātes un iedvesmotus topošos mediķus, nepagurstošus ģimenes ārstus, zobārstus, farmaceitus un fizioterapeitus, kuri mirdzošām, bet dažkārt nogurušām acīm palīdzoši veras uz savu pacientu. Apmeklējot slimnīcas Rīgā un reģionos, man ir pārliecība, ka tieši veselības aprūpes speciālistu spēks un dzīvesziņa ir īstenā veselības apdrošināšana mūsu iedzīvotājiem. Skatīsimies vienā virzienā un es ticu, ka mums izdosies panākt jēgpilnas pārmaiņas! Sarunāsimies un esmu pārliecināta, ka mēs atradīsim labākos iespējamos risinājumus! Būsim atbalsts viens otram, novērtējot un pasakot Paldies arī ikdienā!” sacīja L. Meņģelsone.

“Gada vecmāte 2022” ir Kuldīgas slimnīcas ilggadējā galvenā vecmāte Inga Losāne, kas Kurzemē palīdzējusi piedzimt bērniņiem jau vairākās paaudzēs. Kā raksta vecmātes Ingas Losānes pacientes – viņa ir rūpīga, iejūtīga un vispār – labākā vecmāte, no visām, kādas pieredzētas!

“Visiem godīgiem cilvēkiem ir nesatricināma pārliecība, ka dāvāt dzīvību, sargāt dzīvību, rūpēties par cilvēku nākotni, it īpaši bērnu, ir cēls pienākums. Tas ir pelnījis atzinību un apbalvošanu. Turpretim rīcību, kas vērsta uz posta nešanu un iznīcina cilvēku dzīvības un nākotni, kā mēs tagad redzam Ukrainā, sagaida sods. Palīdzēt jaundzimušajiem uzsākt dzīves gaitu ir patiess prieks. Tas dod gandarījumu par savas dzīves un profesijas nozīmi,” runā uzsvēra A. Levite.

Par “Gada ģimenes ārsts 2022” sabiedrības balsojumā kļuvusi Dace Roska no Ogres, kas profesijai un pacientiem veltījusi vairākas desmitgades. Kā atzīst viņas pacienti – daktere Roska ārstē ne vien slimības, bet arī cilvēka prātu, ir laipna, iejūtīga, allaž iedziļinās problēmās. Savukārt “Gada ārsts speciālists 2022” ir Cēsu klīnikas otolaringologs Dins Sumerags, kura ceļš uz ārsta profesiju sācies caur mūziku, jo savulaik viņš absolvējis Latvijas mūzikas akadēmiju operdziedātāja specialitātē, interesējoties, kā rodas balss.

Titula “Gada jaunais ārsts 2022″ ieguvēja ir Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra psihiatre Liene Sīle. Viņa ar izcilību aizstāvējusi doktora disertāciju, kas veltīta šizofrēnijas sekmīgākai ārstēšanai, un vēl doktorantūras laikā panākusi adaptētās metodes – agrīnās intervences pacientiem ar šizofrēniju- iekļaušanu Psihiskās veselības aprūpes organizēšanas uzlabošanas plānā 2023.-2025. gadam, paverot ceļu šīs metodes turpmākai attīstībai Latvijā.

“Gada slimnīca 2022” ir Cēsu klīnika, kas šogad atzīmēja 260 gadus. Vairāk nekā 300 cilvēku lielā kolektīva vārdā balvu saņēma Cēsu klīnikas valdes locekle Aivija Zerne un galvenā ārste Inga Skrapce. Klīnika aizvadītajos gados ir piedzīvojusi lielas pozitīvas pārmaiņas, un tādā vidē ir patīkami strādāt un būt pacientam.

„Veselības centru apvienības” un „Centrālās laboratorijas” valdes priekšsēdētāja Stella Lapiņa: „Ir gandarījums, ka Latvijā ik gadu tiekamies notikumā, kurā pārliecinoši redzam nozares panākumus un savu kolēģu izcilību. Vienlaikus tas ir notikums, kurā medicīna un mediķu profesionālais veikums patiesi ir prioritāte, tas tiek novērtēts un tā veicēji – cildināti. Mūsu darba ikdienā šīs attieksmes mēdz pietrūkt, tādēļ mums visiem ir gods un prieks būt klātesošiem, atbalstīt un izbaudīt svētkus kopā ar nozares labākajiem.”

“Gada zobārsts 2022” ir ģimenes zobārstniecības zobārste Baiba Puķīte, kura apbrīnojamā veidā spēj saprasties ar pašiem mazākajiem, kas ciemojas zobārsta krēslā. Pateicoties viņai, Cēsīs aug vesela paaudze, kas nebaidās no zobārsta. Savukārt “Gada funkcionālais speciālists 2022” ir Vidzemes slimnīcas poliklīnikā Valkā fizioterapeite Kristīne Krastiņa, kas pēc traumām palīdzējusi piecelties arī tiem, kuriem neviens nesolīja, ka reiz viņi vēl staigās.

“Gada docētājs 2022” nominācijā par saviem pedagogiem balsoja Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) un Latvijas Universitātes (LU) ārstniecības studenti. “Gada docētājs” LU ir Medicīnas fakultātes Ķirurģijas katedras docents Kristaps Atstupens, ko studenti raksturo kā mierīgu, zinošu, atraktīvu, godīgu un brīnišķīgu pasniedzēju. Savukārt “Gada docētājs” RSU ir Rehabilitācijas fakultātes docente Ieva Jēkabsone. Viņa ir ļoti atsaucīga, sniedz pamatotu un strukturētu atgriezenisko saiti un vienmēr ir organizēta savā darbā, veidojot patiesi informatīvas un interesantas nodarbības un lekcijas.

“Gada farmaceits 2022” ir “Mēness aptiekas” vadītāja un farmaceite Ieva Virza. Rīgas Valdemāra ielas aptiekas apmeklētāji raksta, ka Ieva Virza allaž pauž interesi par katra klienta vajadzībām, viņai ir dziļas un pamatīgas zināšanas, turklāt šīs kvalitātes netiek zaudētas pat tad, ja aptiekā izveidojusies rinda.

“Gada ārsta palīgs 2022” ir Dienvidkurzemes novada Gramzdas un Aizvīķu feldšeru punktu ārsta palīgs Agrita Driviņa.  Kā raksta kāda viņas paciente: “Mums, lauciniekiem, viņa ir īsts glābiņš, jo mūsu pusē pie ģimenes ārsta nokļūt nav nemaz tik viegli. 40 gadu laikā viņa dienu no dienas palīdz vietējiem ļaudīm un ir arī izglābusi dzīvības!”

“Mēness aptiekas” valdes priekšsēdētāja Vilma Druliene: „Katra medicīnas darbinieka ikdienas darbs ir liela vērtība Latvijas iedzīvotājiem. Gada balva medicīnā apliecina, ka protam šo vērtību izcelt un novērtēt. Medicīnā strādājošos godinošais pasākums ir brīdis, kas visus  vieno.  Dažādu medicīnas  nozaru un profesiju pārstāvji  tiek izcelti kā neaizvietojami Latvijas iedzīvotāju ceļā uz veselību. Tādēļ notikums ir atbalstāms un saglabājams kā lieliska tradīcija.”

“Gada māsa 2022” ir Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra 5. nodaļas māsa Vita Reidemane. Viņas kolēģi īpaši uzsver ne vien viņas profesionalitāti un atsaucību, bet arī to, ka jau daudzus gadus liela daļa viņas dzīves tiek veltīta ne vien pašaizliedzīgam darbam slimnīcā, bet arī studentu izglītošanai RSU. Savukārt “Gada māsas palīgs 2022” ir Liepājas reģionālā slimnīcas māsas palīgs Jolanta Kļimova. Kolēģi laureāti raksturo ar vārdu “zelts” – dažādās variācijās… Viens saka, ka viņai esot zelta rokas, bet cits – ka zelta sirds!

D.H. Grindeļa balvu no AS “Grindeks” Padomes priekšsēdētājs Kirova Lipmana rokām par izciliem sasniegumiem Latvijas medicīnā un ieguldījumu sabiedrības veselībā saņēma Latvijas Zinātņu Akadēmijas korespondētājloceklis, kardiologs, prof. Oskars Kalējs.

Savukārt AS “Olainfarm” speciālbalva piešķirt psihiatram Elmāram Tēraudam, kurš ir spilgta personība Latvijas medicīnā un sniedz neatsveramu ieguldījumu sabiedrības labklājībā, veicinot pielāgošanos jaunajai realitātei un palīdzot mazināt stresu.

“Veselība ir pilnīga fiziska, garīga un sociāla labklājība, nevis tikai stāvoklis bez slimības vai fiziskiem trūkumiem. Tas nozīmē, ka indivīds spēj īstenot savu potenciālu, tikt galā ar ikdienas stresu, pielāgoties apstākļiem un produktīvi strādāt. Rūpes par to jāuzņemas mums visiem kopā – gan veicinot pašiem savu emocionālo labklājību, gan atbalstot bērnus un laikus pamanot līdzcilvēku problēmas. Pēdējie gadi medicīnai visā pasaulē ir bijuši sarežģīti, meklējot līdzsvaru starp sabiedrības vēlmēm un vajadzībām un nemitīgi pielāgojoties strauji mainīgiem apstākļiem. Mērķus sasniegt ir vieglāk, ja ceļā satiec uzticamus partnerus. Tāpēc šogad esam nolēmuši mūsu īpašo balvu piešķirt psihiatram Elmāram Tēraudam, kurš ir spilgts Latvijas medicīnas pārstāvis un sniedz neatsveramu ieguldījumu sabiedrības labklājībā, veicinot pielāgošanos jaunajai realitātei un palīdzot mazināt stresu,” saka AS “Olainfarm” padomes priekšsēdētājs Jānis Buks.

Žurnāls “Ārsts.lv” speciālbalvu par teicamu sadarbību sabiedrības informēšanā un izglītošanā saņēma fizioterapeits Gustavs Mellenbergs, kas žurnālam sagatavojis 15 ikvienam cilvēkam noderīgus rakstus par to, kā kustēties un būt veseliem.

Jau piekto reizi žurnāls IEVAS Veselība pasniedza arī savu specbalvu atsaucīgākajam konsultantam, ko  saņēma ģimenes ārsts Ainis Dzalbs.

“Gada balva medicīnā” svinīgā ceremonija būs skatāma 1. aprīlī ReTV plkst. 22.00, bet atkārtojumā 2. un 8. aprīlī. “Gada balvas medicīnā” pasākumu organizē LĀB sadarbībā ar Latvijas Jauno ārstu asociāciju un Latvijas Māsu asociāciju, kā arī Latvijas Universitāti un Rīgas Stradiņa universitāti. Pasākuma lieldraugi ir AS “Olainfarm”, AS “Grindeks”, “Mēness aptieka”, SIA “Centrālā laboratorija” un AS “Veselības centru apvienība”, SIA “Latvijas Mobilais Telefons” un SIA “Veselības centrs 4”.

Par “Balvas par mūža ieguldījumu medicīnā” laureātiem

Vija Cera ir izcila, nesavtīga un savā laikā vadošā savas nozares speciāliste, specializētas septisko un toksikoloģisko pacientu reanimācijas aizsācēja Latvijā.  Bijusi Rīgas 5. slimnīcas nodaļas vadītāja, kā arī vadījusi Gaiļezera slimnīca nodaļu. Ilgstoši bijusi Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Toksikoloģijas centra vadītāja un virsārste (1987-2015). Triju  Zvaigžņu ordeņa virsniece (1998). Apbalvota ar LĀB II pakāpes Goda zīmi “Tempus Hominis” (2010) un ir LĀB goda biedre (2016). Savukārt Vilnis Dzērve – Tāluts ir Latvijas Universitātes Kardioloģijas un reģeneratīvās medicīnas institūta vadošais pētnieks, viņa virsvadībā tapuši starptautiski atzīti sirds un asinsvadu slimību un to riska faktoru epidemioloģiskie pētījumi, kas nozīmīgi Latvijas sirds un asinsvadu slimību profilakses programmu veidošanā. V. Dzērve-Tāluts ir vairāk nekā 200 zinātnisku publikāciju autors, tai skaitā publikācijām un pētījumu protokoliem par meldonija klīniskajiem pētījumiem kardioloģijā. Vairāku Latvijas Ārstu kongresu zinātniskais vadītājs. 2018. gadā saņēmis D.H. Grindeļa balvu par mūža ieguldījumu Latvijas medicīnā. LĀB valdes loceklis (2010-2022), viceprezidents (2010-2018). Saņēmis Atzinības krusta 4. šķiru (2012). Apbalvots ar LĀB II pakāpes Goda zīmi “Tempus Hominis” (2011)  un ir LĀB goda biedrs (2022).

Par “Gada cilvēku medicīnā 2022”

Sarmīte Cīrule, Rīgas Austrumu Klīniskās universitātes slimnīcas vispārējās aprūpes māsa, ir pirmā māsa no Latvijas, kas pērn septembrī devās uz Ukrainu, lai strādātu kara hospitālī pašā frontes līnijā. Sarmīte Cīrule ir savas vienības galvenā mediķe, kas neraugoties uz decembra beigās gūto kontūziju, ir apņēmusies Ukrainā palikt līdz uzvarai! Sarmītei smagajos kara apstākļos palīdz pieredze, kas iegūta gan Īrijā, gan uz kuģa pie Dānijas krastiem, kur viņa pildījusi medicīnas virsnieka pienākumus. Viņas pārliecību par to, ka taisnība uzvarēs stiprina ticība Dievam un pērn uzsāktās vēstures maģistrantūras studijas, kas tagad uz laiku noliktas malā, lai palīdzētu ukraiņu tautai. Sarmīte Cīrule ir apliecinājums patiesai drosmei un pašaizliedzībai, tam, ka arī viens ir karotājs. Tāpēc Latvijas Ārstu biedrības valde apbrīnā un pateicībā ir lēmusi, ka māsa Sarmīte Cīrule ir “Gada cilvēks medicīnā 2022”.  

Agnelika Krūmiņa un Sarmīte Cīrule

Par “Gada notikumu medicīnā 2022”

Operācijas pieeja un gaita tika rūpīgi izplānota, piedaloties dažādu ķirurģijas specialitāšu ārstiem no PSKUS Sirds ķirurģijas centra un RAKUS Latvijas Onkoloģijas centra. Operāciju veica vairākos etapos, iesaistot aknu, asinsvadu un sirds ķirurgu komandas. Kopējais operācijas ilgums sasniedza 9 stundas. Pirmajā operācijas etapā aknu ķirurgi asoc. prof. Artūrs Ozoliņš, doc. Armands Sīviņš, dr. Jānis Vilmanis, ķirurģijas rezidenti Laura Veinberga un Deniss Anufrijevs veica aknas veidojuma izdalīšanu, kas pārsniedza vairāk nekā pusi no kopējā aknas apjoma. Sarežģītākais uzdevums bija atdalīt blīvi piegulošos veidojuma audus no apakšējās dobās vēnas. Operāciju turpināja sirds ķirurgu komanda prof. Pētera Stradiņa vadībā, piedaloties dr. Kristiānam Meidropam un dr. Edgaram Freilibam. Šajā etapā pacients tika pieslēgts mākslīgai asinsritei, apturēta viņa sirdsdarbība un no sirds tika pilnībā izņemtas audzēja masas.Noslēdzošā operācijas etapā asinsvadu ķirurgiem dr.Mārcim Gediņam un dr. Robertam Rumbam izdevās evakuēt audzēja masas no apakšējās dobās un aknu vēnas. Tika atjaunota sirdsdarbība un pacients veiksmīgi atvienots no mākslīgās asinsrites, kuras kopējais laiks bija 62 minūtes. Anestēziju nodrošināja kardioanesteziologu komanda – dr. Edgars Zellāns, dr. Inguna Krustiņa un dr. Karina Drizlionoka. Mākslīgo asinsriti nodrošināja dr. Biruta Mozule un perfuzioniste Gunita Leksere. Operācijā piedalījās četras operāciju māsas – Tatjana Skudrova, Laura Šūmakere, Dina Erdmane-Hermane un Renāte Orbitāne.