Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes
Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes

Plāno stingrāk ierobežot alkohola izplatību Ziemeļu Dimensijas valstīs

14.12.2004
14.12.2004 - Šodien Igaunijā, Tallinā, notiek otrā veselības un labklājības ministru konference Ziemeļu Dimensijas sabiedrības veselības un labklājības veicināšanai ietvaros. Konferences galvenā tēma ir tabakas un alkohola izplatības ierobežošana. Latviju šajā konferencē pārstāv ministrijas valsts sekretāra vietnieks Rinalds Muciņš un Sabiedrības veselības departamenta direktora vietniece Gita Rūtiņa.

retāra vietnieks Rinalds Muciņš un Sabiedrības veselības departamenta direktora vietniece Gita Rūtiņa.

špaša uzmanība konferencē tiek veltīta tabakas izplatības ierobežošanas jautājumiem. Dimensijas dalībvalstis tiek aicinātas ratificēt Pasaules Veselības organizācijas (PVO) vispārējo konvenciju par tabakas uzraudzību. Kā zināms, Latvijas Republikas Saeima 2.decembrī galīgajā lasījumā pieņēma likumprojektu par pievienošanos PVO vispārējai konvencijai par tabakas uzraudzību, līdz ar to uzsākot konvencijas ratifikācijas procesu Latvijā. Tā kā konvenciju jau ir ratificējušas 40 valstis, tā stāsies spēkā nākamā gada pavasarī.

Šodien Saeimā ir iesniegti arī 13 270 Latvijas iedzīvotāju paraksti, kas atbalsta stingrāku aizliegumu smēķēšanai publiskās vietās ieviešanu. Šonedēļ Saeima otrajā lasījumā izskatīs grozījumus likumā "Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu", kas paredz ieviest stingrākus ierobežojumus smēķēšanai publiskās vietās.

Vairākas Ziemeļu Dimensijas valstis atzinīgi novērtējušas Latvijas veikumu, plānojot stingrākus ierobežojumus smēķēšanai publiskās vietās. Arī pārējās apvienības dalībvalstis nākotnē plāno ieviest stingrākus ierobežojumus vai aizliegumus smēķēšanai, jo smēķēšana ir viens no lielākajiem sabiedrības veselības ļaunumiem.

Konferencē daudz tiek diskutēts arī par nepieciešamību ierobežot alkohola izplatību Ziemeļu Dimensijas un Eiropas valstīs. Lai arī līdz šim par alkohola kaitīgo ietekmi uz cilvēka veselību ir runāts mazāk, tomēr arī alkohols ir viens no sabiedrības veselības ļaunumiem. Lielākās problēmas saistībā ar alkohola izplatības ierobežošanu šobrīd valstīm rada atšķirīgās nodokļu likmes alkoholiskajiem dzērieniem un iespēja tos brīvi pārvadāt starp valstīm.

Kā informēja Rinalds Muciņš, ministri konferencē nolēmuši problēmu jautājumu risināšanā turpināt sadarbību starp valstīm, to organizējot ne tikai ministru līmenī, bet arī zemākā līmenī ? dažādās darba grupās, starp ārstniecības iestādēm, starp sabiedriskajām organizācijām u.c.

Nākamajā gadā Ziemeļu Dimensijas ietvaros plānots diskutēt par HIV/AIDS izplatības ierobežošanas jautājumiem.

Ziemeļu Dimensija sabiedrības veselības un labklājības veicināšanai tika izveidota 2003.gada 27.oktobrī Norvēģijas galvaspilsētā Oslo veselības un labklājības ministriem parakstot deklarāciju par turpmāko sadarbību. Ziemeļu dimensijā darbojas 21 dalībnieks ? Kanāda, Dānija, Igaunija, Somija, Francija, Vācija, Islande, Latvija, Lietuva, Polija, Krievija, Zviedrija un vairākas starptautiskas organizācijas - Eiropas Komisija, Baltijas jūras valstu padome, Starptautiskā darba organizācija un citas. Kopš pagājušās nedēļas Ziemeļu Dimensijai ir arī sava mājas lapa ? www.ndphs.org.

Pieteikties jaunumiem sadaļai:   Aktualitātes > Preses relīzes