Jūs atrodaties šeit: Tava veselība > Retās slimības
Jūs atrodaties šeit: Tava veselība > Retās slimības

Reto slimību pacientu aprūpe un ārstniecība

30.09.2019

Lai uzlabotu situāciju reto slimību (RS) jomā, ir apstiprināts Plāns reto slimību jomā 2017.- 2020.gadam.

Plāns paredz:

  • uzlabot RS agrīno un savlaicīgo diagnostiku;
  • ģenētisko izmeklējumu pieejamības nodrošināšana ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem pie atbilstošām indikācijām;
  • RS ārstēšanu, uzlabojot medikamentu pieejamību pieaugušajiem pacientiem;
  • uzlabot informācijas apriti, kas būtiska pacienta ārstēšanas procesā.

RS pacientu ārstniecības koordinācijai Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (Bērnu slimnīca) ir izveidots Reto slimību kabinets ar atbalsta vienībām Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā un Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā.

Bērnu slimnīcas Reto slimību kabinets ir koordinācijas centrs RS pacientu ārstniecības procesā, kurā nodrošināts arī ārstu konsīlija darbs, lemjot par pacientu ārstniecības procesu, tostarp papildus izmeklējumu nepieciešamību, par tādu medikamentu nozīmēšanu (gan bērniem, gan pieaugušajiem), kas ir ārpus valsts apmaksātās zāļu kompensācijas sistēmas, par vietējo un starptautisko ekspertu piesaisti nepieciešamības gadījumā.

Informācija par valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem, to saņemšanas kārtību, kā arī valsts apmaksātiem medikamentiem un Reto slimību koordinācijas centru ir pieejama Nacionālā veselības dienesta tīmekļa vietnes sadaļas "Veselības aprūpes pakalpojumi" apakšsadaļā "Retās slimības" - skatīt šeit.

 

*Pasaulē RS diagnožu skaits ir robežās no 5000 – 8000. Aptuveni 75% no tām skar bērnus, no kuriem aptuveni 30% mirst nesasniedzot 5 gadu vecumu. 65% no RS ir raksturojamas kā ļoti smagas, hroniskas, savukārt 80% reto slimību ir ģenētiskas izcelsmes. Pārējās RS (ap 20%) ir reti sastopami ļaundabīgo audzēju veidi, autoimūnās slimības, iedzimtas malformācijas, toksiskas un infekcijas slimības u.c.slimības.