Izdrukāts no: //www.vm.gov.lv//www.vm.gov.lv/lv/aktualitates/preses_relizes/5988_pvo_eksperts_atbalsta_veselibas_ministres_aicinajumu_palieli/

PVO eksperts atbalsta veselības ministres aicinājumu palielināt finansējumu veselības aprūpei

 
30.04.2019
700

Ieguldījumi veselības aprūpē ir investīcija, kuru Latvija var atļauties, tādēļ apsveicams ir veselības ministres Ilzes Viņķeles ierosinājums palielināt veselības aprūpei nepieciešamo finansējumu, tā šodien Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas un Sociālo un darba lietu komisijas kopsēdē pauda Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pārstāvis Tamāšs Evetovits.

Diskutējot par Latvijas veselības aprūpes sistēmas finansēšanas modeli vienlīdzībai, PVO pārstāvis klātesošajiem deputātiem un nozares ekspertiem norādīja, ka no veselības aprūpes nedrīkst izslēgt sociāli neaizsargātākos sabiedrības pārstāvjus. Viņa vērtējumā pareizais solis uz taisnīgāku pieeju bija valdību veidojošo partiju paustais atbalsts atteikties no tā dēvētā divu grozu sistēmas, aizstājot to ar vienotu veselības aprūpes pakalpojumu klāstu.

T.Evetovits pauda atbalstu veselības ministrei I.Viņķelei, uzsverot, ka Latvija var atļauties lielākas investīcijas veselības aprūpē, ņemot vērā arī valsts ekonomisko izaugsmi. Viņš arī uzsvēra, ka šis ir īstais laiks, lai panāktu politisku vienošanos - veselības aprūpei jākļūst par vienu no valsts prioritātēm.

"Latvija var sasniegt vidējo Eiropas Savienības līmeni. Nepalaidiet garām iespēju palielināt finansējumu veselības aprūpei," viņš aicināja. 

Jau vēstīts, ka veselības ministre I.Viņķele iepriekš norādījusi, ka hroniski nepietiekamā finansējuma apstākļos, veselības aprūpē strukturālās izmaiņas nevar glābt situāciju.

Tāpat veselības ministre arī uzsvērusi nepieciešamību palielināt finansējuma caurredzamību, kā arī izteikusi aicinājumu kopīgi rast risinājumus esošajai situācijai, uzlabojot veselības aprūpes pieejamību un kvalitāti.

Ekspertu prezentācijas no 30.aprīļa Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas un Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas kopsēdes:

  • Veselības ministrija "Ceļā uz visiem pieejamu veselības aprūpi" - *pdf.
  • Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pārstāvis Tamāšs Evetovits "PVO perspektīva par veselības finansēšanas reformām Latvijā" (angļu valodā) - *pdf.

Audio ieraksts no 30.aprīļa Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas un Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas kopsēdes pieejams šeit.

 

PVO  publikācijas:

  • "Finansiālā aizsardzība valstīs ar augstu ienākumu līmeni: Čehija, Igaunija, Latvija" (angļu valodā):

 

  • Ziņojums par Latviju "Vai iedzīvotāji var atļauties maksāt par veselības aprūpi?":

  • Ziņojums par Eiropas reģionu "Vai iedzīvotāji var atļauties maksāt par veselības aprūpi?" (angļu valodā):