Jūs atrodaties šeit: Tava veselība > Slimību profilakse > Profilaktiskā apskate pie ģimenes ārsta

Profilaktiskās apskates pie ģimenes ārsta pieaugušajiem

19.03.2019

Bezmaksas profilaktiskā apskate:

Reizi gadā iedzīvotāji var vērsties pie sava ģimenes ārsta un veikt profilaktisko apskati. Pacienta līdzmaksājums par profilaktisko apskati pie ģimenes ārsta nav jāmaksā.

Minētā profilaktiskā apskate reizi gadā ir bezmaksas, ja pacients gada laikā jau nav vērsies pie ģimenes ārsta ar kādu saslimšanu, kuras laikā veikta attiecīgā profilaktiskā apskate.

Lai veiktu profilaktisko apskati, pacientam laicīgi jāsazinās ar ģimenes ārsta praksi un jāvienojas par vizītes dienu un laiku.

Profilaktiskās apskates laikā ģimenes ārsts uzklausa pacienta sūdzības, izvērtē iepriekšējo veselības anamnēzi (slimību vēsturi) un novērtē veselības stāvokli.

Profilaktiskās apskates laikā ģimenes ārsts uzklausa pacienta sūdzības, izvērtē veselības stāvokli un nepieciešamības gadījumā veic:

  • ķermeņa svara, garuma, ādas un gļotādu stāvokļa pārbaudi;
  • mutes dobuma apskati;
  • kakla, padušu, cirkšņu limfmezglu apskati un iztaustīšanu;
  • vairogdziedzera stāvokļa novērtēšanu;
  • krūšu dziedzeru apskati un iztaustīšanu;
  • asinsspiediena, pulsa, ķermeņa temperatūras noteikšanu;
  • sirdsdarbības un plaušu izklausīšanu;
  • vēdera iztaustīšanu;
  • taisnās zarnas iztaustīšanu pacientiem pēc 50 gadu vecuma;
  • redzes, dzirdes, psihes, jušanas, kustību un neiroloģisko funkciju izvērtēšanu.

Pēc apskates veikšanas ģimenes ārsts var ieteikt papildu izmeklējumus vai ārstu speciālistu konsultācijas, vai arī sniegt rekomendācijas par to, kuriem apstākļiem savā veselības stāvoklī turpmāk pacientam vajadzētu pievērst uzmanību.

Sirds un asinsvadu slimību noteikšana ar SCORE metodi:

Papildu profilaktiskajai apskatei pie ģimenes ārsta, pacientam 40, 45, 50, 55, 60 un 65 gadu vecumā vienu reizi tiek novērtēts arī sirds un asinsvadu saslimšanu risks atbilstoši SCORE metodei, pirms tam veicot sirds un asinsvadu un smēķēšanas anamnēzes izvērtēšanu, asinsspiediena noteikšanu, ķermeņa masas indeksa, kopējā holesterīna un glikozes līmeņa asinīs noteikšanu, kā arī sirds un miega artēriju auskultāciju. Plašāku informāciju par sirds un asinsvadu slimību noteikšana ar SCORE metodi lasīt Nacionālā veselības dienesta tīmekļa vietnē www.vmnvd.gov.lv.

Vēža savlaicīgas atklāšanas programma:

Ģimenes ārsts reizi gadā pacientiem vecumā no 50 līdz 74 gadiem kā skrīningtestu zarnu vēzim veic slēpto asiņu izmeklējumu fēcēs.

Pārbaude ietver slēpto asiņu izmeklējumu fēcēs. Lai veiktu profilaktisko pārbaudi, pacientam ir jāvēršas savā ģimenes ārsta praksē, lai saņemtu testa komplektu un informāciju par izmeklējuma veikšanu mājas apstākļos. Šo testu ir iespējams veikt arī laboratorijā, ja pacientam ir ģimenes ārsta nosūtījums.

Plašāku informāciju par vēža savlaicīgas atklāšanas programmu lasīt Nacionālā veselības dienesta tīmekļa vietnē www.vmnvd.gov.lv.

Konsultāciju jautājumos par valsts apmaksātajām profilaktiskajām apskatēm pie ģimenes ārsta var saņemt, sazinoties ar Nacionālā veselības dienesta Klientu apkalpošanas centru - bezmaksas informatīvais tālrunis: 80001234, e-pasts: nvd@vmnvd.gov.lv