Jūs atrodaties šeit: Tava veselība > Slimību profilakse
Jūs atrodaties šeit: Tava veselība > Slimību profilakse

Slimību profilakse

07.01.2020

Sadaļā sniegti padomi, kā pasargāt sevi no dažādām saslimšanām un kā būt atbildīgam par savu veselību.

Noteikti reizi gadā piesakies pie ģimenes ārsta uz profilaktisko apskati! Profilaktiskās apskates laikā ģimenes ārsts uzklausa pacienta sūdzības, izvērtē iepriekšējo veselības anamnēzi (slimību vēsturi) un novērtē veselības stāvokli. Par profilaktisko apskati pie ģimenes ārsta lasīt vairāk sadaļā "Ģimenes ārsti"Profilaktiskās apskates gan pieaugušajiem, gan bērniem ir bez maksas. 

Arī bērna/-u veselība pie ģimenes ārsta ir jāpārbauda regulāri. Bērnu profilaktiskās apskates un izmeklējumi

Atceries – lai nevajadzētu ģimenes ārstu apmeklēt biežāk kā profilakses nolūkos, svarīgi ir ievērot veselīgu dzīvesveidu, lietot sabalansētu uzturu, atpūsties, kā arī būt sabiedriski un fiziski aktīvam!

Lai Tu nepalaistu garām kādu nopietnu slimību, ir izstrādātas valsts apmaksātās vēža profilakses programmas, kas paredz:

  • sievietēm vecumā no 25 līdz 70 gadiem veikt dzemdes kakla onkocitoloģisko izmeklējumu kā skrīningtestu dzemdes kakla vēzim. Šis tests jāveic reizi trijos gados.
  • sievietēm vecumā no 50 līdz 69 gadiem – rentgena izmeklēšanu krūšu dziedzeriem (ar mammogrāfijas metodi). Šo testu jāveic reizi divos gados.
  • pacientiem vecumā no 50 - 74 gadiem ģimenes ārsta praksē vai laboratorijā veikt kolorektālā jeb zarnu vēža diagnostiku. Šo testu būtu jāveic reizi gadā. 

Nacionālā veselības dienesta mājaslapā www.vmnvd.gov.lv/ lasīt vairāk par veža savlaicīgas atkāšanas programmu