Jūs atrodaties šeit: Tava veselība > Jauniešiem > Seksuālā un reproduktīvā veselība

Seksuālā un reproduktīvā veselība

05.09.2019

Centies veidot savstarpēji uzticīgas attiecības!

Dzimumnobriešana ir dabisks attīstības un nobriešanas process, kura ietekmē veidojas seksualitāte un interese par pretējo dzimumu.

Lai formētos reprodukcijas spējas un seksuālā attīstība, būtiska nozīme ir veselīgam uzturam, fiziskajām un garīgajām aktivitātēm, veselīgam dzīvesveidam bez smēķēšanas, alkohola, psihotropo un narkotisko vielu lietošanas.

Jaunieši uzskatāmi par vienu no riska grupām HIV infekcijai.

Prezervatīvu lietošana pasargā gan no STI (tai skaitā HIV infekcijas), gan nevēlamas grūtniecības. Kā liecina skolēnu paradumu pētījuma dati, Latvijā 86% zēnu un 77% meiteņu (15 gadu vecumā) norādījuši, ka pēdējo dzimumattiecību laikā izsargājušies, izmantojot prezervatīvu, savukārt hormonālo kontracepciju - 7% zēnu un 11% meiteņu.

Pusaudžu grūtniecība ir viens no rādītājiem, kas norāda uz pusaudžu informētību, prasmēm un atbildību reproduktīvās veselības jomā. Ik gadu Latvijā ap 200-300 mazuļu jeb 1,5-2% no visiem jaundzimušajiem piedzimst mātēm, kas ir jaunākas par 18 gadiem. Lai gan pēdējos gados vērojama rādītāju uzlabošanās, tomēr šī situācija vēlreiz aktualizē vajadzību palielināt jauniešiem draudzīgu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību un norāda uz kontracepcijas izmantošanas informatīviem un ekonomiskiem šķēršļiem*.

Ja esi meitene, zini:
• menstruālais cikls (tā ilgums var būt dažāds no 20-36 dienām, vidēji 28 dienas) norāda uz reprodukcijas spēju formēšanos un seksuālo attīstību. Visbiežāk menstruācijas sākas 13 gadu vecumā;
• menstruālā cikla izmaiņas var ietekmēt diēta, stress, fiziskā slodze un citi faktori;
• ļoti svarīgi ir izveidot menstruāciju kalendāru, atzīmējot tajā katra menstruāciju cikla pirmo dienu, tādējādi nosakot savu menstruālā cikla ilgumu.

Nesteidzies uzsākt dzimumattiecības!

Bet, ja esi nolēmusi sākt dzimumattiecības, tad savlaicīgi padomā par izsargāšanos no grūtniecības un seksuāli transmisīvajām slimībām. Tavs organisms turpina attīstīties līdz pat 25 gadu vecumam, tāpēc agrīni uzsāktas dzimumattiecības (līdz 18-20 gadiem) mainīs Tava organisma fizioloģisko un psihoemocionālo attīstību, kā arī veicinās dažādas saslimšanas. Tā, piemēram, par vienu no dzemdes kakla ļaundabīgā audzēja (vēža) veicinošiem faktoriem tiek uzskatīts agrīnas dzimumattiecības.

Ja esi puisis, zini:
• īpaša uzmanība jāpievērš personiskajai higiēnai, kā arī jāizvairās no cieši pieguļošas apakšveļas valkāšanas;
• alkohola, nikotīna, psihotropo un narkotisko vielu lietošana neveicina Tavas seksuālās spējas un reproduktīvo veselību.

Atceries, ka nopietns drauds Tavai veselībai un labsajūtai ir seksuāli transmisīvās infekcijas (STI), tādēļ izvēlies lietot prezervatīvu.

Mācību filmas par reproduktīvo veselību

Slimību profilakses un kontroles centrs sadarbībā ar Veselības ministriju ir izveidojis mācību filmas par reproduktīvo veselību, dzimumattiecību un attiecību veidošanu. Filmu saturs ir par reproduktīvās veselības, dzimumattīstības, attiecību veidošanas un atbildības jautājumiem. Filmas un metodiskais materiāls ir paredzētas vispārējo un profesionālo izglītības iestāžu pedagogiem darbā ar skolēniem. 

Vairāk par filmām lasīt sadaļā "Video skolēniem par reproduktīvo veselību"

Informatīvie materiāli (Informatīvie izdevumi par reproduktīvo veselību pieejami Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā www.spkc.gov.lv):

  • Informatīvs materiāls “Attiecības un veselība - mana atbildība” - *pdf.
  • Informatīvs materiāls “Meitenes, puiši un pubertāte” - *pdf. 
  • Metodiskie ieteikumi vispārējo un profesionālo izglītības iestāžu pedagogiem darbam ar audzēkņiem par reproduktīvās veselības, dzimumattīstības, attiecību veidošanas un atbildības jautājumiem - *docx.

 

*Informācijas avots: Sabiedrības veselības pamatnostādnes 2014.–2020.gadam