Jūs atrodaties šeit: Tava veselība > Narkoloģiskā palīdzība
Jūs atrodaties šeit: Tava veselība > Narkoloģiskā palīdzība

Narkoloģiskā palīdzība

14.01.2020

Narkoloģisko slimnieku (alkohola, narkotisko, psihotropo, toksisko vielu, azartspēļu vai datorspēļu atkarības slimnieku) ārstēšana Latvijā notiek labprātīgi pēc viņu vēlēšanās narkoloģiskajās ārstniecības iestādēs (1).

Pēc ārsta narkologa izvērtējuma, pacientu var nosūtīt ārstēties dienas stacionārā. Pacienta ārstēšanu organizē narkologs sadarbībā ar citām ārstniecības personām vai ārstniecības atbalsta personām (2).

Narkoloģisko medicīnisko palīdzību ir iespējams saņemt gan ārstniecības iestādēs, kurām ir līgumattiecības ar Nacionālo veselības dienestu (NVD) - skatīt šeit, t.i., par valsts budžeta līdzekļiem, veicot tikai pacienta līdzmaksājumu, gan arī privātās ārstniecības iestādēs, kurām nav līgumattiecību ar NVD, t.i., pie privātārstiem par saviem līdzekļiem.

Latvijā ir pieejama ambulatorā narkoloģiskā palīdzība un narkoloģiskā palīdzība stacionārā.

Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā www.spkc.gov.lv ir izveidots saraksts ar ārstniecības iestādēm, kas nodrošina narkoloģiskās palīdzības iespējas Latvijā - skatīt šeit.

Papildu informācija:

  • VSIA "Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrs" Narkoloģijas palīdzības dienesta vadītāja, Veselības ministrijas galvenais speciālists narkoloģijā Astrīda Stirna "Alkohola lietošanas izplatība" - *pdf
  • Ieteikumi ģimenes ārstiem alkohola atkarības profilaksē - *pdf.
  • Infografika "Alokohola ietekme uz organismu" - *pdf.
  • I‌nfografika "Atkarība? Kā saņemt medicīnisko palīdzību?"- *pdf. Nacionālais veselības dienests ir sagatavojis infografiku par atkarību ārstēšanu un sniedz atbildes uz jautājumiem par valsts apmaksātas veselības aprūpes saņemšanas iespējām pacientiem ar narkotisko, psihotropo, toksisko vielu, kā arī azartspēļu vai datorspēļu atkarību - kur vērsties, lai saņemtu palīdzību; kāds speciālists var palīdzēt atkarībā nonākušam pacientam; kā notiek atkarīgo bērnu un pieaugušo ārstēšana u.c.
  • Ieteikumi alkohola profilakses jomā.

 

(1)  Ārstniecības likuma 61.– 64.pants.
(2) Ministru kabineta 2012.gada 24.janvāra noteikumi Nr.70 „Alkohola, narkotisko, psihotropo, toksisko vielu, azartspēļu vai datorspēļu atkarības slimnieku ārstēšanas kārtība”.