Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes
Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes

Koronavīrusa izraisītā slimība COVID–19

28.02.2020
700

Informācija par koronavīrusa izraisītās slimības COVID-19 uzliesmojumu

Šobrīd Latvijā nav apstiprināts neviens saslimšanas gadījums ar koronavīrusa izraisīto slimību COVID-19.


 
27. februārī Valsts operatīvā medicīniskā komisija lēma paplašināt sarakstu ar koronavīrusa izraisītās slimības COVID–19 skartajām valstīm un teritorijām, uz kurām attiecināti īpaši piesardzības pasākumi. No 28. februāra, ir mainīts arī dienestu rīcības algoritms, kā tiks nodrošināta laboratoriskā izmeklēšana personai, kura atgriezusies no kādas šīm teritorijām un kurai ir vieglas elpceļu infekcijas pazīmes. 
 
No 28. februāra īpaši piesardzības pasākumi būs attiecināti uz personām, kuras ir atgriezušās no: 
- Itālijas Lombardijas, Veneto, Emīlijas – Romanjas, Pjemontas apgabaliem;
- Japānas;
- Singapūras;
- Dienvidkorejas; 
- Irānas; 
- Ķīnas.
 
Turpmāk personām, kuras ir atgriezušās no minētajām teritorijām un kurām 14 dienu laikā pēc atgriešanās ir parādījušies viegli saslimšanas simptomi – paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, – ir jāzvana uz 113, bet analīžu veikšanai šīs personas netiks uzreiz vestas uz Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu (RAKUS) vai Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu (BKUS). Tā vietā pie personām ar vieglas elpceļu infekcijas pazīmēm vienas dienas laikā dosies ārstniecības persona, kura paņems analīžu materiālu laboratoriskai pārbaudei, bet pati persona paliks mājās. Ja personai būs smagas elpceļu infekcijas pazīmes, tostarp apgrūtināta elpošana, NMPD šo personu nogādās stacionārā.
Par izmeklējumu rezultātiem laboratorija informēs pacientu un Slimību profilakses un kontroles centru (SPKC). Persona informāciju par izmeklējumu rezultātiem saņems 24 stundu laikā. 
 
Ja izmeklējumu rezultāti uz COVID–19 būs negatīvi, personai tiks noteikts mājas režīms līdz pilnīgai slimības pazīmju izzušanai. Pēc telefoniskas saziņas ģimenes ārsts izsniegs darbnespējas lapu. Ja izmeklējumu rezultāti apstiprinās saslimšanu ar COVID–19, NMPD pacientu nogādās RAKUS vai BKUS. 
Saslimšanas gadījumā SPKC uzsāks epidemioloģisko izmeklēšanu un apzinās iespējamās kontaktpersonas, kas varētu būt bijušas saskarsmē ar saslimušo.
 
NMPD brigādes, kas dosies paņemt analīžu materiālus laborotorai izmeklēšanai, strādās katru dienu no pulksten 8:00 līdz 22:00, un uz šo brigāžu darbu netiks attiecināti Ministru kabineta noteikumos noteiktie NMPD brigāžu ierašanās laiki uz izsaukumiem dzīvībai bīstamās situācijās. Analīžu materiālu piegāde laboratorijai notiks atkarībā no brigādei izstrādātā loģistikas maršruta un darba apjoma. 
 
Plašāku informāciju par piesardzības pasākumiem lasīt šeit. 

 

Pirmdien, 24.februārī, Valsts operatīvā medicīniskā komisija lēma paplašināt koronavīrusa izraisītās slimības COVID– 19 ierobežojošos pasākumus, nosakot papildu valstis un teritorijas, no kurām atgriežoties, ir jāveic īpaši piesardzības pasākumi.

Tātad, no 24.februāra par koronavīrusa skartajām valstīm vai teritorijām, uz kurām attiecināti īpaši pasākumi tiek noteiktas - Ķīna, Dienvidkoreja, Irāna, Itālijas Lombardijas un Veneto apgabali. 

Iedzīvotājiem, kuri šobrīd plāno doties uz koronavīrusa skartajām valstīm vai teritorijām, uz kurām tiek attiecināti īpaši pasākumi, speciālisti iesaka izvērtēt ceļojuma nepieciešamību un ceļojuma laikā ievērot vispārējos profilakses pasākumus, kā arī sekot līdzi vietējo varas iestāžu norādījumiem.

Plašāku informāciju par piesardzības pasākumiem lasīt šeit. 

 


 

Slimību profilakses un kontroles centrs turpina sekot epidemioloģiskās situācijas attīstībai un veiktajiem pasākumiem saistībā ar koronavīrusa izraisītās slimības COVID–19 uzliesmojumu.

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) ir izplatījis rekomendācijas ārstniecības iestādēm un ārstiem kā rīkoties, ja ir akūtas respiratoras saslimšanas gadījumi personai, kura 14 dienu laikā pirms saslimšanas apmeklēja koronavīrusa skartās valstis vai teritorijas, vai bija kontaktā ar slimnieku, kurš ir saslimis pēc ceļojuma uz koronavīrusa skartajām valstīm vai teritorijām.

Vienlaikus arī paši pacienti aicināti ziņot ārstniecības personālam par novērotajiem simptomiem – attiecīgi informējot savu ģimenes ārstu, vai arī NMPD. NMPD šādiem gadījumiem ir izstrādāts rīcības algoritms ar kuru iepazīstināts zvanu pieņemšanas dienests, brigādes dienests, kā arī reģionālās nodaļas.

Aktuālākai informācijai par koronavīrusa izraisītās slimības COVID –19 uzliesmojumu sekot līdzi SPKC tīmekļa vietnē spkc.gov.lv, t.sk., pieejami ieteikumi iedzīvotājiem un izglītības iestādēm, rekomendācijas ceļotājiem, kā arī biežāk uzdotie jautājumi un atbildes par koronavīrusa izraisītu uzliesmojumu.

 


 
Pasaules Veselības organizācija (PVO) 30. janvārī saistībā ar jauno koronavīrusa izraisīto uzliesmojumu Ķīnā izsludināja augstāko globālo ārkārtas situāciju veselības aizsardzības jomā. Tas darīts, lai valstis varētu efektīvāk sagatavoties gadījumiem, ja vīruss izplatās plašāk. PVO vadītājs Tedross Adhanoms uzsvēra, ka šobrīd situācija Ķīnā tiek ļoti labi kontrolēta, bet nepieciešama valstu ciešāka sadarbība ar PVO ekspertiem – mērķis ir palīdzēt visām valstīm sagatavoties. PVO vadītājs uzsvēra, ka visām valstīm jābūt gatavām veikt agrīnu vīrusa atklāšanu, ierobežošanu, uzraudzību, izolāciju, kontaktpersonu izsekošanu un lietu pārvaldību, lai koordinētu procesus. Pilnu PVO paziņojumu lasīt šeit.
 
Koronavīrusi ir vīrusu grupa, kas atrasta gan dzīvniekiem, gan cilvēkiem. Cilvēkiem koronavīrusu infekcijas tiek reģistrētas visu gadu, īpaši rudenī un ziemā. Tie var izraisīt gan vieglas elpceļu infekcijas, gan smagas saslimšanas ar nopietnām komplikācijām (pneimoniju, nieru mazspēju) un pat nāvi. Nopietnus saslimšanas gadījumus iepriekš ir izraisījis SARS un MERS koronavīruss.
 
COVID-19 infekcijas avots (rezervuārs) pagaidām nav zināms. Ir apstiprināta COVID-19 pārnešana no cilvēka uz cilvēku. Visticamāk infekcijai raksturīgs pilienu un kontakta izplatīšanās ceļš. Nozīmīgs inficēšanās ziņā tuvs kontakts bez IAL lietošanas. Lai pilnībā novērtētu infekcijas izplatīšanās ceļus un riskus, ir nepieciešams vairāk informācijas.
 
Stingri pieturoties PVO rekomendācijām, speciālisti uzskata, ka ceļojums uz Ķīnu šobrīd nav drošs, un iesaka iedzīvotājiem uz turieni nedoties ne tikai saslimšanas risku dēļ, bet arī saistībā ar iespējamu apgrūtinātu atgriešanos. Arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) ir pārstrādājis savu algoritmu, un uz izsaukumiem dosies pie cilvēkiem, kuriem, ir gripai līdzīgi simptomi un kuri ir nesen bijuši Ķīnā vai arī bijuši tuvā kontaktā ar kādu, kurš tur ir bijis. Pašreiz PVO neiesaka piemērot nekādus tirdzniecības ierobežojumus Ķīnai.
 
Atbilstoši PVO sniegtajām rekomendācijām dalībvalstīm SPKC sadarbībā ar NMPD un citām iesaistītajām institūcijām nodrošina aktīvu epidemioloģisko uzraudzību un gatavību sabiedrības veselības aizsardzības pasākumu īstenošanai: agrīnai ievesto gadījumu atklāšanai, izolēšanai, diagnostikai un pretepidēmijas pasākumu veikšanai COVID-19 infekcijas tālākas infekcijas izplatīšanās ierobežošanai, t. sk. kontaktpersonu izsekošanai, kā arī sadarbībai, t. sk. pilnīgai datu apmaiņai ar PVO, ECDC un Eiropas Komisiju. 
 
 

Ekspertu komentāri par koronavīrusa izraisīto slimību COVID–19:

 

28.02.2020. TV3 "900 sekundes": Noteikta īpaša koronavīrusa izraisītās slimības COVID–19 laboratorisko izmeklējumu kārtība.

 

 27.02.2020. Latvijas Televīzija "Panorāma": Situācija par koronavīrusa izraisīto slimību COVID–19.

 

27.02.2020. Latvijas Televīzija "Rīta Panorāma": saruna ar Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktoru Juriju Perevoščikovu.

 

 

26.02.2020. Latvijas Televīzija "Panorāma": Kas jāzina par koronavīrusa izraisīto slimību COVID-19?

 

26.02.2020. Latvijas Radio "Rīta intervija" saruna ar Veselības ministrijas galveno infektologu Ugu Dumpi par koronavīrusa izraisīto slimību COVID-19. 

 

25.02.2020. Mediju brīfings pēc 25. februāra Krīzes vadības padomes sēdes par esošo situāciju un atbildīgo institūciju gatavību gadījumā, ja reģionā un Latvijā tiek identificēta jaunā koronavīrusa klātbūtne.

           

 

25.02.2020. Latvijas Radio "Labrīt!" saruna ar veselības ministri Ilzi Viņķeli: Latvija pret koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19 izturas piesardzīgāk nekā Eiropa - audio.

 

24.02.2020. TV3 ziņas: Koronavīrusa "Covid-19" aizsardzības pasākumi turpmāk attieksies arī uz iebraucējiem no Itālijas, Dienvidkorejas un Irānas.

 

24.02.2020. LTV1 "Panorāma": Pievērsīs uzmanību ceļotājiem no Itālijas, Dienvidkorejas un Irānas.

 

24.02.2020. LTV1 "Dienas Ziņas": Koronavīrusa "Covid-19" aizsardzības pasākumi turpmāk attieksies arī uz iebraucējiem no Itālijas, Dienvidkorejas un Irānas.

 

12.02.2020. LTV "Rīta Panorāma" saruna ar veselības ministri Ilzi Viņķeli par atbildīgo dienestu un iestāžu gatavību rīkoties saistībā ar jauno koronavīrusu. 

 

05.02.2020. LTV1 "Panorāma": Latvijā aizvien nav konstatēts neviens koronavīrusa pacients, taču valsts šim vīrusam ir gatava.

 

04.02.2020. LTV1 "Aktuālā intervija 1:1": saruna ar Veselības ministrijas galveno speciālistu, infektologu, Latvijas Universitātes profesoru Ugu Dumpi par jauno koronavīrusu.

 

04.02.2020. Mediju brīfings pēc 4. februāra Krīzes vadības padomes sēdes par atbildīgo dienestu gatavību saistībā ar koronavīrusa izplatību pasaulē. Sēdes darba kārtība un citi dokumenti pieejami Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta interneta vietnē.

 
04.02.2020. Latvijas Radio raidījums "Krustpunktā": Cik informēti un gatavi esam dažādu pasaules epidēmiju priekšā?
 
03.02.2020. Veselības ministres Ilzes Viņķeles saruna TV3 ziņās "900 sekundes" par Latvijas institūciju un dienestu gatavību koronavīrusa izplatības ierobežošanai.
 

31.01.2020. Mediju brīfings pēc Valsts operatīvās medicīniskās komisijas sēdes saistībā ar gatavību jaunā koronavīrusa atklāšanai un ārstēšanai.

 
30.01.2020. TV3 "900 sekundes": Par koronavīrusa galvenajiem riskiem. Saruna ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktoru Juriju Perevoščikovu. 
 
28.01.2020. LTV "Panorāma": Latvijas atbildīgie dienesti gatavi iespējamai jaunā Ķīnas vīrusa izplatībai. Saruna ar SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktoru Juriju Perevoščikovu.
 
28.01.2020. Latvijas Radio "Pēcpusdiena": Par Latvijas dienestu gatavību koronavīrusa izplatībai. Sarunā piedalās SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule u.c., speciālisti.
 
27.01.2020. LTV "Rīta Panorāma": Par jauno koronavīrusu (COVID-19). Saruna ar SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktoru Juriju Perevoščikovu. 
 
 

Pieteikties jaunumiem sadaļai:   Aktualitātes > Preses relīzes