Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes
Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes

Smēķēšanas izraisīto slimību ārstēšana nodokļu maksātājiem pirmajā pusgadā ir izmaksājusi 12 miljonus latu

19.08.2004
16.08.2004 - Slimību, kuru izcelsmē ievērojama loma ir smēķēšanai, ārstēšanas izdevumi stacionārā pēdējā pusgada laikā nodokļu maksātājiem jau ir izmaksājuši 12 087 061 latu. Šajā laikā stacionārā ir ārstējušies vairāk nekā 39 tūkstoši slimnieku ar dažādām onkoloģiskām, sirds asinsvadu, plaušu un kuņģa ? zarnu trakta slimībām, kuru izcelsmē liela loma ir smēķēšanai. Šīm izmaksām jāpieskaita papildus vēl 2 miljoni latu, ko 2004.gadā valsts ir atvēlējusi medikamentu iegādei onkoloģisko un hematoloģisko slimību ārstēšanai.

ikamentu iegādei onkoloģisko un hematoloģisko slimību ārstēšanai.

 

Vislielākos draudus smēķēšana, un, jo īpaši pasīvā smēķēšana, atstāj tieši uz sirds asinsvadu sistēmu, kas var izraisīt dažāda veida saslimšanas. šrijā veiktais pētījums apliecina, ka nesmēķētājiem, kas pakļauti pasīvai smēķēšanai, ir par 30% lielāks risks saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām. Vidēji viena ar sirds asinsvadu slimībām slimojoša pacienta ārstēšana valstij izmaksā vairāk nekā 300 latu. Visbiežāk pēdējā pusgada laikā ir ārstēti pacienti ar sirds išēmisko (infarkts, stenokardija, sirds ritma traucējumi) slimību, proti, 16078 pacienti un to ārstēšanai vien ir atvēlēti vairāk nekā 6 miljoni latu. Kopā šī pusgada laikā stacionārā ir ārstējušies 25 793 ar sirds asinsvadu slimībām slimojoši pacienti, kuru slimībā ievērojama loma ir smēķēšanai, un šo pacientu ārstēšana nodokļu maksātājiem ir izmaksājusi gandrīz 9 miljonus latu.

 

Otras biežāk izraisītās saslimšanas, ko veicina smēķēšana, ir vairākas plaušu un kuņģa ? zarnu trakta slimības. Ar šīm slimībām slimojoša viena pacienta ārstēšana nodokļu maksātājiem izmaksā vidēji 200 latu. Šī pusgada laikā ir ārstēti 9591 pacienti ar tāda veida slimībām, kuru iemesls lielā mērā ir smēķēšana, un to ārstēšanai valsts no nodokļu maksātāju naudas ir atvēlējusi gandrīz 2 miljonus latu.

 

Trešā saslimšanu grupa, kuru izcelsmē ievērojama loma ir smēķēšanai, ir vairākas onkoloģiskās saslimšanas. Vidēji viena onkoloģiskā pacienta ārstēšana nodokļu maksātājiem izmaksā 300 latu. No onkoloģiska rakstura slimībām, kuru izcelsmē liela loma ir smēķēšanai, pēdējā pusgada laikā visvairāk ir ārstēti plaušu vēža pacienti, kopā 1477 pacienti. Šī pusgada laikā stacionārā kopā ir ārstējušies 4202 onkoloģiskie pacienti, kuru slimībā ievērojama loma ir smēķēšanai, un to ārstēšanā valsts no nodokļu maksātāju naudas ir izlietojusi vairāk nekā vienu miljonu latu.

 

Augstākminētie dati apliecina ne tikai zinātniski pierādīto patiesību, ka smēķēšana ļoti kaitīgi ietekmē cilvēku veselību. Tie arī apstiprina, ka šī vērā ņemamā naudas summa, kas tiek izlietota smēķēšanas izraisīto slimību ārstēšanai, varētu tikt novirzīta citu saslimšanu ārstēšanai.  

 

Arī tas ir viens no argumentiem, kāpēc Veselības ministrija ir uzsākusi diskusiju sabiedrībā par smēķēšanas aizliegumu sabiedriskās vietās un savu viedokli ikviens var izteikt ministrijas mājas lapā: www.vm.gov.lv sadaļā smēķēšana. Līdzīgi aizliegumi ir ieviesti arī šrijā, Norvēģijā un vairākos ASV štatos un pilsētās.  

 

 

Augstāk minētas ir tikai tās onkoloģiskās, sirds asinsvadu sistēmas, plaušu un kuņģa ? zarnu trakta saslimšanas, kuru izcelsmē ievērojama loma ir smēķēšanai.

Pieteikties jaunumiem sadaļai:   Aktualitātes > Preses relīzes