Jūs atrodaties šeit: Tava veselība > Tematiskās veselības dienas pasaulē

1.-7.augusts - Pasaules zīdīšanas veicināšanas nedēļa

26.07.2012

Katru gadu no 1.-7.augustam pasaulē atzīmē Pasaules zīdīšanas veicināšanas nedēļu.Nedēļas galvenais mērķis ir veicināt, atbalstīt un aizsargāt krūts barošanu.

Katru gadu nedēļai ir sava tēma, kuras ietvaros tiek aktualizēti jautājumi saistībā ar zīdīšanas veicināšanu. Šogad tiek atzīmēta Pasaules zīdīšanas veicināšanas nedēļas 20.jubileja un šīs nedēļas ietvaros dalībvalstis tiek aicinātas izvērtēt un ieviest Pasaules veselības organizācijas (turpmāk - PVO) un ANO Bērnu fonda (turpmāk – UNICEF) pirms 10 gadiem pieņemtajā „Zīdaiņu un mazu bērnu ēdināšanas stratēģijā” (Global Strategy for Infant and Young Child Feeding) noteiktos principus.  PVO rekomendē dalībvalstīm veicināt un atbalstīt ekskluzīvo zīdīšanu (bērns uzturā saņem tikai mātes pienu) līdz 6 mēnešu vecumam un zīdīšanu līdz 2 gadu vecumam.

Mātes piens ir viens no būtiskākajiem faktoriem jaundzimušo un zīdaiņu veselības veicināšanā un infekcijas slimību profilaksē. Bērnu īpatsvars, kuri ar krūti zīdīti līdz gada vecumam, Latvijā gadu no gada pieaug (2006.gadā – 17,9%, 2007.gadā – 18,2%, 2008.gadā – 18,9%, 2009.gadā – 20,8%, 2010.gadā – 21,7%). Pieaugums vērojams arī, rēķinot bērnu zīdīšanu ar krūti līdz 6 mēnešiem (no 45,8% 2007. gadā līdz 52,5% 2010.gadā).  Igaunijā šis rādītājs bija 53,2%, bet Lietuvā – tikai 35% .

Latvijā mātes un bērna veselība ir viena no būtiskākajām sabiedrības veselības jomām, kurai pēdējos gados tiek pievērsta pastiprināta uzmanība. Veselības ministre Ingrīda Circene 2012.gadu ir pasludinājusi par Mātes un bērna veselības gadu un šī gada ietvaros tika izstrādāts svarīgs politikas plānošanas dokuments - Mātes un bērna veselības uzlabošanas plāns 2012.-2014. gadam.  Plāna ietvaros ir paredzēti vairāki pasākumi - nodrošināt topošo vecāku bezmaksas apmācības procesu pirmsdzemdību aprūpes laikā, veicināt zīdaiņu zīdīšanu, atkārtoti izdodot un izplatot informatīvo materiālu "Zīdīšanas ABC" un veicināt aktīvāku ārstniecības personu un ārstniecības iestāžu iesaisti zīdīšanas veicināšanā.

Pozitīvo tendenci bērnu krūts zīdīšanas rādītājos būtiski ietekmē arī izglītības un sabiedrības informēšanas darbs zīdīšanas veicināšanas pasākumu izstrādē un īstenošanā. Tāpēc 2012.gadā Veselības ministrija ir izstrādājusi plakātu par zīdīšanas veicināšanu „Krūts barošana – Tava bērna un Tavai veselībai”  un atkārtoti izdevusi brošūru „Zīdīšanas ABC” (ar materiāliem varat iepazīties šeit). Informatīvie bukleti un plakāti tiek dalīti un izvietoti slimnīcu dzemdību nodaļās, veselības aprūpes centros, ģimenes ārstu, ginekologu un pediatru praksēs, kā arī izplatīti caur dažādām nevalstiskām organizācijām. Tāpat šogad, sākot ar septembri, Veselības ministrija sadarbībā ar speciālistiem Latvijas reģionos plāno izglītot 350 jaunās māmiņas par krūts ēdināšanu, aktuālajiem problēmjautājumiem un praktiskiem risinājumiem jaunajām māmiņām.

Ieteikumi pašvaldībām aktivitātēm Pasaules krūts barošanas nedēļā:

1. Ņemot vērā, ka mātes piens ir vienīgais, vispiemērotākais un nepieciešamais uzturs bērnam pirmajos sešos dzīves mēnešos un vienlaicīgi ar citu uzturu līdz divu gadu vecumam, ir svarīgi nodrošināt iespēju māmiņām zīdīt bērnu sabiedriskās vietās. Veiciniet, ka pašvaldības un iestāžu telpās, kafejnīcās, veikalos, kinoteātros un citur ir pieejama ērta, privāta telpa šim nolūkam. Ņemiet vērā, ka sabiedriskā tualete nav piemērota vieta bērna zīdīšanai.
2. Izceliet kā labos piemērus tos uzņēmumus, kur padomāts par zīdīšanas veicināšanu un aizsardzību, nodrošina atsevišķas telpas bērna zīdīšanai, nodrošina speciālus pārtraukumus darba laikā jaunajām māmiņām, lai tās var doties uz mājām zīdīt bērnu.
3. Ar zīdīšanas veicināšanu Latvijā nodarbojas virkne nevalstisko organizāciju. Veiciniet un atbalstiet krūts zīdīšanas veicināšanu pašvaldībās esošajās ārstniecības iestādēs, izvietojot  informatīvos materiālus poliklīnikās, veselības centros, dzemdību iestādēs. Krūts zīdīšanu iespējams popularizēt arī ļaujot izvietot aicinošus materiālus – vides reklāmas vai plakātus pašvaldības teritorijā, kā arī pašvaldību mājas lapā.
4. Apsveriet iespējas organizēt informatīvas tikšanās, seminārus, diskusijas ģimenes ārstu, ginekologu praksēs vai slimnīcu dzemdību nodaļās topošajām un jaunajām māmiņām ar speciālistiem (zīdīšanas konsultanti, vecmātes, ginekologi, pediatri) par zīdīšanas, sievietes un bērna veselības jautājumiem.

Noderīgas saites:

  • Vairāk par Krūts barošanas nedēļu - lasīt šeit
  • Vairāk par zīdīšanas veicināšanas konsultantiem - lasīt šeit.