Jūs atrodaties šeit: Tava veselība > Kampaņa „Brīvs”
Jūs atrodaties šeit: Tava veselība > Kampaņa „Brīvs”

Kampaņa „Brīvs”

28.05.2014

 Lai mazinātu tabakas lietošanu bērnu un pusaudžu vidū, Slimību profilakses un kontroles centrs sadarbībā ar Veselības ministriju uzsākusi sabiedrības informēšanas kampaņu „Brīvs”.
 
Kampaņas „Brīvs” mērķis - veidot izpratni par smēķēšanas kaitīgumu un popularizēt dzīvi bez tabakas bērnu un jauniešu vidū. Kampaņa ilgs līdz gada beigām, un tajā būs dažādi pasākumi, piemēram, interaktīvās domu apmaiņu pēcpusdienas Latvijas skolās.
 
Informatīvās kampaņas uzdevumi ir informēt bērnus un pusaudžus vecumā no 11 – 15 gadiem par tabakas lietošanas negatīvo ietekmi uz veselību, veidot izpratni par smēķēšanas kaitīgumu veselībai, skaidrojot un demonstrējot to ar mērķauditorijai saprotamiem un saistošiem paņēmieniem un piemēriem, padarīt smēķēšanu mazāk pievilcīgu mērķauditorijas acīs un popularizēt dzīvi bez tabakas kā pareizo izvēli mērķu sasniegšanai dzīvē, balstoties uz pozitīviem piemēriem.
 
Galvenās kampaņas aktivitātes:
  • Zaļo aproču kustības „Brīvs” izveide un popularizēšana bērnu un jauniešu vidū. Zaļas krāsas aproce kā simbols – es nesmēķēju!;
  • Interaktīvās mobilās web aplikācijas izveide;
  • Radošās domu apmaiņu pēcpusdienas 10 Latvijas skolās sadarbībā ar vadošajiem nozares ekspertiem;
  • Regulāra un proaktīva komunikācija sociālajos tīklos www.draugiem.lv/sveiksunvesels:
 
Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati liecina, ka bērnu un pusaudžu smēķētāju īpatsvars Latvijā vēl joprojām ir viens no augstākajiem – 12% jauniešu smēķē katru dienu, no tiem 27% smēķēt uzsākuši pirms 10 gadu vecuma. Lielākā daļa no smēķējošajiem jauniešiem – 65% - smēķēšanu vēlas atmest. Tādēļ SPKC uzsāk kampaņu „Brīvs”, kuras mērķis ir veidot izpratni par smēķēšanas kaitīgumu un popularizēt dzīvi bez tabakas bērnu un jauniešu vidū. 
 
Uzsākot kampaņu, tika rīkota Pasaules dienai bez tabakas veltīta ekspertu diskusija par tabakas lietošanas mazināšanu bērnu un pusaudžu vidū. Diskusijas laikā atzina eksperti un speciālisti – lai gan tendences ir pozitīvas, Latvijā vēl joprojām ir ļoti augsts bērnu un pusaudžu smēķētāju skaits, no kuriem lielākā daļa pievēršas smēķēšanai draugu vai ģimenes ietekmē. Diskusijas laikā eksperti atzinīgi novērtēja līdz šim jau īstenoto pasākumu kopumu – gan informatīvās kampaņas, gan likumdošanas izmaiņas, jo kopējās tendences tomēr ir pozitīvas. 
 
Eksperti iepazīstinās ar jaunākajiem statistikas rādītājiem par tabakas lietošanas tendencēm bērnu un pusaudžu vidū. Speciālisti diskutēs par līdz šim īstenoto iniciatīvu ietekmi un plānotajām aktivitātēm nākotnē problēmas novēršanai. Kā arī tiks runāts par ģimenes, draugu un skolas ietekmi uz kopējās attieksmes par tabakas lietošanu veidošanu, kā arī iespējām saņemt speciālistu palīdzību.