Jūs atrodaties šeit: Tava veselība > Veselīgs un aktīvs dzīvesveids > Ievēro piesardzību, apmeklējot solārijus

Ievēro piesardzību, apmeklējot solārijus

08.04.2019

No 2019.gada 1.aprīļa solāriju pakalpojumus drīkst izmantot tikai pilngadīgas personas!

Lai pasargātu bērnus no paaugstināta riska saslimt ar ļaundabīgajiem ādas audzējiem, tai skaitā, ar melanomu, no 2019.gada 1.aprīļa Latvijā ir aizliegts nepilngadīgām personām apmeklēt solāriju.

Ievērojot starptautisko organizāciju, tai skaitā Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijas, ka ultravioletā starojuma iekārtas nedrīkstētu izmantot personas, kas jaunākas par 18 gadiem tieši paaugstinātā ādas vēža riska dēļ, šāda prakse ieviesta arī daudzās citās valstīs, piemēram, Lietuvā, Francijā, Vācijā, Lielbritānijā un citās.

Kā liecina speciālistu pieredze, Latvijā nepilngadīgās personas vidēji pirmo reizi izmanto ultravioletā starojuma iekārtas 14,8 gadu vecumā, kas ir ļoti augsts rādītājs, ņemot vērā, ka agrīna ādas pakļaušana ultravioleto staru iedarbībai palielina saslimšanu ar ļaundabīgajiem ādas audzējiem. Līdz aprīlim bija noteikts, ka kosmētiskā iedeguma iegūšanas pakalpojumu var saņemt personas līdz 18 gadu vecumam, uzrādot ģimenes ārsta vai dermatologa izziņu, ka veselības stāvoklis ir atbilstošs pakalpojuma saņemšanai. Vienlaikus Latvijā veikts pētījums apliecina, ka tikai 19.6% no 14 -18 gadu veciem skolēniem, kuri izmantojuši solārijus, ticis prasīts uzrādīt personu apliecinošu dokumentu. Līdz ar to no 1.aprīļa pirms pakalpojuma sniegšanas solārija personālam ir jāpārliecinās par patērētāja vecumu, kā arī patērētāja pienākums ir pirms pakalpojuma saņemšanas uzrādīt personu apliecinošu dokumentu. 

Tāpat turpmāk pirms pakalpojuma sniegšanas solārija personālam būs uzskatāmāk un objektīvāk jāinformē pakalpojumu saņēmējus par UV starojuma radītajiem riskiem cilvēka veselībai, īpaši par to, ka Starptautiskais vēža pētniecības centrs ir atzinis UV iekārtas par I. kategorijas kancerogēnu. Kā arī noteiktas prasības UV iekārtu izmantošanas pakalpojumu reklāmai, ņemot vērā, ka UV iekārtu izmantošanas pakalpojumu reklāmās bieži vien tiek izmantota patērētājiem maldinoša informācija. Noteiktas arī stingrākas prasības UV starojuma iekārtām, pakalpojuma sniegšanas telpām un to uzturēšanai, kā arī šo pakalpojumu sniedzēju kvalifikācijai un apmācībai*.

Papildu informācija: 

  • Par solāriju, sauļošanās un ultravioletā starojuma iedarbību lasīt Veselības inpsekcijas tīmekļa vietnē www.vi.gov.lv
  • Par kampaņu „Necepies! Pasargā sevi no ādas vēža!” lasīt Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļa vietnē spkc.gov.lv
  • Skaidrojumu par prasībām kosmētiskā iedeguma pakalpojuma sniedzējiem lasīt Veselības inpsekcijas tīmekļa vietnē www.vi.gov.lv

* Informācija no Veselības ministrijas sagatavotās preses relīzes par prasībām ultravioletā starojuma iekārtām un to izmantošanas uzraudzības kārtību no 2019.gada 1.aprīļa.