Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes
Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes

Veselības ministrija par NMP un ģimenes ārstu sistēmas sakārtošanu

08.07.2003
Rīga, 10.06.2003 ? Pašreizējā situācijā ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) sniegšanu valstī un ģimenes ārstu darbu, ir aktualizējies jautājums par savstarpējās, iesaistīto pušu atbildības sadali. Tāpēc nepieļaujama ir situācija, kad atbildību ir iespējams pārnest no viena dienesta vai institūcijas uz otru.

nepieļaujama ir situācija, kad atbildību ir iespējams pārnest no viena dienesta vai institūcijas uz otru.
 
Pašlaik Veselības ministrija strādā pie vairākiem risinājumiem, kā būtu iespējams uzlabot Neatliekamās medicīniskās palīdzības un ģimenes ārstu darbu.

Pirmkārt, dažādi tiek traktēti un interpretēti normatīvie akti. Pašlaik ministrijā tiek pārskatīti un izvērtēti divi normatīvie akti, par neatliekamās palīdzības sniegšanas kārtību un finansēšanas noteikumiem.

Otrkārt, līdz ar veselības aprūpes darbinieku darba algas palielināšanu, šī gada septembrī, tiks pārslēgti arī viņu darba līgumu. Ar jaunajiem līgumiem ir paredzēts noteikt konkrētāku un lielāku medicīnas darbinieku atbildību.

Treškārt, tiek meklētas iespējas realizēt Veselības ministres Ingrīdas Circenes ieceri, vairāku ģimenes ārstu pacientiem izveidot vienu informatīvu tālruni, kur pacienti varētu griezties pēc palīdzības un saņemt konsultāciju, kā rīkoties un kur griezties situācijās, kas viņiem liekas kritiskas. Septembrī noslēgtajos medicīnas darbinieku darba līgumos, ir iecerēts ieslēgt vienošanos par telefoniskas pieejamības nodrošināšanu pacientiem līdz desmitiem vakarā. Kā maksas pakalpojums varētu eksistēt ģimenes ārstu mājas vizītes pie pacienta, pēc darba laika beigām. 

Cilvēks nenoliedzami pats nevar izvērtēt, kad ir nepieciešams saukt ātro palīdzību, tādēļ Veselības ministrija uzskata, ka svarīgs posms ir profesionāli  NMP dispečeri, kas pacientam norādītu kāda veida palīdzība viņam ir nepieciešama. Šajā posmā atbildību ir nepieciešams aktualizēt arī primārās veselības aprūpes speciālistiem.

Ir svarīgi sniegt iedzīvotājiem informāciju par neatliekamās medicīniskās palīdzības izmaksām un gadījumiem, kad cilvēkam ir nepieciešams izsaukt neatliekamo palīdzību. 

Veselības ministrija atgādina, ka iedzīvotājiem ir jāsaņem neatliekamā medicīniskā palīdzība ārpus ģimenes ārsta darba laika, tādā kārtībā kā to nosaka normatīvie akti par neatliekamās medicīniskās palīdzības saņemšana. Normatīvie akti ir tendēti uz to, ka akūta nepieciešamā medicīniskā palīdzība iedzīvotājiem ir jāsaņem bez maksas, respektīvi, par neatliekamo medicīnisko palīdzība pacienta iemaksa nav jāmaksā.

Ja cilvēks noteiktu iemeslu dēl nevar vai nevēlas griezties pie ģimenes ārsts, bet izsauc ātro palīdzību, un šis gadījums nav neatliekamā palīdzība, tad šis izsaukums uzskatāms par ārstniecības personas mājas vizīti.

Pieteikties jaunumiem sadaļai:   Aktualitātes > Preses relīzes