Jūs atrodaties šeit: Tava veselība > Jauniešiem
Jūs atrodaties šeit: Tava veselība > Jauniešiem

Veselības aprūpe jauniešiem

05.09.2019

Veselības ministrijas mājaslapā ir izveidota sadaļa "Jaunatnei", kurā jaunieši (personas no 13-25 gadiem) var  atrast noderīgu informāciju par jautājumiem, kas ir saistīti ar viņu veselību - uzturs, fiziskās aktivitātesgarīgā veselība, seksuālā un reproduktīvā veselībavielas un darbības, kas izraisa neveselīgas atkarības, u.c. jautājumi.

Papildus informāciju par veselības aprūpes organizācijas jautājumiem, atradīsiet sadaļā "Tava veselība".

  • Savu interesējošo jautājumu par veselības aprūpi, veselības profilaksi, un, ja vēlies noskaidrot atbildi uz citiem Tev interesējošiem jautājumiem par savu veselībi, droši uzdot to, nosūtot to uz Veselības ministrijas e-pasta adresi: vm@vm.gov.lv.
  • Personām līdz 18 gadu vecumam, saņemot no valsts budžeta līdzekļiem apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, no pacienta līdzmaksājumiem ir atbrīvotas.
  • Ja jūties nevesels, obligāti dodies pie ārsta! Nebaidies, jo ārstam ir pienākums  pieņemt Tevi tādu, kāds esi - nemoralizējot, nenosodot, sniegt informāciju un palīdzību, lietojot tādu valodu un izteiksmes veidu, lai Tu viņu saprastu, kā arī jautās Tavu viedokli un cienīs to, ļaus Tev piedalīties lēmuma pieņemšanā, būs konfidenciāls.
  • Lai saņemtu primāro veselības aprūpi, Tev jādodas pie ģimenes ārsta, kurš sniegs Tev nepieciešamo palīdzību uz vietas, vai arī Tev būs jādodas pie kāda no speciālistiem.
  • Gadījumos, kad apmeklēt ģimenes ārstu nav iespējams (ārpus ģimenes ārstu darba laika), bet veselības stāvoklis neļauj gaidīt, Rīgā un citās lielākajās pilsētās ir pieejami dežūrārsti.
  • Ārpus ģimenes ārsta darba laika saņemt medicīniskas konsultācijas un ieteikumus kā rīkoties akūtu saslimšanu vai hronisku saslimšanu paasinājuma gadījumos, var piezvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001.
  • Bez ģimenes ārsta nosūtījuma vari vērsties pie šādiem ārstiem speciālistiem:

pie pediatra – ārsta, pie kura vari vērsties, ja Tu esi vecumā līdz 18 gadiem un esi saslimis vai interesējies par slimību profilaksi, kā arī veselības veicināšanas ieteikumiem.

pie psihiatra – ārsta, kurš rūpējas un sniedz palīdzību, ja Tev ir, piemēram, depresija vai citi garīgās veselības traucējumi.

pie narkologa – ārsta, kurš palīdzēs Tev, ja esi kļuvis atkarīgs no, piemēram, alkohola vai narkotikām.

pie dermatovenerologa – ārsta, kurš noteiks Tavu saslimšanu (ādas vai dzimumorgānu) un nozīmēs turpmāko ārstēšanos, sniegs ieteikumus, lai turpmāk izsargātos no šādām saslimšanām, īpaši seksuāli transmisīvajām (saslimšanām, kas tiek iegūtas, pārsvarā dzimumkontaktceļā).

pie ginekologa – ārsta, kurš Tev palīdzēs saprast un izprast procesus, kas raksturo Tavu sievišķīgo attīstību, kā arī novērsīs iespējamās ginekoloģiskās saslimšanas, sniegs Tev padomu kontracepcijas līdzekļu izvēlē, kā arī informēs un sniegs Tev palīdzību grūtniecības laikā.

pie oftalmologa – ārsta, kurš pārbaudīs Tavu redzi un sniegs ieteikumus, kā arī koriģēs Tavu redzi, ja būs nepieciešams, lai Tu varētu skaidri redzēt un nepārpūlēt acis, kā arī, lai  neveicinātu citas saslimšanas, kuras varētu rasties dēļ Tavas redzes problēmām.

pie bērnu ķirurga – ārsta, kurš Tev palīdzēs, piemēram, kad būsi guvis traumu vai ievainojumu, kā arī gadījumos, kad ārstēšana ar zālēm vien nebūs pietiekoša.

pie endokrinologa – ārsta, kurš palīdzēs Tev iekšējo sekrēcijas dziedzeru (aizkuņģa dziedzera, vairogdziedzera un c.) darbības traucējumu gadījumā.

pie ftiziopneimologa – ārsta, kurš līdzēs Tev dažādu saslimšanu gadījumos, kas skar plaušas, piemēram, inficējoties ar tuberkulozi.

pie onkologa – ārsta, kurš  noteiks, nepieciešamības gadījumā arī ārstēs, jaunveidojumus, kas Tev būs radījuši veselības traucējumus.


! Ar jautājumiem par valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem var zvanīt uz Nacionālā veselības dienesta bezmaksas informatīvo tālruni 80001234 (darbadienās no plkst. 8.30 līdz 17.00) vai, nosūtīt savu jautājumu elektroniski uz e-pastu: nvd@vmnvd.gov.lv.