Jūs atrodaties šeit: Tava veselība > Veselīgs un aktīvs dzīvesveids > Alkohols

Alkohols

21.09.2020

Latvijā alkoholiskos dzērienus atbilstoši Alkoholisko dzērienu aprites likumam nevar lietot un iegādāties personas, kas nav sasniegušas 18 gadu vecumu. Personām vecumā no 18 līdz 25 gadiem, saskaņā ar Alkoholisko dzērienu aprites likumu, iegādājoties alkoholiskos dzērienus, ir pienākums uzrādīt personu apliecinošu dokumentu mazumtirgotājam visos gadījumos neatkarīgi no tā, vai mazumtirgotājs to ir pieprasījis.
 
Savukārt Bērnu tiesību aizsardzības likums paredz, ka bērns (jeb persona, kas jaunāka par 18 gadiem) nedrīkst lietot alkoholiskos dzērienus un ir aizsargājams no alkoholisko dzērienu ietekmes.
 
Latvijā saskaņā ar Alkoholisko dzērienu aprites likumu ir aizliegta alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecība no pulksten 22.00 līdz 8.00, izņemot tādas mazumtirdzniecības vietas, kurās alkoholiskie dzērieni tiek realizēti tikai izlejamā veidā un tiek nodrošināta to patērēšana uz vietas, piemēram izklaides vietas - bāri, kafejnīcas utml. un kurām ir izsniegta speciālā atļauja (licence). Vienlaikus, iepriekšminētajā likumā ir noteikts, ka alkoholisko dzērienu vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība ir atļauta tikai licencē norādītajās alkoholisko dzērienu tirdzniecības vietās un tikai telpās, kuras ir konstruktīvi nodalītas.
 
Attiecībā uz alkoholisko dzērienu reklāmu, Latvijā  saskaņā ar Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumu alkoholisko dzērienu reklāma un televīzijas veikals ir aizliegti, izņemot attiecībā uz alu un vīnu. Vienlaikus ir noteikti kritēriji ar alkoholisko dzērienu saistītajiem audio un audiovizuāliem komerciāliem paziņojumiem. Piemēram, alkoholisko dzērienu reklāmu nedrīkst adresēt nepilngadīgajiem un tajās nedrīkst piedalīties nepilngadīgie, kā arī tās nedrīkst mudināt uz pārmērīgu alkohola lietošanu vai negatīvi atspoguļot atturību vai mērenību alkohola lietošanā u.c. Tāpat saskaņā Alkoholisko dzērienu aprites likumu Latvijā ir aizliegta arī vides reklāma.
 
Latvijā ir aizliegts izgatavot (ražot), piedāvāt, iegādāties, glabāt, realizēt vai pārvietot nelikumīgus alkoholiskos dzērienus. Nelikumīgs alkoholiskais dzēriens ir tāds alkoholiskais dzēriens, kas ir nelegāli izgatavots (ražots) vai viltots, kā arī spirtu saturošs šķidrums, kurš nav alkoholiskais dzēriens, bet kuru piedāvā kā alkoholisko dzērienu.
 
Latvijā par alkoholisko dzērienu aprites jomas pārkāpumiem, tai skaitā pārkāpumiem saistībā ar alkoholisko dzērienu tirdzniecību nepilngadīgām personām, neatļautu mazumtirdzniecību no pl. 22:00 – 8:00 un nelikumīgu alkoholisko dzērienu apriti tiek piemērota administratīvā atbildība. 
 
Pasaules Veselības organizācija ir izveidojusi rekomendācijas kaitīgam alkohola patēriņam un to seku mazināšanai jeb “best buys”, skatīt te - *pdf. Saskaņā ar šīm rekomendācijām mārketinga ierobežojumi alkoholiskajiem dzērieniem un alkoholisko dzērienu pieejamības ierobežošana ir visefektīvākās intervences pārmērīga alkohola patēriņa un to seku mazināšanai.
 
Pārmērīga alkohola lietošana un tā sekas:
 
Pārmērīga alkohola lietošana1 ir viens no galvenajiem riska faktoriem pasaulē, kas negatīvi ietekmē iedzīvotāju veselību un apdraud arī apkārtējo veselību un drošību. Alkohols ir apreibinoša viela, kas var izraisīt atkarību. Alkohols vainojams vismaz 60 dažādu slimību un veselības stāvokļu, tostarp garīgās veselības uzvedības traucējumu, kuņģa un zarnu trakta slimību, vēža, sirds un asinsvadu slimību, imūnsistēmas traucējumu, plaušu slimību, kaulu un muskuļu slimību, reproduktīvās sistēmas traucējumu attīstībā, kā arī palielina priekšlaicīgu dzemdību risku un ir viens no būtiskiem riska faktoriem mazam jaundzimušā svaram. Alkohola lietošana vairākkārt palielina mirstības risku arī no ārējās iedarbības sekām, piemēram, transporta negadījumiem, tīša paškaitējuma vai vardarbības, noslīkšanas, nosalšanas, ugunsgrēkiem vai saindējoties ar alkoholu. 
 
Alkohola lietošana palielina risku saslimt ar dažādām slimībām un negatīvi ietekmē veselību. Informāciju ar par to, kādu ietekmi  alkohola lietošana atstāj uz cilvēka organismu un veselību var iegūt Slimību profilakses un kontroles centra izveidotajā infografikā, skatīt te - *pdf.
 
Lai mazinātu tabakas izstrādājumu un alkohola atkarību izplatību, Veselības ministrija 2019.gadā īstenoja informatīvo kampaņu „Spēks pateikt NĒ!”, skatīt te esparveselibu.lv, motivējot cilvēkus atteikties no atkarību izraisošām vielām. Kampaņas mērķis bija samazināt alkohola popularitāti un lietošanu jauniešu vidū un sabiedrībā.
 
Alkohola lietošanas ierobežojumi:
 
Alkohola lietošanas negatīvās sekas uz veselību un organismu ir saistītas ar daudzumu – jo lielāks alkohola patēriņš, jo lielāks kaitējums veselībai. Jaunākie epidemioloģiskie pētījumi liecina, ka nav droša alkohola patēriņa līmeņa un veselībai labākais risinājums būtu vispār nelietot alkoholu. Arī Pasaules Veselības organizācija, lai arī ir izstrādājusi zema riska alkohola patēriņa ieteikumus, kopumā pēdējos gados iesaka alkohola lietošanā pielietot principu — “jo mazāk, jo labāk”.  
 
Ja tomēr pilnībā no alkoholiskajiem dzērieniem nav iespējams atteikties, mazāku kaitējumu veselībai var nodarīt zināšanas kā kontrolēt izdzerto alkohola daudzumu, skaitot alkohola vienības. Latvijā viena alkohola vienība atbilst 12 gramiem absolūtā (100%) alkohola un vienā lietošanas reizē nevajadzētu pārsniegt 5 alkohola vienības.  
 
Tāpat nekad nevajadzētu lietot nelegāli izgatavotus, nezināmas izcelsmes alkoholiskos dzērienus, ņemot vērā,  ka to lietošana ir īpaši kaitīga veselībai un bīstama dzīvībai, jo tas var saturēt dzīvībai bīstamus piemaisījumus. Vairāk informāciju var iegūt Slimību profilakses un kontroles centra sagatavotajā infografikā, skatīt te - *pdf.
 
Kopumā būtiski ir atcerēties, ka ir atsevišķas situācijas un veselības stāvokļi, kad alkoholisko dzērienu lietošana ir aizliegta un var būt bīstama:
 • vadot transportlīdzekli; 
 • ja ir iestājusies vai tiek plānota grūtniecība; 
 • ja pastāv kontrindikācijas veselības stāvokļa dēļ; 
 • lietojot medikamentus; 
 • kopā ar enerģijas dzērieniem.
Alkohola atkarība un ārstēšana
 
Atkarību no alkohola visbiežāk apzīmē ar jēdzienu „alkoholisms”. Alkoholisms ir slimība, kuru var apturēt, taču pilnībā to izārstēt nav iespējams. Cilvēks, kurš sirgst ar alkoholismu, dzer ilgstoši un, atkarībai palielinoties, vēlas dzert aizvien biežāk un biežāk. Šī ir saslimšana, kas ietekmē personas fizisko, psihisko un sociālo veselību – personību kopumā.
Alkohola atkarības ārstēšana Latvijā saskaņā ar Ārstniecības likuma 61.– 64.pantu, Latvijā notiek labprātīgi pēc personas vēlēšanās narkoloģiskajās ārstniecības iestādēs.  
 
Pacienta ārstēšanu organizē narkologs sadarbībā ar citām ārstniecības personām vai ārstniecības atbalsta personām. Narkologs Latvijā ir tiešās pieejamības ārsts, t.i., lai saņemtu narkologa pakalpojumu nav nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums. 
 
Narkoloģisko medicīnisko palīdzību ir iespējams saņemt gan ārstniecības iestādēs, kurām ir līgumattiecības ar Nacionālo veselības dienestu (NVD), t.i., par valsts budžeta līdzekļiem, veicot tikai pacienta līdzmaksājumu. Tāpat narkoloģisko medicīnisko palīdzību var saņemt privātās ārstniecības iestādēs, kurām nav līgumattiecību ar NVD, t.i., pie privātārstiem par saviem līdzekļiem. Latvijā ir pieejama ambulatorā narkoloģiskā palīdzība un narkoloģiskā palīdzība stacionārā. 
 
Informācija par narkoloģisko palīdzību vari meklēt Veselības ministrijas tīmekļa vietnē par narkoloģisko palīdzību.
 
Savukārt informācija par valsts apmaksātām narkoloģiskās palīdzības iespējām vari iegūt Slimību profilakses un kontroles centra (turpmāk - SPKC) tīmekļa vietnē spkc.gov.lv.
 
Papildu informācijai: 
 • Par sabiedrības informēšanas kampaņu “Spēks pateikt NĒ!”
 • Infografika saindēšanās ar alkoholu, kā atpazīt un rīkoties, skatīt SPKC tīmekļa vietnē - *jpg.
 • Alkohola profilakse-ieteikumi jauniešiem, skatīt te - *jpg.
 • Pusaudži un alkohols, skatīt SPKC tīmekļa vietnē - *jpg.
 • Atkarību izraisošo vielu lietošanas izplatība un tendences skatīt SPKC tīmekļa vietnē > spkc.gov.lv
 • Veselību ietekmējošo paradumu pētījumus skatīt SPKC tīmekļa vietnē > spkc.gov.lv
 • Ziņojumus atkarību jomā skatīt SPKC tīmekļa vietnē > spkc.gov.lv
 • E-žurnālu par atkarības problēmām skatīt SPKC tīmekļa vietnē > spkc.gov.lv

 


  Vairāk nekā 60 gramu absolūtā alkohola lietošana vienā reizē pēdējo 12 mēnešu laikā vai pēdējā mēneša laikā