Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes
Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes

Veselības ministrija aicina veicināt fiziskās aktivitātes

31.07.2019
700

Lai Latvijas iedzīvotāji būtu fiziski aktīvāki, Veselības ministrija (VM) aicina valsts iestādes, pašvaldības, skolas, sabiedriskās organizācijas un citus iesaistīties, ievērojot principu “veselība visās politikās”. VM kopā ar Pasaules Veselības organizāciju (PVO) ir izstrādājusi rekomendācijas fizisko aktivitāšu veicināšanai. Tajās ir gan praktiski piemēri, gan ieteikumi kopējai politikai. 

Īpaša loma iedzīvotāju fizisko aktivitāšu veicināšanā ir pašvaldībām. Tās ir atbildīgas par lielāko daļu publiskās sporta infrastruktūras un izglītības iestādēm, turklāt pašvaldībām ir būtiska ietekme fiziskās aktivitātes atbalstošās vides radīšanā, nodrošinot sporta un fizisko aktivitāšu pieejamību visai sabiedrībai. Līdz ar to ir svarīgi sadarboties dažādām nozarēm un īstenot principu “veselība visās politikās”.
 
Saskaņā ar jaunākajiem 2018.gada datiem Latvijā tikai 9,5% pieaugušo (9,0% sieviešu un 10,2% vīriešu) ir fiziski aktīvi vismaz 30 minūtes dienā četras un vairāk reizes nedēļā. Tāpat aptaujas dati rāda, ka tikai 18.5 % pusaudžu (vidēji 22,0 % zēnu un 15,3 % meiteņu) ir pietiekami fiziski aktīvi. Tajā pašā laikā PVO iesaka pieaugušajiem, tostarp gados vecākiem cilvēkiem, nodarboties ar vidējas slodzes aerobām fiziskām aktivitātēm vismaz 150 minūtes nedēļā. Bērniem un jauniešiem katru dienu vajadzētu būt fiziski aktīviem vismaz 60 minūtes. Kopumā regulāras fiziskās aktivitātes samazina risku saslimt ar neinfekcijas slimībām, piemēram, kardiovaskulārām slimībām, diabētu, atsevišķām onkoloģiskajām slimībām. Vienlaikus fiziskajām aktivitātēm ir būtiska loma liekā svara profilaksē un novēršanā, kā arī psihiskās veselības saglabāšanā, samazinot stresu, trauksmi un depresiju.
 
Lai situāciju uzlabotu un Latvijas iedzīvotāji kļūtu fiziski aktīvāki, VM rekomendē:
  • organizēt sporta nodarbības grūtniecēm, sievietēm pēc dzemdībām un jaunajām ģimenēm;
  • palielināt obligāto sporta stundu skaitu skolās;
  • nodrošināt, ka visās izglītības iestādēs skolēniem, tai skaitā skolēniem ar invaliditāti, ir iespēja nodarboties ar fiziskām aktivitātēm ārpus mācību laika;
  • attīstīt gājēju, veloceliņu, dzīvojamo zonu, parku, sporta un atpūtas vietu infrastruktūru;
  • izveidot un popularizēt Latvijas Veselību veicinošo darbavietu tīklu;
  • organizēt tautas sporta pasākumus, kā arī popularizēt veselību veicinošas fizisko aktivitāšu programmas.
Ar visām rekomendācijām fizisko aktivitāšu veicināšanai Latvijas iedzīvotājiem varat iepazīties šeit.

Pieteikties jaunumiem sadaļai:   Aktualitātes > Preses relīzes