Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes
Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes

Veselības ministrija meklē iespējas samazināt valsts izdevumus veselības aprūpē par 15 miljoniem latu

28.07.2003
Rīga, 28.07.2003 ? Šodien Veselības ministrijas vadība un budžeta speciālisti, pārrunāja iespējamos virzienus un variantus, kā samazināt valsts izdevumus veselības aprūpē par 15.miljoniem latu.

n budžeta speciālisti, pārrunāja iespējamos virzienus un variantus, kā samazināt valsts izdevumus veselības aprūpē par 15.miljoniem latu.

Veselības ministrijas ir izstrādājusi vairāku variantus, kā iespējams rīkoties, par 15 miljoniem samazinātu resursu ietvaros:

Pirmkārt, tiek plānots noteikt mediķiem vidējo darba samaksu, 190 latu apjomā. Šāds līdzekļu sadalījums samazinātu līdzekļu pieprasījuma apjomu šim mērķim par apmēram 2.2 miljoniem latu.

No 2003.gada, 2.pusgada budžeta grozījumiem, veselības aprūpei tika piešķirti 12.6 miljoni latu. No piešķirtajiem 12.6 miljoniem, 11.3 miljonus veselības ministrija bija plānojusi izlietot medicīnas darbinieku vidējās darba algas palielināšanai, gada pēdējos mēnešos, līdz Ls 200.
200 lati vidējā alga bija savstarpējs kompromiss, starp mediķu arodbiedrībām un ministriju, un zināms garants, ka mediķi rudenī nestreikos.

Lai nodrošinātu iepriekš streika prasībās solīto, vidējo darba samaksu mediķiem Ls 200 apjomā un šādas samaksas uzturēšanu 2004.gadā, papildus nākamā gada budžetam būtu nepieciešami 44 miljoni latu 

Ņemot vērā pēdējos aprēķinus un situāciju ar 2004.gada budžetu, pašlaik vidējās darba samaksas palielinājums, ko esošajās budžeta iespējas mediķiem var piedāvāt, ir Ls 190 un arī tad, šādas darba samaksas nodrošināšanai 2004.gadā, ir nepieciešami papildu 41.8 miljoni latu.

Pašlaik mediķu vidējā darba samaksa (uz papīra, kopā ar nodokļiem un piemaksām) ir 151.73 lati.

Sākot ar 1.septembri mediķiem vidējā darba samaksa (uz papīra, kopā ar nodokļiem un piemaksām) būtu 175 lati septembrī un oktobrī.

Pēc pēdējiem veiktajiem aprēķiniem, šī gada vidējo darba samaksu mediķiem novembrī un decembrī varētu noteikt 190 latu apjomā, uz papīra, kopā ar nodokļiem un piemaksām.

Otrkārt, tiek veikti pārrēķini, kādā veidā samazināt valsts veikto maksājumu par plānveida stacionārās aprūpes pakalpojumiem, palielinot pacienta maksājuma daļu par saņemto pakalpojumu. Prognozējamais maksājuma daļas palielinājums varētu būt ap 20% no pakalpojuma cenas.
Pašlaik tiek aprēķināts, cik varētu ietaupīt palielinot pacienta maksājuma daļu.

Treškārt, tiek plānota arī pacienta maksājuma daļas palielināšana par ambulatorajiem pakalpojumiem. Šis maksājuma daļas palielinājums neattieksies uz ģimenes ārsta apmeklējumu. 
Arī šai pozīcijas izmaksas tiek izskatītas.

Ceturtkārt, ministrija izskata iespējas optimizēt, veselības ministrijas pakļauto valsts institūciju darbību.

Ingrīda Circene: "Veselības ministrija ir satraukta par smago situāciju un atzīst, ka taupības režīma sekas ir grūti prognozējamas. Tomēr jau ceturtdien, 31.jūlijā, notiks kārtējā apspriede, lai precizētu naudas apjomu, ko varētu iegūt palielinot pacienta maksājuma daļu un samazinot plānveida stacionāra pakalpojumu apjomu."

Veselības ministrija ļoti labi saprot, ka ministrijas speciālisti spēj vienīgi izstrādāt priekšlikumus, kā ietaupīt 15.miljonus latu, tomēr uzskatām, ka neviens tik nozīmīgs un svarīgs lēmums nedrīkst tikt pieņemts bez veselības aprūpes sistēmas profesionāļu līdzdalības. Tādēļ veselības ministrijas vadība plāno sasaukt Valsts Veselības konsultatīvās padomes sēdi 7.augustā, lai ar speciālistiem, pašvaldību pārstāvjiem un arodbiedrību pārstāvjiem konsultētos par iespējamajiem taupības variantiem, pirms to iesniegšanas Finanšu ministrijā 8.augustā.     

Pieteikties jaunumiem sadaļai:   Aktualitātes > Preses relīzes