Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes
Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes

ASV palīdzība veicinājusi Latvijas mediķu izglītību

08.07.2003
Rīga, 03.07.2003 ? Šodien, 3. jūlijā, noslēdzas starptautiskais "Māsas" bibliotēku sadarbības projekts, kas vecinājis Latvijas Republikas Veselības ministrijas Medicīnas Zinātniskās bibliotēkas izaugsmi, attīstījis profesionālo un informatīvo potenciālu, tādējādi veicinot Latvijas mediķu izglītību un rodot iespēju vietējiem mediķiem piekļūt pasaules līmeņa medicīniskajai literatūrai.

un rodot iespēju vietējiem mediķiem piekļūt pasaules līmeņa medicīniskajai literatūrai.

Latvijas Medicīnas Zinātniskā bibliotēka no vairākām Amerikas un Kanādas medicīnas bibliotēkām, "Māsas" bibliotēku projekta ietvaros, laika posmā no 1999.gada līdz 2003.gadam ir saņēmusi ievērojamu informatīvo un finansu palīdzību. Finansu dāvinājumu aptuvenā vērtība ir 50816 dolāru, nekaitot saņemto žurnālu un grāmatu vērtību. Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) savāktais ziedojums bibliotēkai ir 1180 dolāru.

ASV Valsts Departaments jau 1994.gadā realizēja projektu, kura mērķis bija palīdzēt nesen neatkarību atguvušo valstu medicīnas bibliotēkām. ASV Medicīnas bibliotēku asociācijas Starptautiskā sekcija uzsāka jaunu pilotprojektu - palīdzēt vienai vai divām bibliotēkām pasaulē. Tā rezultātā tika izvēlētas divas bibliotēkas ? viena Kārību salās, otra Latvijā.

ASV atbalsts deva iespēju saņemt pirmo datoru un pieeju ASV Nacionālās Medicīnas bibliotēkas datu bāzēm, kā arī zinātnisko žurnālu rakstu kopijām. Savukārt, 1997.gadā ar ASV nacionālās Medicīnas bibliotēkas finansiālu atbalstu Medicīnas Zinātniskā bibliotēka ierīkoja pieslēgumu Interneta tīklam, kas ļāva izveidot publiski pieejamu elektronisko katalogu, kā arī Medicīnas Zinātniskās Bibliotēkas mājas lapu (www.mzb.lv).

Projekta ietvaros Latvijas Medicīnas Zinātniskajai bibliotēkai radās iespēja strādāt ar jaunām datu bāzēm. Bibliotēka saņēmusi medicīnas un farmakoloģijas rokasgrāmatu un žurnālu sūtījumus, informāciju par zālēm un jauniem pētījumiem primārajā apritē, kardioloģijā, endokrinoloģijā, kā arī  bibliotēkā neesošu žurnālu rakstu kopijas, programmatūru šo kopiju piegādei elektroniskā veidā. Saņemtas 155 kastes ar medicīnas literatūru no ASV un Kanādas medicīnas bibliotēkām un privātpersonām. Visās aktivitātēs ASV puse iesaistīja Amerikā un Kanādā esošās latviešu organizācijas un ārstus ?latviešus

Nemazinot informacionālo potenciālu, bibliotēka varējusi novirzīt līdzekļus lasītavas rekonstrukcijai.

Pašlaik Medicīnas Zinātniskā bibliotēka ir lielākā medicīnas bibliotēka republikā. Tai ir 8 filiāles ? Daugavpilī, Jēkabpilī, Jelgavā, Jūrmalā, Rēzeknē, Valmierā, Ventspilī, Klīniskajā slimnīcā šGaiļezers. Līdz 2004.gadam Medicīna Zinātniskā bibliotēka piešķirts ASV Medicīnas bibliotēku asociācijas biedra statuss.

špaši nopelni, ir Projekta ASV puses koordinatorei Donnai Fleikai, kura nesavtīgi ziedojusi, laiku un zināšanas, lai palīdzētu Latvijas pusei.

Kaut gan projekts ir noslēdzies, reāla darbība turpinās. Medicīnas bibliotēka Vilmingtonā, kuru vada Donna Fleika, ir kļuvusi par Medicīnas Zinātniskās bibliotēkas "māsas" bibliotēku.

Pieteikties jaunumiem sadaļai:   Aktualitātes > Preses relīzes