Jūs atrodaties šeit: Tava veselība > Veselīgs uzturs > Glutēnu enteropātija jeb celiakija

Glutēnu enteropātija jeb celiakija

10.07.2017

Latvijā, līdzīgi kā citās valstīs, ar celiakiju slimo aptuveni 1% cilvēku no visas populācijas. Latvijā oficiāli reģistrēti ir 1200 bērnu ar celiakiju, bet pieaugušo slimnieku mūsu valstī ir līdz 5000 cilvēku. Citur Eiropā celiakiju sastop vienam cilvēkam no 50 līdz 300 iedzīvotājiem. Celiakijas izraisītie simptomi ir ļoti dažādi un netipiski, kas apgrūtina savlaicīgas diagnostikas iespējas.

Informatīvais materiāli:

  • Plakāts "Kas jāzina par diētu bez glutēna" - *pdf. (pieejams www.spkc.gov.lv)

Atbalsta pasākumi celiakijas pacientiem:

1. Atbilstošas ēdināšanas nodrošināšana bērnudārzos un skolās:

Bērnudārzu un skolu 2012.gada 13.martā tika pieņemti Ministru kabineta noteikumi Nr.172 „Noteikumi par uztura normām izglītības iestāžu izglītojamiem, sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju klientiem un ārstniecības iestāžu pacientiem” (turpmāk – noteikumi). Noteikumu mērķis ir nodrošināt veselīga un līdzsvarota uztura lietošanu pirmsskolas izglītības programmas īstenojošajās izglītības iestādēs, vispārējās pamatizglītības, vispārējās vidējās izglītības un profesionālās izglītības iestādēs, ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās un ārstniecības iestādēs. Noteikumos ir noteikts, ja izglītojamam ir ārsta apstiprināta diagnoze (piemēram, celiakija, cukura diabēts, pārtikas alerģija), kuras dēļ ir nepieciešama uztura korekcija, pirmsskolas izglītības, vispārējās pamatizglītības, vispārējās vidējās izglītības un profesionālās izglītības iestādēm ir  jānodrošina atbilstoša ēdināšana.

2. Izglītības iestāžu ēdinātājiem:

Sadarbībā ar biedrību „Dzīve bez glutēna” izstrādāts un  iespiests informatīvais materiāls „Dzīve bez glutēna - ieteikumi ar celiakiju slimu bērnu ēdināšanai pirmsskolas un vispārējās izglītības iestādēs” (pieejams www.spkc.gov.lv). Informatīvajā materiālā ir sagatavota informācija par to, kas ir celiakija, glutēns, kādi ir atļautie pārtikas produkti ar celiakiju slimojošajiem bērniem, praktiski ieteikumi maltīšu pagatavošanai pirmskolās, pamatskolās un vidusskolās un ēdienkartes paraugs piecām dienām. Izstrādātais informatīvais materiāls tiek izplatīts skolās un bērnudārzos strādājošiem skolu ēdināšanas uzņēmumiem. Ar ieteikumiem var iepazīties Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā www.spkc.gov.lv - skatīt pie skolēniem, kuriem ir ārsta apstiprināta diagnoze celiakija (pusdienu ēdienkarte un kopsavilkums)

3. Labklājības ministrijas atbalsts celiakijas pacientiem:

Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.261 „Noteikumi par valsts atbalstu ar celiakiju slimiem bērniem”, kas nosaka valsts atbalsta apmēru, ko piešķir ar celiakiju slimiem bērniem. Plašāka informācija par atbalsta piešķiršanu lasīt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras mājaslapā www.vsaa.lv.

4. Pārtikas produkti, kas slimo ar celiakiju:

Speciāls uzturs pacientiem, kas slimo ar celiakiju ir dārgs, vidēji 3-4 reizes dārgāks par parasto pārtiku. Latvijā bez glutēna produktus ražo ļoti maz. Agrāk pie mums cepa bezglutēna maizi un gatavoja kartupeļu klimpas ar dažādiem pildījumiem tieši celiakijas slimnieku uzturam. Tomēr uz doto brīdi ir maz ražotāju, kas ražot bez glutēna produktus. Ir atsevišķi  saldumu ražotāji, kas uz iepakojuma norāda "nesatur glutēnu", tomēr nav sertificējuši šos produktus kā bezglutēna un nevar to apstiprināt ar pārtikas laboratorijas analīzēm. Pārtikas produkti, kas nesatur glutēnu Latvijā tika marķēti ar īpašu logo, kurā attēlota pārsvītrota vārpiņa. Pēc šīs zīmītes visā pasaulē var pazīt celiakijas pacientiem paredzētos produktus. Šī logo izvietošanas licence Latvijā pieder biedrībai "Dzīve bez glutēna". Aptiekās var iegādāties bezglutēna produktus, un tie šobrīd tiek ievesti ne tikai no Itālijas, bet arī no citām valstīm. Bezglutēna produkti ir nopērkami arī lielveikalos, kas ir nodalīti atsevišķos plauktos un viegli atrodami diezgan lielā daudzumā.

5. Papildus informācija par celiakiju un dzīvi bez glutēna var iepazīties biedrības „Dzīve bez glutēna” mājaslapa - skatīt šeit.