Izdrukāts no: http://www.vm.gov.lv/ttp://www.vm.gov.lv/lv/tava_veseliba/gimenes_arsti/profilaktiska_apskate_pie_gimenes_arsta/

Profilaktiskā apskate pie ģimenes ārsta

04.07.2017

Reizi gadā iedzīvotājs var vērsties pie sava ģimenes ārsta, kurš ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu, uz bezmaksas veikt profilaktisko apskati*.

Minētā profilaktiskā apskate reizi gadā ir bezmaksas, ja pacients gada laikā jau nav vērsies pie ģimenes ārsta ar kādu saslimšanu, kuras laikā veikta attiecīgā profilaktiskā apskate.

Lai veiktu profilaktisko apskati, pacientam laicīgi jāsazinās ar ģimenes ārsta praksi un jāvienojas par vizītes dienu un laiku.

Par profilaktisko apskati pie ģimenes ārsta nav jāmaksā pacienta iemaksa. Profilaktiskās apskates laikā ģimenes ārsts uzklausa pacienta sūdzības, izvērtē iepriekšējo veselības anamnēzi (slimību vēsturi) un novērtē veselības stāvokli.

Profilaktiskās apskates laikā ģimenes ārsts uzklausa pacienta sūdzības, izvērtē veselības stāvokli un nepieciešamības gadījumā veic:

  • ķermeņa svara, garuma, ādas un gļotādu stāvokļa pārbaudi;
  • mutes dobuma apskati;
  • kakla, padušu, cirkšņu limfmezglu apskati un iztaustīšanu;
  • vairogdziedzera stāvokļa novērtēšanu;
  • krūšu dziedzeru apskati un iztaustīšanu;
  • asinsspiediena, pulsa, ķermeņa temperatūras noteikšanu;
  • sirdsdarbības un plaušu izklausīšanu;
  • vēdera iztaustīšanu;
  • taisnās zarnas iztaustīšanu pacientiem pēc 50 gadu vecuma;
  • redzes, dzirdes, psihes, jušanas, kustību un neiroloģisko funkciju izvērtēšanu.

Pēc apskates veikšanas ģimenes ārsts var ieteikt papildu izmeklējumus vai ārstu speciālistu konsultācijas, vai arī sniegt rekomendācijas par to, kuriem apstākļiem savā veselības stāvoklī turpmāk pacientam vajadzētu pievērst uzmanību.

Papildus profilaktiskajai apskatei ģimenes ārsts reizi gadā pacientiem vecumā no 50 līdz 74 gadiem kā skrīningtestu zarnu vēzim veic slēpto asiņu izmeklējumu fēcēs.

Valsts organizēta un apmaksāta vēža savlaicīgas atklāšanas programma jeb skrīnings Latvijā tiek īstenota kopš 2009.gada.

Pārbaude ietver slēpto asiņu izmeklējumu fēcēs. Lai veiktu profilaktisko pārbaudi, pacientam ir jāvēršas savā ģimenes ārsta praksē, lai saņemtu testa komplektu un informāciju par izmeklējuma veikšanu mājas apstākļos. Šo testu ir iespējams veikt arī laboratorijā, ja pacientam ir ģimenes ārsta nosūtījums.

Informācija par ģimenes ārstiem, kuri sniedz veselības aprūpes pakalpojumus no valsts budžeta līdzekļiem, pieejama Nacionālā veselības dienesta mājaslapā www.vmnvd.gov.lv sadaļā „Ģimenes ārsti".

Informāciju par ģimenes ārstiem, kuri sniedz valsts veselības aprūpes pakalpojumus var noskaidrot, piezvanot uz bezmaksas informatīvo tālruni 80001234 darba dienās no plkst.8:30 līdz 17:00, rakstot elektronisko vēstuli uz e-pastu: nvd@vmnvd.gov.lv, vai vēršoties klātienē kādā no Nacionālā veselības dienesta teritoriālām nodaļām.

 

* Atbilstoši Ministru kabineta 2013.gada 17.decembra noteikumu Nr.1529 „Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība” 1.pielikumam "Profilaktiskās apskates un izmeklējumi"