Jūs atrodaties šeit: Ministrija > Receptes Tavas sirds veselībai
Jūs atrodaties šeit: Ministrija > Receptes Tavas sirds veselībai

Receptes Tavas sirds veselībai

12.07.2017

Recepšu grāmatā „Receptes Tavas sirds veselībai” atradīsiet 10 veselības nozares profesionāļu un populāru personību ieteiktas sirdij draudzīgu ēdienu receptes. Zivs ar zaļumiem, šampinjonu salāti, ķirbju sautējums, ogu zupa – tie ir tikai daži no ēdieniem, ar kuru receptēm dalās veselības ministre Ingrīda Circene, kardiologi Andrejs Ērglis un Iveta Mintāle, Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) direktore Inga Šmate, LNT raidījuma „900 sekundes” vadītāja Kristīne Garklāva, kā arī diētas ārsti Lolita Neimane un Andris Brēmanis. Aicinām ikvienu ar receptēm iepazīties kampaņas informatīvajā lapā www.draugiem.lv/milisavusirdi.

Veselīgs un sabalansēts uzturs ir viens no galvenajiem profilaktiskajiem pasākumiem sirds veselības veicināšanai. Lai Tava sirds būtu vesela, atceries, ka katru dienu ieteicams apēst aptuveni 400 g augļu un dārzeņu, uzturā jāiekļauj pākšaugi, zivis vai liesa gaļa - nedēļā ieteicams apmēram 300 – 600 g liesas gaļas, zivis jāēd vismaz 2 reizes nedēļā. Ēdienkartē jāatvēl vieta pilngraudu produktiem. Dienā ieteicams lietot 500 – 750 ml piena vai skābpiena produktu ar samazinātu tauku saturu. Ieteicams samazināt vārāmā sāls, cukura un tos saturošu produktu lietošanu. Pārmērīga sāls lietošana uzturā veicina asinsspiediena paaugstināšanos, kas savukārt var izraisīt nopietnas sirds un asinsvadu slimības un nieru slimības. Vairāk par veselīgu uzturu un Veselības ministrijas izstrādātajiem veselīga uztura ieteikumiem - lasīt šeit.

Veselības ministrija sadarbībā ar SPKC 2013.gadā  uzsāka informatīvo kampaņu „Mīli savu sirdi!”. Kampaņas mērķis ir veicināt sabiedrības informētību par sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem un to profilaksi. Neveselīgie ikdienas ieradumi – nepareizs uzturs, fizisko aktivitāšu trūkums, nepietiekams miegs, ir galvenie riska faktori, kas veicina sirds un asinsvadu slimību attīstību.

Veselības ministrija 2013.gadu ir pasludinājusi par Sirds veselības gadu, jo Latvijā sirds un asinsvadu slimības ir galvenais nāves cēlonis (55% no visiem mirušajiem). Eiropas Savienības ekspertu dati rāda, ka saslimstību ar sirds un asinsvadu slimībām būtu iespējams mazināt pat uz pusi, ja vien iedzīvotāji paši veiktu profilaktiskus pasākumus, kas uzlabotu viņu sirds veselību - atmestu smēķēšanu, veiktu regulāras fiziskas aktivitātes, ievērotu veselīga uztura pamatnoteikumus, izvairītos no stresa utt.