Jūs atrodaties šeit: Ministrija > Onkoloģiskās modrības gads (2015)

2015 - Onkoloģiskās modrības gads

16.07.2015

Lai veicinātu agrīnu onkoloģisko slimību diagnostisku, savlaicīgu un efektīvu pacientu ārstēšanu un aprūpi, kā arī iespējami novērstu saslimšanas riskus ar dzīvesveidu saistītām vēža formām, 2015.gada 24.februārī Veselības ministrijā apstiprināts 2015.gada – Onkoloģiskās modrības gada pasākumu plāns. 

Onkoloģiskās modrības gada pasākumu plāns - *pdf.

  • 25.05.2015. Veselības ministrs Dr. Guntis Belēvičs rīko diskusiju „Veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības uzlabošana vēža pacientiem”. Informācija par diskusiju - darba kārtība, video, foto.
  • 27.03.2015. Veselības ministrs Dr. Guntis Belēvičs piedalās diskusiju cikla "Diagnoze vēzis" 1.diskusijā "Kā Latvijā samazināt mirstību ar vēzi?". 
  • 06.02.2015. Veselības ministrijā notiek speciālistu diskusija, kurā meklēti risinājumi pacientu ar aizdomām par onkoloģiskām saslimšanām aprūpes uzlabošanai un „zaļā koridora” principa efektīvākai realizācijai. 
  • 29.02.2015. Veselības ministrijas preses konferencē atklāj Onkoloģiskās modrības gads. Foto no preses konferences skatīt pie "Foto galerijas".

Kaut arī pēdējo gadu dati uzrāda onkoloģisko pacientu dzīvildzes pagarināšanos, tādējādi apliecinot pakāpenisku situācijas uzlabošanos, onkoloģiskās saslimšanas joprojām ir otrs izplatītākais nāves cēlonis Latvijā. 

Par vēža savlaicīgas atklāšanas programmu:

Vēža savlaicīgas atklāšanas programma ietver valsts apmaksātas krūts vēža, dzemdes kakla vēža un zarnu vēža profilaktiskās pārbaudes. 

Valsts organizētā un apmaksātā krūts dziedzera, dzemdes kakla un kolorektālā jeb zarnu ļaundabīgo audzēju savlaicīgas atklāšanas programma tika aizsākta 2009.gadā. Viens no galvenajiem programmas mērķiem ir samazināt mirstību, kuras iemesls bijis vēzis. Pēc esošajiem rādītājiem krūts vēzis ir viena no izplatītākajām vēža formām Latvijā, kuru savlaicīgi atklājot, iespējama pilnīga izārstēšanās. Diagnosticētas slimības gadījumos ar ārstēšanas palīdzību iespējams uzlabot dzīves kvalitāti.

Lai pasargātu sevi no saslimšanas vai laicīgi diagnosticētu slimību, būtiskas ir profilaktiskās pārbaudes un nenovēlota ārstēšanās uzsākšana.