Jūs atrodaties šeit: Tava veselība > Onkoloģijas "zaļais koridors"

Onkoloģijas "zaļais koridors"

19.12.2017

Ministru kabineta sēdē 2017.gada 31.oktobrī apstiprināti Veselības ministrijas izstrādātie Ministru kabineta noteikumi*, kas paredz uzlabot pacientu ar onkoloģiskām slimībām ātrāku un efektīvāku diagnosticēšanu un nodrošināt iespēju uzsākt savlaicīgu ārstēšanu.

Turpmāk aprakstītā kārtība, kas paredz uzlabot pacientu ar onkoloģiskām slimībām ātrāku un efektīvāku diagnosticēšanu, attiecas, ja ir aizdomas par onkoloģisku saslimšanu (pirmreizēji) un onkoloģiskas saslimšanas agrīnai diagnostikai. Kārtība neattiecas uz pacientiem, kuriem jau ir diagnosticēta un ārstējas no onkoloģiskām slimībām.

Katru gadu vēzis pirmo reizi tiek diagnosticēts ap 11 tūkstošiem pacientu, bet kopējais pacientu skaits, kuri slimo ar onkoloģisku slimību ir 74 tūkstoši.

Onkoloģisko slimību gadījumā svarīga ir agrīna diagnostika un savlaicīgi uzsākta ārstēšana, tādēļ „zaļais koridors” jeb iespēja saņemt no valsts budžeta līdzekļiem apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus ātrākos termiņos ir būtisks uzlabojums veselības aprūpes organizēšanā. 

Ministru kabineta noteikumi paredz “zaļā koridora” paplašināšanu, līdzšinējām 11 izplatītākajām vēža lokalizācijām (krūts, priekšdziedzera, ādas (izņemot melanomu), resnās un taisnās zarnas, bronhu un plaušu, kuņģa, nieres, urīnpūšļa, aizkuņģa dziedzera, dzemdes ķermeņa, olnīcas) pievienojot: aknas, žultsceļu un žultspūšļa; ādas (melanomas); centrālās nervu sistēmas; lūpas, mutes dobuma, rīkles mutes daļas un vairogdziedzera vēža diagnozes.

Tāpat paplašināts ārstu loks, kuri ir tiesīgi nosūtīt pacientu prioritārai onkoloģisko slimību diagnostikai.

Turpmāk šādu nosūtījumu varēs izsniegt ne tikai ģimenes ārsti, bet arī ginekologi (savas kompetences ietvaros) un ārsti-speciālisti piecās specializētajās ārstniecības iestādēs:

Veselības ministres Andas Čakšas raksts "Par uzlabojumiem onkoloģijas jomā. Diagnostika un ārstēšana", lasīt šeit.

Plašāku informāciju par "zaļā koridora" pakalpojumu saņemšanu ārpus kopējās gaidīšanas rindas, lūdzu lasīt Nacionālā veselības dienesta mājaslapā www.vmnvd.gov.lv sadaļā "Onkoloģijas "zaļais koridors", skatīt šeit.

Papildu informācijai, Saeimas ārkārtas sēdē 2017.gada 23.novembrī apstiprina likumu “Par valsts budžetu 2018.gadam”, kas paredz papildu finansējumu veselības aprūpes nozarei, tādējādi būtiski uzlabojot veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību iedzīvotājiem. Par 2018.gada prioritātēm veselības nozarē: medicīnas pakalpojumu pieejamības uzlabošanā un cilvēkresursu nodrošinājumam, plašāk lasīt šeit.

Informatīvie izdevumi:

  • Infografika "Uzlabojumi pacientiem ar aizdomām par onkoloģiskām slimībām" - *pdf.
  • Informatīvos izdevumus par onkoloģiskajām saslimšanām, skatīt Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā (www.spkc.gov.lv) sadaļā pie "Informatīvie izdevumi"

 

*Ministru kabineta 2013.gada 17.decembra noteikumi Nr.1529 “Veselības aprūpes un finansēšanas kārtība”.