Izdrukāts no: http://www.vm.gov.lv/ttp://www.vm.gov.lv/lv/aktualitates/sirds_veselibas_gads_2013/

Sirds veselības gads 2013

12.07.2017

 
Veselības ministrijā 2013.gada 13.janvārī notika Sirds veselības gada noslēgumam veltīta preses konference, kurā eksperti iepazīstināja ar 2013.gada vasarā Liepājā veiktā pilotprojekta rezultātiem un citiem gada laikā īstenotajiem pasākumiem iedzīvotāju sirds veselības uzlabošanai.
 
Veselības ministrija sadarbībā ar Slimību profilakses un kontroles centru 2013.gada jūlija mēnesī uzsāka informatīvo kampaņu „Mīli savu sirdi!”. Kampaņas mērķis bija veicināt sabiedrības informētību par sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem un to profilaksi.
 
Veselības ministre Ingrīda Circene (veselības ministre no 25.10. 2011.-14.07.2014.): ”Lielāko daļu no sirds veselības riska faktoriem varam ietekmēt mēs katrs pats, vien mainot savus veselības paradumus - atmetot smēķēšanu, veicot regulāras fiziskas aktivitātes, piedomājot pie tā, ko liekam savā šķīvī. Ar kampaņas palīdzību vēlamies atgādināt - lai rūpētos par savas sirds veselību, nav nepieciešami lieli līdzekļi vai ilgs laiks.”
 
Atgādinām, ka Latvijā sirds un asinsvadu slimības ierindojas pirmajā vietā saslimušo un mirušo skaita ziņā.
 
Kampaņa „Mīli savu sirdi” notika līdz 2013.gada beigām. Tās ietvaros iedzīvotāji tika informēti par to, kā sirds un asinsvadu slimību riska faktorus iespējams novērst ar veselīga uztura palīdzību, kā arī tika uzsvērta nepieciešamība regulāri sekot līdzi sirds veselības rādītājiem (asinsspiedienam, holesterīna līmenim, pulsam, ķermeņa masas indeksam, utml.)
 
Kampaņas vadmotīvs „Mīli savu sirdi” ietver tās galveno ideju – esi informēts par sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem un profilaktiskajiem pasākumiem ikdienā.
 
Kampaņas pasākumi:
 • mediķi un speciālisti piedalījās pilsētu svētkos, kur iedzīvotāji varēja veikt mērījumus un saņemt speciālistu konsultācijas;
 • speciālisti devās uz uzņēmumiem ar izglītojošām lekcijām;
 • ar sirds veselību saistītas aktivitātes notika televīzijā un radio;
 • izvietotas vides reklāmas;
 • ievietota informācija sociālajos medijos.
 • sagatavoti informatīvie materiāli;
 • organizētas speciālistu intervijas un atbildes uz iedzīvotāju jautājumiem tiešsaistes režīmā internetā;
 • notika iedzīvotāju aptauja, kā arī plaša aktivitāšu programma Pasaules Sirds dienas ietvaros septembrī u.c. pasākumi.
Viena no pirmajām kampaņas aktivitātēm, bija Sirds busiņa dalība vairākos Latvijas pilsētu svētkos. Sirds busiņa speciālisti svētku apmeklētājiem sniedza ieteikumus, kā ikdienā saglabāt labu sirds veselību. Apmeklējot Sirds busiņu, iedzīvotājiem bija iespēja saņemt uztura speciālista, ģimenes ārsta konsultācijas un ieteikumus, kā arī noteikt savu ķermeņa masas indeksu un izmērīt asinsspiedienu.
 
Pirmie pilsētas svētki, kuros viesojās Sirds busiņš, bija Līvānos un Kuldīgā. Sirds busiņš bija sastopams Tukumā, Rēzeknē, Valmierā. 
 
Sirds veselības gada notikušās aktivitātes 2013.gadā:
 • 2013.gada 29.maijā Liepājā atklāj Sirds veselības pilotprojektu - skatīt šeit.
 • 2013.gada 27.maijā Veselības ministre Ingrīda Circene un profesors Andrejs Ērglis par Sirds veselības gada sabiedrības informēšanas kampaņu - skatīt šeit.
 • 2013.gada 5.aprīlī Veselības ministrijā notika preses konference, kas veltīta Sirds veselības gadam un tā ietvaros plānotajiem pasākumiem 2013.gadā. Preses konferencē piedalījās veselības ministre Ingrīda Circene, Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta direktore Santa Līviņa un Latvijas Kardiologu biedrības prezidents, Veselības ministrijas galvenais speciālists kardioloģijā prof.Andrejs Ērglis. Galvenās aktivitātes Sirds veselības gadā - prezentācija - *pdf.
 • Foto no veselības ministres Ingrīdas Circenes dalības Sirds veselības dienas pasākumos Ministru Kabinetā 2013.gada 9.aprīlī - skatīt šeit.
Sirds veselības gada aktivitātes 2012.gadā:

2012.gadā veselības ministre Ingrīda Circene atklāja Sirds veselības gadu, lai vērstu sabiedrības uzmanību sirds veselības rādītājiem un tos ietekmējošo sirds un asinsvadu slimību riska faktoru izplatībai - augstam asinsspiedienam, neveselīgiem uztura paradumiem un mazkustīgam dzīvesveidam.

„Šie visi ir faktori, kurus, mainot savus veselības paradumus, katrs pats no mums varam ietekmēt. Nāciet un pārliecinieties - lai rūpētos par savas sirds veselību, nav nepieciešami lieli līdzekļi un ilgs laiks,” aicina veselības ministre Ingrīda Circene.

2012.gada 12.decembrī Veselības ministrijas Sirds veselības gada atklāšanas pasākumā Liepājas Olimpiskajā centrā (Liepājā, Brīvības ielā 39) iedzīvotāji tika aicināti bez maksas pārbaudīt savu sirds veselību. Sirds veselības gada atklāšanas pasākums notika sadarbībā ar Slimību profilakses un kontroles centru (SPKC), Latvijas Kardiologu biedrību un Liepājas pilsētas domi.

Preses konferencē, kas veltīta Sirds veselības gada atklāšanai, piedalījās: veselības ministre Ingrīda Circene, Slimību profilakses un kontroles centra direktore Inga Šmate, Latvijas Kardiologu biedrības prezidents, prof. Andrejs Ērglis, Liepājas pilsētas domes priekšsēdētājsUldis Sesks.

 • Video no Sirds veselības gada atklāšanas pasākuma skatīt  Veselības ministrijas mājaslapā > Video galerijas - skatīt šeit.
 • Foto no Sirds veselības gada atklāšanas skatīt Veselības ministrijas mājaslapā pie Foto galerijas - skatīt šeit un Veselības ministrijas Flickr fotogrāfiju vietnē.

Pasākuma ietvaros iedzīvotājiem bija iespēja pārbaudīt savas sirds slimību riska faktorus – noteikt glikozes un holesterīna līmeni asinīs, izmērīt asinsspiedienu, noteikt ķermeņa masas indeksu, kā arī saņemt speciālistu konsultācijas sirds veselības jautājumos.

Interesentiem bija arī iespēja noklausīties prof. Andreja Ērgļa, Latvijas Kardiologu biedrības prezidenta lekciju “Sirds veselības ABC jeb kā dzīvot līdz 120 gadiem?”, kā arī kopā ar speciālistiem un veselības ministri Ingrīdu Circeni izmēģināt dažādus vingrojumus savas sirds veselības veicināšanai.

Pasākuma ietvaros tika godināti arī tie speciālisti, kas ar savu ilggadējo darbu snieguši īpašu ieguldījumu Latvijas kardioloģijas attīstībā dr.Ojārs Rūja, dr.Alfreds Lībiņš, dr.Iveta Šime, māsas Ieva Lāčkoka un Miroslava Lavreņina.

Savukārt, pie Liepājas Olimpiskā centra interesentiem bija iespēja piedalīties jauno Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta automašīnu prezentācijā.