Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes
Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes

UNICEF monitoringa ziņojuma prezentācija

20.08.2003
Rīga, 20.08.2003 ? Šodien, veselības ministre Ingrīda Circene, piedalījās ikgadējā UNICEF Sociālā monitoringa ziņojuma prezentācijā, kas apskata bērnu labklājību un veselību ietekmējošos faktorus Centrālās, Austrumeiropas un NVS valstīs.

valstīs.

Veselības ministre Ingrīda Circene ziņojuma prezentācijā sacīja: "Sociālā monitoringa ziņojums ir patiesi nozīmīgs ieguvums valstīm, tai skaitā, arī Latvijai.
Tā  ir iespēja vienkopus salīdzināt svarīgus statistiskos rādītājus ne tikai starp dažādām valstīm, bet ieraudzīt to dinamiku, tendences, savstarpējo saistību  vairāk nekā 10 gadu intervālā," uzsvēra ministre.
Ministre uzsvēra, ka šādas informācijas analīze dod iespēju labāk atpazīt tos virzienus un darbības, kuras turpmāk jāveic, lai iedzīvotāju veselības rādītāji uzlabotos.
Latvija nav bijusi to valstu starpā, kur veiktas jaundzimušo mirstības oficiālās uzskaites un pētījumā iegūto datu salīdzinājums, jo, acīmredzot, rādītāju ticamība nav apšaubīta. Tomēr, salīdzinot ar citām līdzīga attīstības līmeņa valstīm, jaundzimušo mirstība un mātes mirstība Latvijā joprojām ir augsta.
Latvijas statistikas dati rāda visai augstu zīdaiņu mirstības koeficientu ? 2001.gadā uz 1000 dzīvi dzimušajiem mazuļiem bija 11 miršanas gadījumi. Lietuvā šis rādītājs ir 7,8 mirušie uz 1000 dzīvi dzimušajiem mazuļiem, Igaunijā ? 8,8, bet Krievijā ? 14,6.
Pēc statistikas datiem augsts ir arī mātes mirstības koeficients Latvijā. Tā 2001.gadā tas bija 25,4 uz 100 000 dzīvi dzimušajiem, kamēr Igaunijā tas ir tikai 7,9, bet Lietuvā ? 12,4 miršanas gadījumi uz 100 000 dzīvi dzimušajiem. No Latvijai kaimiņos esošajām valstīm lielāks māšu mirstības koeficients ir Krievijā ? 36,5.
Ministre ziņojuma prezentācijā arī uzsvēra, ka abortu skaita samazināšanās tendence Latvijā pēdējo septiņu gadu laikā ir priecējoša, tomēr salīdzinoši ar citām valstīm šis rādītājs joprojām ir augsts. 
Statistika liecina, ka 2001.gadā uz 100 dzīvi dzimušajiem bērniem ir veikti 79,6 aborti. Tomēr salīdzinoši Igaunijā šis skaits ir vēl lielāks ? uz 100 dzīvi dzimušajiem bērniem ir veikti 111,2 aborti, savukārt Lietuvā šis rādītājs ir daudz zemāks ? 43,4 aborti uz 100 dzīvi dzimušajiem mazuļiem. Latvijā kopš 1998.gada pakāpeniski samazinās veikto abortu skaits ? 1998.gadā uz 100 dzīvi dzimušajiem mazuļiem bija 108,4 aborti, 1999.gadā ? 93 aborti, 2000.gadā ? 85,1, 2001.gadā ? 79,6.
Ziņojums vienlaikus parāda arī situāciju tuvākajās kaimiņvalstīs, lai, izanalizējot kaimiņos esošo valstu pieredzi un paveikto, mums būtu vieglāk pieņemt lēmumus par turpmāko rīcību, sacīja I.Circene. Ministre arī norādīja, ka ar ANO starpniecību tiek iegūta ne tikai vērtīga informācija par svarīgāko nozarē, bet arī norit veiksmīga sadarbība dažādās jomā, lai statistikas rādītājus arvien uzlabotu.

"Sociālais Monitors" ir ikgadējs reģionāls ziņojums, kas apskata bērnu labklājību Centrālās un Austrumeiropas un NVS valstīs. Ziņojums atspoguļo arī citus faktorus, kas ietekmē bērnu stāvokli šī reģiona valstīs, tai skaitā Latvijā.
"Sociālais monitors 2003" īpašu vērību pievērš bērnu mirstības līmenim 27 Centrālās, Austrumeiropas un NVS valstīs. Agrīnās bērnības aprūpe (early childhod care) ? nodrošināt katram bērnam pēc iespējas labāku dzīves sākumu ? ir galvenā UNICEF prioritāte, kas atrodama līdzās citām UNICEF nostādnēm ? imunizācijai, izglītībai ikvienam bērnam, HIV/AIDS izplatības ierobežošanai starp jauniešiem, kā arī bērnu aizsardzībai no vardarbības un izmantošanas.
Ziņojumā papildus uzmanība tiek pievērsta arī valstu ekonomiskajai izaugsmei,  šī reģiona parādu krīzei. Ziņojumā papildus uzmanība ir veltīta arī tam, ka šī reģiona valstīs 2001.gadā bija trīs miljonu bēgļu, patvēruma meklētāju; kopš 1989.gada šī reģiona valstīs ir veiktas vismaz 100 000 adoptācijas, kas tagad ir 1/3 no pasaules adopciju skaita.

Pieteikties jaunumiem sadaļai:   Aktualitātes > Preses relīzes