Jūs atrodaties šeit: Tava veselība > Sievietēm > Grūtnieces aprūpe
Jūs atrodaties šeit: Tava veselība > Sievietēm > Grūtnieces aprūpe

Grūtnieces aprūpe

22.12.2017

 

Valsts portāls grutnieciba.lv. Par valsts portālu grutniecība.lv.

Sievietes veselības aprūpes kārtību  grūtniecības periodā, dzemdībās un pēcdzemdību periodā, kā arī jaundzimušā veselības aprūpes kārtību nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr.611 „Dzemdību palīdzības nodrošināšanas kārtība”. Vienlaikus aicinām grūtnieces visus neskaidros jautājumus saistībā ar grūtniecības norisi  pārrunāt ar ārstniecības personu (ginekologu (dzemdību speciālistu), vecmāti vai ģimenes ārstu), kas veic grūtnieces aprūpi. Grūtnieces veselības aprūpi nodrošina: ginekologs (dzemdību speciālists),  ģimenes ārsts vai vecmāte, ja grūtniecība norit fizioloģiski.

Ginekologs (dzemdību speciālists), vecmāte vai ģimenes ārsts pirmā apmeklējuma laikā vai jebkurā citā grūtniecības periodā, ja ir parādījušies vai ir apzināti kādi grūtniecības riska faktori, izvērtē grūtniecības un dzemdību risku un nosaka, kura no iepriekš minētajām ārstniecības personām veiks turpmāko grūtnieces aprūpi.

Katrā apmeklējuma reizē ārstniecības persona nosaka grūtniecības risku, ja nepieciešams, sastāda individuālu grūtniecības vadīšanas plānu un nodrošina papildu izmeklējumu veikšanu.

Valsts budžeta apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus sniedz tās ārstniecības iestādes, kuras noslēgušas līgumu ar Nacionālo veselības dienestu (turpmāk – NVD):

Grūtniecēm nav jāmaksā pacientu iemaksas, saņemot veselības aprūpes pakalpojumus, kas saistīti ar grūtniecības un pēcdzemdību novērošanu un grūtniecības norisi, pie speciālista, kurš ir līgumattiecībās ar dienestu, kā arī dzemdību palīdzība dzemdībās stacionārā ārstniecības iestādē, kas ir līgumattiecībās ar dienestu, ir valsts apmaksāts pakalpojums.

No valsts budžeta līdzekļiem apmaksātus dzemdībpalīdzības pakalpojumus var saņemt stacionārās ārstniecības iestādēs visā Latvijā un grūtniecei ir tiesības brīvi izvēlēties dzemdību nodaļu, kurā plānot dzemdības.

Plašāku informāciju par valsts apmaksātu grūtniecības novērošanu un dzemdībām aicinām lasīt NVD mājaslapā sadaļā "Grūtniecība un dzemdības"

Par jaundzimušā veselības aprūpi lasīt šeit.

Informācija un konsultācijas par valsts apmaksātiem veselības aprūpes pakalpojumiem un to pieejamību, aicinām vērsties Nacionālajā veselības dienestā  (e-pasts: nvd@vmnvd.gov.lv, bezmaksas informatīvais tālrunis: 80001234 (darbdienās no plkst. 8.30 līdz 17.00).

Izvēloties saņemt veselības aprūpes pakalpojumus ārstniecības iestādēs vai pie ārstniecības personām, kuras nav līgumattiecībās ar dienestu un piedāvā saņemt no valsts budžeta līdzekļiem neapmaksātus pakalpojumus, tai skaitā plānotas ārpusstacionāra dzemdības jeb mājdzemdības, personai par saņemtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem jāmaksā atbilstoši ārstniecības iestādes vai ārsta prakses maksas pakalpojumu cenrādim.

Informatīvie materiāli:

  • Veselīga uztura ieteikumiem sievietēm grūtniecības laikā - *pdf.
  • Infografika "Valsts apmaksāta dzemdību palīdzība" - *pdf.
  • Infografika "Valsts apmaksāta grūtniecības novērošana" - *pdf.
  • Infografika "Valsts apmaksāta veselības aprūpe bērniem" - *pdf