Izdrukāts no: //www.vm.gov.lv//www.vm.gov.lv/lv/tava_veseliba/sievietem/valsts_apmaksata_veza_savlaicigas_atklasanas_programma/

Vēža profilakse

02.10.2019

 

Vēža savlaicīgas atklāšanas programma ietver valsts apmaksātas krūts vēža, dzemdes kakla vēža un zarnu vēža profilaktiskās pārbaudes. 

Lai pasargātu sevi no saslimšanas un laicīgi diagnosticētu slimību, būtiskas ir profilaktiskās pārbaudes un nenovēlota ārstēšanās uzsākšana.

Katru gadu izlases kārtībā pēc iedzīvotāju reģistra datiem Nacionālais veselības dienests nosūta uzaicinājuma vēstules valsts apmaksātai dzemdes kakla pārbaudei sievietēm, kurām attiecīgajā gadā paliek 25, 28, 31, 34, 37, 40, 43, 46, 49, 52, 55, 58, 61, 64, 67 gadi un valsts apmaksāta mammogrāfijas izmeklējuma veikšanai sievietēm, kurām paliek 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68 gadi. 

Uzaicinājuma vēstules izsūta Nacionālais veselības dienests uz personas deklarēto dzīvesvietas adresi aptuveni trīs mēnešu laikā, skaitot no dienas, kad iestājas iepriekš minētais vecums. 

NEIZMET uzaicinājuma vēstuli un dodies savlaicīgi uz valsts apmaksātiem dzemdes kakla vēža un krūts vēža izmeklējumiem!

Par vēža savlaicīgu atklāšanas programmu izvērstāk lasīt Nacionālā veselības dienesta tīmekļa vietnē šeit.

Par dzemdes kakla vēža un krūts vēža izmeklējumiem

Apmeklējot valsts apmaksāto dzemdes kakla vēža un krūts vēža profilaktisko apskati ir iespēja pasargāt sevi no dzemdes kakla vēža un krūts vēža. Lai pasargātu sevi no saslimšanas un laicīgi diagnosticētu slimību ir ļoti būtiski savlaicīgi atklāt saslimšanu un nenovēloti uzsākt tās ārstēšanu. 

Krūts dziedzera un dzemdes kakla vēzis ir tās ļaundabīgās saslimšanas, kuras samērā vienkārši ir atklāt agrīnās stadijās, kad ir ļoti lielas iespējas izveseļoties. Šie uzaicinājumi, rosina sievietes padomāt par savu veselību un neatlikt apmeklējumu pie ārsta savlaicīgi. Vēzis mūsdienās ir uzveicams, bet labāki rezultāti ir ārstēšanai sākuma stadijās.

Lai mazinātu ļaundabīgo audzēju izraisīto mirstību un sekmētu ļaundabīgo saslimšanu savlaicīgu atklāšanu un ārstēšanu, kopš 2009.gada janvāra Veselības ministrija ir uzsākusi valsts organizētu un apmaksātu krūts dziedzera un dzemdes kakla ļaundabīgo audzēju savlaicīgas atklāšanas (diagnostikas) programmu. Uzsāktās programmas galvenais mērķis ir samazināt mirstību, kuras iemesls ir vēzis. Pēc esošajiem rādītājiem krūts vēzis ir viena no izplatītākajām vēža formām Latvijā, kuru savlaicīgi atklājot, iespējama pilnīga izārstēšanās. Arī dzemdes kakla vēzi iespējams pilnībā novērst, savlaicīgi atklājot un izārstējot pirmsvēža dzemdes kakla slimību.

Informatīvie materiāli (pieejami SPKC mājaslapā sadaļā "Informatīvie izdevumi"- www.spkc.gov.lv):

  • “Kā pasargāt sevi no krūts vēža ielaišanas” - *pdf
  • “Kā pasargāt sevi no dzemdes kakla vēža” - *pdf

Par zarnu vēža profilaktisko pārbaudi

Infografika  “Zarnu vēža skrīnings” - *pdf.

No 2019.gada 1.oktobri valsts apmaksātu zarnu vēža profilaktisko pārbaužu veikšanai ieviests jauns tests slēpto jeb neredzamo asiņu noteikšanai fēcēs, pielietojot imūnķīmijas metodi, kas sniedz iespēju diagnosticēt zarnu slimības, tai skaitā zarnu vēzi agrīnā stadijā - pirms simptomu parādīšanās. Plašāk lasīt Nacionālā veselības dienesta tīmekļa vietnē www.vmnvd.gov.lv.

Zarnu vēža profilaksei uzaicinājuma vēstule netiek izsūtīta. Lai veiktu profilaktisko pārbaudi, ir jāvēršas savā ģimenes ārsta praksē, lai saņemtu testa komplektu un informāciju par izmeklējuma veikšanu mājas apstākļos. Šo testu ir iespējams veikt arī laboratorijā, ja pacientam ir ģimenes ārsta nosūtījums.