Informācija presei
attēls

No 13. marta saistībā ar COVID-19 izplatību stacionārās ārstniecības iestādes Latvijā darbu veic paaugstinātas gatavības režīmā. Vienlaikus tas nozīmē atsevišķu plānveida veselības aprūpes pakalpojumu apjoma samazināšanu. Šādu lēmumu šodien, 13. martā, pieņēma Valsts operatīvās medicīniskās komisija (VOMK). 

Lēmums nozīmē, ka paaugstinātās gatavības režīmā, klīniskās universitātes slimnīcas nesamazina dzīvību glābjošās operācijas, kā arī saglabā pakalpojumus, kuriem nepieciešams nodrošināt terapijas nepārtrauktību (tai skaitā hematoloģija, ķīmijterapija un orgānu aizstājējterapija), sniegšanu. Pārējos plānveida veselības aprūpes pakalpojumus slimnīcas samazinās, īpaši dzīves kvalitātes uzlabošanas operācijas (piemēram, operācijas pēc traumām).

Tāpat, lai būtu iespējams nodrošināt pacientu ar COVID-19 uzņemšanu universitātes slimnīcās, mainīta hospitalizācijas kārtība. Attiecīgi pacientus vairāk novirzīs uz zemāka līmeņa ārstniecības iestādēm, kā arī pacienti, kuriem, tiek pabeigta akūta ārstēšana universitātes slimnīcā, tiks pārvesti uz reģionālajām un lokālajām daudzprofilu slimnīcām. Šajā gadījumā maksa par to netiks iekasēta. Tas ļaus samazināt noslodzi lielajām slimnīcām. Tāpat būs gadījumi, kad NMPD mediķi pieņems lēmumu sazināties ar ģimenes ārstu, lai pacienta ārstēšanu nodrošinātu mājās. 

Veselības ministrija ir vienojusies ar Centrālo laboratoriju un E.Gulbja laboratoriju, kurās arī  varēs veikt valsts apmaksātas analīzes un analīžu paraugu pārbaudi, ja persona būs atgriezusies no COVID-19 skartajām teritorijām un būs saslimšanas simptomi. Tāpat kā iepriekš, ja cilvēks ir atgriezies no COVID-19 skartajām teritorijām un parādās saslimšanas simptomi, ir jāzvana 113 un dispečeri sniegs konkrētas norādes rīcībai. Savukārt, ja ir jautājumi par COVID-19, personām jāzvana uz Slimību profilakses un kontroles centra informatīvo tālruni 67387661.

Šodien preses konferencē Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) direktore Liene Cipule pastāstīja, ka kopš šodienas ir būtiski palielinātu analīžu nodošanas iespējas iedzīvotājiem, kuriem ir aizdomas par saslimšanu ar COVID-19. NMPD ārkārtas tālruņa dispečeriem ir iespēja  pacientus novirzīt arī uz mobilo analīžu nodošanas punktu. Tas atrodas Latvijas Infektoloģijas centra teritorijā un tā darbību nodrošina NMPD mediķi.

Analīzes šajā punktā nodot varēs doties tikai tad, ja pacients iepriekš būs piezvanījis uz ārkārtas tālruni 113, kur izvērtēs pacienta stāvokli un būs pieņemts lēmums par iespēju veikt analīzes mobilajā punktā. Lai mazinātu slimības izplatības risku, bez iepriekšējas pieteikšanās un bez saslimšanas simptomiem uz analīžu nodošanas punktu doties nedrīkst! Tas nozīmē, ka analīzes šajā punktā veic tikai tām personām, kuras ir atgriezušās no COVID-19 skartajām valstīm un ir saslimšanas simptomi un iepriekš ir piezvanīts 113.

Savukārt Valsts asinsdonoru centra (VADC) direktore Egita Pole uzsvēra, ka dienests savu darbu turpina, tāpēc veseli cilvēki ir aicināti turpināt ziedot asinis. Viņa aicināja arī pašvaldības un uzņēmumus neatteikt VADC izbraukuma vizītes, jo būtiski ir uzturēt nepieciešamo asins komponentu krājumu īpaši gatavojoties lielākam saslimstības pieaugumam, kad krājumu papildināšana var būt apgrūtināta.