Jūs atrodaties šeit: Tava veselība > Vīriešiem > Kolorektālā jeb zarnu vēža diagnostika

Kolorektālā jeb zarnu vēža diagnostika

08.04.2016

Kolorektālā jeb zarnu vēža diagnostika (skrīnings) ir profilaktiska pārbaude, kas ietver slēpto asiņu izmeklējumu fēcēs (no trīs sekojošām vēdera izejām), ko veic vecumā no 50 līdz 74 gadiem reizi gadā.

Aicinām doties pie ģimenes ārsta un veikt valsts apmaksātu, nesāpīgu zarnu vēža skrīninga analīzi. Skrīnings ir profilaktiska programma, kas ļauj atklāt zarnu vēzi sākuma stadijā.

Lai veiktu profilaktisko pārbaudi, pacientam ir jāvēršas savā ģimenes ārsta praksē, lai saņemtu testa komplektu un informāciju par izmeklējuma veikšanu mājas apstākļos. Šo testu ir iespējams veikt arī laboratorijā, ja pacientam ir ģimenes ārsta nosūtījums.

Kā tiek organizēta zarnu vēža diagnostika?

Pacientam no ģimenes ārsta bez maksas jāsaņem aploksne un instrukcija kā tests jāveic, un, kādus pārtikas produktus nedrīkst lietot uzturā testa veikšanas laikā. Tests tiek veikts mājas apstākļos trīs reizes desmit dienu laikā. Pēc desmit dienām tests ir jāatnes atpakaļ ģimenes ārstam, kurš, izmantojot speciālu reaģentu, ļoti īsā laikā nosaka, vai tests ir pozitīvs vai nē. Gadījumā, ja tests ir pozitīvs, pacients tiek nosūtīts uz valsts apmaksātu steidzamu tālāku izmeklējumu – kolonoskopiju.

Informatīvais buklets "Kā pasargāt sevi no kolorektālā jeb zarnu vēža" (*pdf.)