Jūs atrodaties šeit: Tava veselība > Jauniešiem > Vielas un darbības, kas izraisa neveselīgas atkarības

Vielas un darbības, kas izraisa atkarības

06.09.2019

Lai mazinātu tabakas izstrādājumu un alkohola atkarību izplatību, Veselības ministrija 2019.gadā ir uzsākusi sabiedrības informēšanas kampaņu „Spēks pateikt NĒ!”, lai motivētu cilvēkus atteikties no atkarību izraisošām vielām.

Kampaņas „Spēks pateikt NĒ!” mērķis ir samazināt tabakas izstrādājumu un alkohola popularitāti un lietošanu jauniešu vidū un sabiedrībā kopumā. Plašāk par kampaņu „Spēks pateikt NĒ!” lasīt šeit.


 

Alkohols. Narkotiskās un psihotropās vielas. Smēķēšana. Azartspēles un datorspēles.

Tev ir svarīgi saprast, kuras vielas un darbības var izraisīt neveselīgas atkarības, jo tieši tagad tās var būtiski ietekmēt gan Tavu fizisko, gan psihosociālo veselību un pat dzīvību.

Atkarību raksturo četras pazīmes:

1. Tieksme lietot vielu vai veikt darbību atkal un atkal (psiholoģiskā atkarība);
2. Lai iegūtu vēlamo sajūtu, jāpalielina deva vai biežums (tolerance);
3. Laicīgi nesaņemot attiecīgo vielu vai darbību, rodas psiholoģiski un fiziski veselības traucējumi (absistence);
4. Turpinot lietot vai saņemt vajadzīgo, veidojas veselības traucējumi, kas maina uzvedību un cilvēks var kļūt bīstams apkārtējai sabiedrībai.

Atkarīgs cilvēks „ne redz, ne dzird, ne jūt” – tas nozīmē, ka problēmas, ko viņš ir radījis, pašam nav saprotamas!

Atkarība skar emocionālo veselību un ir smags psihisks traucējums, kas neveidojas vienā dienā, bet izmaiņas (arī fiziskajā veselībā) rodas pakāpeniski!

Atceries, ja Tu nebūsi pakļāvies neveselīgajām atkarībām, Tu dzīvē būsi patiesi brīvs, neatkarīgs, vesels un harmonijā ar sevi un apkārtējiem!

Alkohols

Alkohols kā toksīns kaitē organismam kopumā. Pat niecīgas alkohola devas ietekmē:

 • mainās galvenie dzīvības funkciju rādītāji;
 • zūd psihiskā līdzsvarotība, spēja spriest un izvērtēt;
 • samazinās situācijas novērtēšanas spēja;
 • pazeminās paškontrole;
 • parādās tieksme pārvērtēt savas spējas;
 • tiek traucēta kustību koordinācija un automātiskums;
 • zūd spēja noteikt attālumus;
 • samazinās redzes asums;
 • pavājinās dzirde;
 • palielinās ēstgriba;
 • samazinās pretestība infekcijas slimībām;
 • pastiprinās dzimumtieksme, bet seksuālo attiecību kvalitāte samazinās.

Narkotiskās un psihotropās vielas

Narkotiskās (marihuāna, hašišs, ekstazī, amfetamīns un c.) un psihotropās (halucinogēnās sēnes, amfetamīni, trankvilizatori un c.) vielas īsā laikā rada izteiktu psihisku un fizisku atkarību ar nepārvaramu vēlēšanos atkārtoti uzņemt šīs vielas, kā arī nomāc visas pārējās vēlēšanās un intereses. Šo neveselīgo atkarību uztur arī abstinences parādības – smagas fiziskas ciešanas, kuras iestājas, ja pārtrauc narkotisko vai psihotropo vielu lietošanu.

Katrai narkotiskajai vielai ir atšķirīga iedarbība, nav iespējams precīzi paredzēt katras konkrētās narkotikas radīto efektu, jo tas ir atkarīgs arī no uzņemtā daudzuma, lietotāja veselības stāvokļa, noskaņojuma un vides.

Narkotiskās un psihotropās vielas atņem izvēles brīvību, radot atkarību no to patēriņa.

 • Informācija par valsts apmaksātas narkoloģiskās palīdzības iespējām Latvijāspkc.gov.lv

Smēķēšana

Vai zināji, ka tabakas industrija katru gadu tērē desmitiem miljardu dolāru savu produktu popularizēšanai, jo jauniešu ievilināšana tabakas atkarībā ir šo pūļu galvenais mērķis? Pateicoties cieši savītam mārketinga tīklam, kas sastāv no tabakas reklāmas, tirdzniecības veicināšanas un sponsorēšanas, industrija ir veiksmīgi saistījusi tabaku ar valdzinājumu, izpriecām un piedzīvojumiem, lai pievilinātu jauniešus.

Tabakas industrijas dzīvotspēja ir atkarīga no tās produktu potenciālo patērētāju – jauniešu pievilināšanas un paturēšanas, jo bez jauniem tabakas izstrādājumu patērētājiem, kas aizstātu tos, kuri ir atmetuši smēķēšanu vai miruši, tabakas industrija nespētu turpināt eksistēt.

Tabakas ražotāji velta milzīgas pūles, lai kontrolētu jauniešu paradumus, pētot viņu dzīvesveidu, motivāciju, lai pēc iespējas veiksmīgāk spētu ievilināt smēķēšanas atkarībā.

Jauni smēķētāji ātri vien no eksperimentētājiem kļūst par atkarīgajiem un vienīgie uzvarētāji šajā gadījumā ir tabakas ražotāji un to akciju īpašnieki.

Tabakas industrija vēlas, lai tabaku uzskatītu par „normālu” plaša patēriņa preci, taču jāatzīmē, ka tā ir vienīgā plaša patēriņa prece, kas nogalina pusi tās lietotāju!

Tabakas lietošana ir galvenais nāves cēlonis visā pasaulē. Atkārtoti pētījumi un apsekojumi pierādījuši tabakas lietošanas negatīvo ietekmi uz veselību. Cigarešu (arī ūdenspīpes) smēķēšana īstermiņā izraisa elpošanas ceļu problēmas, bet ilgtermiņā – vēzi, hroniskas plaušu un sirds slimības, insultu, kā arī traucējumus reproduktīvajā sistēmā.

Ūdens pīpes lietošanas reizē vienas stundas laikā tiek ieelpots 100-200 reizes lielāks dūmu tilpums nekā izsmēķējot 1 cigareti, tiek ieelpots nikotīns un oglekļa dioksīds, turklāt, lietojot kopēju iemuti, ir nopietns risks inficēties ar tuberkulozi, hepatītu, herpes vīrusu un citām infekcijas slimībām.

Šobrīd Latvijā aktivizējusies arī elektronisko cigarešu industrija, piedāvājot elektroniskās cigaretes kā mazāk kaitīgu produktu, tomēr šim apgalvojumam nav objektīva pamatojuma. Elektronisko cigarešu kārtridži (izņemot beznikotīna kārtridžus) satur nikotīnu, kas darbojas kā stimulators, paātrinot smēķētāja sirdsdarbību, asinsspiedienu un tas ir spēcīgs  atkarību izraisošs riska faktors.

 • Informācija par tabakas lietošanas īstermiņa un ilgtermiņa radītajiem traucējumiem veselībaispkc.gov.lv

Azartspēles un datorspēles

Pie azartspēlēm pieder spēļu automāti, kazino spēles, bingo, kāršu spēles, totalizators un derības, loterijas un tml. Azartspēles Latvijā atļauts spēlēt no 18 gadu vecuma.

Azartspēļu atkarība rada uzvedības impulsu kontroles traucējumus – nepacietību, steigu, neapdomību, pēkšņumu, uzliesmojumu. Ja cilvēks kļūst atkarīgs no azartspēlēm, viņš nespēj pretoties saviem impulsiem izpildīt darbību, kaut arī tā nes kaitējumu sev vai citiem. Pirms šīs darbības veikšanas tiek izjusts pieaugošs sasprindzinājums vai aktivācija, darbības izpildīšanas laikā tiek izjusts vai nu prieks par vēlmes piepildījumu, vai atvieglojuma sajūta, tūlīt pēc darbības – patiesa nožēla, pašnosodīšana vai vainas sajūta.

Atceries, ka azartspēļu biznesā uzvarētājs vienmēr būs šo spēļu organizētājs nevis spēlētājs, kā varētu dažreiz likties!

Datoratkarība ietver sevī šādas atkarības:

 • interneta;
 • spēļu;
 • čata.

Brīdinājuma signāli, kas norāda uz Tavu iespēju kļūt par datoratkarīgo!

 • datora lietošana, lai aizdzītu sliktu noskaņojumu, baudas gūšanai, lai atbrīvotos no stresa;
 • ja nav iespējas spēlēt, pārņem nemiers, parādās nekontrolējama uzvedība, depresijas iezīmes;
 • pieaug laiks, kas tiek pavadīts pie datora, tiek tērēta lielāka naudas summa internetam, programmām, citai datora atribūtikai;
 • tiek traucēta pienākumu izpilde skolā, darbā, ģimenē;
 • melošana par laiku, kas tiek pavadīts pie datora;
 • plānoto karjeras, izglītības iegūšanas vai ģimenes mērķu zudums;
 • nespēja kontrolēt laiku, kas pavadīts pie datora.