Jūs atrodaties šeit: Tava veselība > Veselīgs un aktīvs dzīvesveids > Uztura bagātinātāji

Uztura bagātinātāji

19.02.2019

Kas ir uztura bagātinātāji?

Uztura bagātinātāji ir pārtikas produkti parastā uztura papildināšanai.

Uztura bagātinātāju reģistru veido un uztur Pārtikas un veterinārais dienests, kas ir Zemkopības minsitrijas padotības iestāde. Uzzināt vai uztura bagātinātājs ir Latvijā reģistrēts var noskaidrot Pārtikas un veterinārā dienestā.

Jāatceras, ka:

 • Uztura bagātinātāji nav zāles, tāpēc tie nav paredzēti slimību ārstēšanai vai profilaksei;
 • Uztura bagātinātāji nav „brīnumlīdzekļi” un tie nespēj aizvietot veselīgu, sabalansētu uzturu, fiziskās aktivitātes un pozitīvu attieksmi pret dzīvi;
 • Uztura bagātinātāji satur dažādas aktīvās vielas, kas uz katra cilvēka organismu iedarbojas dažādi, tāpēc par to lietošanas nepieciešamību, līdzīgi kā par bezrecepšu zāļu lietošanu, vienmēr ir jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu;
 • Norāde „dabisks” vai iegūts no dabiskām izejvielām negarantē attiecīgā uztura bagātinātāja drošumu un efektivitāti;
 • Tie ir koncentrētas uzturvielas (vitamīni un minerālvielas) vai citas vielas, kurām ir uzturvērtība vai fizioloģiska ietekme, atsevišķi vai kombinācijās, un tos izplata un realizē devās — kapsulās, pastilās, tabletēs, dražejās un citos veidos, pulvera maisiņos, ampulās un citā iesaiņojumā, kas paredzēts lietošanai mazos un nomērītos daudzumos.

Uztura bagātinātāji var saturēt:

 • Vitamīnus un minerālvielas,
 • Augus un  to daļas, piemēram, ievu lapas, diļļu lakstus, bērzu pumpurus, aveņu ogas, ķimeņu sēklas, mārrutku saknes, viršu ziedus u.c.
 • Aminoskābes, piemēram karitīnu, tirozīnu, glutamīnu u.c.
 • Fermentus, metabolītus, piemēram papaīnu, amilāzi
 • Baktērijas un to kultūras, piemēram, lactobacillus acidofilus, streptococcus thermophilus.  

Uztura bagātinātājus ēdienkartē var iekļaut, konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu gadījumos:

 • Ja ikdienā tiek lietots vienveidīgs, nesabalansēts uzturs;
 • Ja ikdienā ir paaugstināta fiziska un/vai garīga slodze, ja to nav iespējams kompensēt ar uzturvielām, kas uzņemtas ikdienas diētā;
 • Bērniem un viņu vecākiem, gados veciem cilvēkiem, cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām, grūtniecēm, sievietēm laktācijas periodā pirms uztura bagātinātāju lietošanas vienmēr ir jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu, lai neriskētu ar savu veselību un pasargātu nelietderīgiem tēriņiem!

Kā izvēlēties drošus un nekaitīgus uztura bagātinātājus?

Latvijā drīkst izplatīt tikai Pārtikas  un veterinārā dienestā reģistrētus uztura bagātinātājus.

Pirms uztura bagātinātāja iegādes jāpārliecinās, vai tas ir reģistrēts Pārtikas veterinārā dienesta Uztura bagātinātāju reģistrā

Pirms uztura bagātinātāju lietošanas  nepieciešams izvērtēt, kādi ir esošie uztura paradumi, vai uzturs ir sabalansēts un tiek uzņemtas visas nepieciešamās uzturvielas, vitamīni un mikroelementi un  vai to lietošana ir  nepieciešama. Lai uzņemtu pietiekošā daudzumā vitamīnus, mikroelemtnus un minerālvielas ieteicams lietot dažādus pārtikas produktus. Veselīgas ēdienkartes pamatā vajadzētu būt graudaugu produktiem, augļiem un dārzeņiem un augu valsts produktiem, jo tie satur antioksidantus, piemēram, flavonoīdus un karotīnus, gremošanas stimulatorus – rūgtvielas un ēteriskās eļļas.

Veselības ministrija ir izstrādājusi veselīga un sabalansēta uztura ieteikumus dažādām vecuma grupām. Papildus informāciju par organismam nepieciešamajām minerālvielām un mikroelementiem.

Jāatceras, ka visas nepieciešamās uzturvielas, minerālvielas, vitamīnus un makroelementus var uzņemt ar uzturu, lietojot daudzveidīgus pārtikas produktus, augļus un dārzeņus.

Uztura bagātinātāju iegāde:

Uztura bagātinātājus labāk iegādāties aptiekās, specializētajos veikalos un tirdzniecības vietās. 

Tā kā uztura bagātinātāji ir pārtika, uzņēmumam, kas Latvijā ražo vai izplata šo produktu ir jābūt reģistrētam Pārtikas un veterinārā dienesta uzraudzībai pakļauto uzņēmumu reģistrā.

Pievērsiet uzmanību:

 • Pirms iegādājaties uztura bagātinātāju pārliecināties, ka tas ir drošs un ir reģistrēts Uztura bagātinātāju reģistrā;
 • Izvēloties uztura bagātinātāju, uzmanīgi iepazīstaties ar produkta marķējumā sniegto informāciju par tā sastāvu, ieteicamo diennakts devu un lietošanas noteikumiem. Nepieciešamības gadījumā konsultējaties ar ārstu vai farmaceitu;
 • Iepazīstaties ar informāciju, kas norādīta par produkta ražotāju vai importētāju un saglabājiet produkta iepakojumu visu tā lietošanas laiku;
 • Neiegādājaties un nelietojiet uztura bagātinātājus, ja uztura bagātinātāju marķējums satur norādes par ārstniecisku un/vai profilaktisku iedarbību.

Informāciju par uztura bagātinātāju uzraudzību var noskaidrot Pārtikas un veterinārajā dienestā.