Jūs atrodaties šeit: Tava veselība > Medikamenti > Esi piesardzīgs antibiotiku lietošanā

Esi piesardzīgs antibiotiku lietošanā

06.07.2017

Ik gadu atzīmējot Eiropas antibiotiku dienu, sabiedrības uzmanība tiek pievērsta mikroorganismu rezistencei jeb noturībai pret antibiotikām.

Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC) informē, ka atsevišķās Eiropas Savienības dalībvalstīs 15 līdz pat 50% no infekcijām ir noturīgas pret jaunākās paaudzes antibiotikām, kā rezultātā slimības kļūst sarežģītāk ārstējamas.

Veselības aprūpes speciālisti uzsver, ka antibiotikas drīkst lietot tikai atbilstoši ārstu norādījumiem un tās nebūtu jālieto vienkāršu elpceļu saslimšanas gadījumos, piemēram, pie saaukstēšanās, klepus utt. Tikpat būtiski antibiotiku iedarbīguma saglabāšanā ir tās lietot stingri pēc ārstu nozīmējuma un atbilstošās devās, rūpīgi lietojot zāles visu ārsta nozīmēto laiku, nevis tikai dažas dienas, kad šķietami uzlabojas pašsajūta. Nepareiza antibiotiku izvēle un lietošana samazina medikamentu iedarbību un paaugstina baktēriju rezistenci, tādējādi radot draudus sekmīgai slimību ārstēšanai ar esošajiem medikamentiem.

Latvijā ārpus slimnīcām antibiotiku patēriņš ir zemākais Eiropas Savienībā un līdz ar to baktēriju rezistences rādītāji pozitīvi atšķiras uz lielāko daļu Eiropas valstu fona. Tāpat jāatzīmē, ka situācija ar plaši zināmo meticilīnrezistento Staphylococcus aureus (MRSA) salīdzinot ar 2005.gadu ir ievērojami uzlabojusies, pateicoties stingrajiem piesardzības pasākumiem.

Atzīmējot Antibiotiku informācijas dienu, Veselības ministrija arī adaptējusi latviešu valodā Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra sagatavoto klipu par antibiotiku piesardzīgu lietošanu, kuru plānots izplatīt televīzijām.