Jūs atrodaties šeit: Tava veselība > Sievietēm > Grūtnieces aprūpe
Jūs atrodaties šeit: Tava veselība > Sievietēm > Grūtnieces aprūpe

Grūtnieces aprūpe

16.05.2019

 

Valsts portāls grutnieciba.lv.

Sievietes veselības aprūpes kārtību  grūtniecības periodā, dzemdībās un pēcdzemdību periodā, kā arī jaundzimušā veselības aprūpes kārtību nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr.611 „Dzemdību palīdzības nodrošināšanas kārtība”. 

Vienlaikus aicinām grūtnieces visus neskaidros jautājumus saistībā ar grūtniecības norisi  pārrunāt ar ārstniecības personu (ginekologu (dzemdību speciālistu), vecmāti vai ģimenes ārstu), kas veic grūtnieces aprūpi. Grūtnieces veselības aprūpi nodrošina: ginekologs (dzemdību speciālists),  ģimenes ārsts vai vecmāte, ja grūtniecība norit fizioloģiski.

Ginekologs (dzemdību speciālists), vecmāte vai ģimenes ārsts pirmā apmeklējuma laikā vai jebkurā citā grūtniecības periodā, ja ir parādījušies vai ir apzināti kādi grūtniecības riska faktori, izvērtē grūtniecības un dzemdību risku un nosaka, kura no iepriekš minētajām ārstniecības personām veiks turpmāko grūtnieces aprūpi.

Katrā apmeklējuma reizē ārstniecības persona nosaka grūtniecības risku, ja nepieciešams, sastāda individuālu grūtniecības vadīšanas plānu un nodrošina papildu izmeklējumu veikšanu.

Valsts budžeta apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus sniedz tās ārstniecības iestādes, kuras noslēgušas līgumu ar Nacionālo veselības dienestu (turpmāk – NVD):

Grūtniecēm nav jāmaksā pacientu līdzmaksājums, saņemot veselības aprūpes pakalpojumus, kas saistīti ar grūtniecības un pēcdzemdību novērošanu un grūtniecības norisi, pie speciālista, kurš ir līgumattiecībās ar NVD, kā arī dzemdību palīdzība dzemdībās stacionārā ārstniecības iestādē, kas ir līgumattiecībās ar NVD, ir valsts apmaksāts pakalpojums.

No valsts budžeta līdzekļiem apmaksātus dzemdībpalīdzības pakalpojumus var saņemt stacionārās ārstniecības iestādēs visā Latvijā un grūtniecei ir tiesības brīvi izvēlēties dzemdību nodaļu, kurā plānot dzemdības.

Plašāku informāciju par valsts apmaksātu grūtniecības novērošanu un dzemdībām aicinām lasīt NVD tīmekļa vitenē www.vmnvd.gov.lv.

Par jaundzimušā veselības aprūpi lasīt šeit.

Informāciju un konsultāciju par valsts apmaksātiem veselības aprūpes pakalpojumiem un to pieejamību, var saņemt Nacionālā veselības dienesta Klientu apkalpošanas centrā pa bezmaksas informatīvo tālruni: 80001234 (darbdienās no plkst. 8.30 līdz 17.00) vai pa pastu: nvd@vmnvd.gov.lv

Izvēloties saņemt veselības aprūpes pakalpojumus ārstniecības iestādēs vai pie ārstniecības personām, kuras nav līgumattiecībās ar dienestu un piedāvā saņemt no valsts budžeta līdzekļiem neapmaksātus pakalpojumus, tai skaitā plānotas ārpusstacionāra dzemdības jeb mājdzemdības, personai par saņemtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem jāmaksā atbilstoši ārstniecības iestādes vai ārsta prakses maksas pakalpojumu cenrādim.

Informatīvie materiāli:

  • Veselīga uztura ieteikumiem sievietēm grūtniecības laikā - *pdf.
  • Infografika "Valsts apmaksāta dzemdību palīdzība" - *pdf.
  • Infografika "Valsts apmaksāta grūtniecības novērošana" - *pdf.
  • Infografika "Valsts apmaksāta veselības aprūpe bērniem" - *pdf