Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes
Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes

Anda Čakša piedalās ES veselības ministru neformālajā padomē Bratislavā

03.10.2016
700

No 3.-4.oktobrim veselības ministre Anda Čakša piedalījās Eiropas Savienības (ES) veselības ministru neformālajā sanāksmē Bratislavā, kurā apspriesti jautājumi par labas prakses stiprināšanu pārtikas produktu sastāva uzlabošanas ietvarā, medikamentu pieejamības problemātiku, tuberkulozes izskaušanu un izaicinājumiem vakcinācijas jomā.

Saistībā ar pārtikas produktu sastāva uzlabošanu Latvijai ir vērā ņemama pieredze gan attiecībā uz veselīgāku pārtikas produktu nodrošināšanu bērniem izglītības iestādēs, kā arī veselības aprūpes iestāžu pacientiem un sociālās aprūpes iestāžu klientiem. Prasības, kas noteiktas ar Ministru kabineta (MK) noteikumiem paredz gan kvalitātes kritērijus pārtikas produktiem (t.sk. attiecībā uz pievienoto cukuru un sāli), kā arī lietošanas ierobežojumus atsevišķiem pārtikas produktiem ar augstu tauku, pievienotā cukura un sāls daudzumu. Tāpat ir apstiprināti MK noteikumi par maksimāli pieļaujamo transtaukskābju daudzumu pārtikas produktos (gan Latvijā ražotajos, gan ievestajos), kas stāsies spēkā 2018.gadā.

Jautājumā par medikamentu pieejamības problemātiku tiek uzsvērts, ka tai var būt atšķirīgi iemesli, piemēram, piegādes problēmas, nepieejamība izplatīšanas operatoru dēļ, nepieejamība ekonomisku iemeslu dēļ, tādēļ mērķis ir rast kopējus risinājumus. Sanāksmes ietvaros paredzēts diskutēt par brīvprātīgas informācijas sistēmas ieviešanu komunikācijas dalībvalstu starpā par zāļu trūkuma problēmām, direktīvas 2001/83/EK pārskatīšanu attiecībā uz zāļu reģistrācijas apliecības turētāju un vairumtirgotāju atbildību par zāļu piegādes nodrošinājumu, kā arī stimulu radīšanu ražotājiem turpināt ražot un nodrošināt pieejamību ES tirgos ekonomiski nepievilcīgas zāles.

Tuberkulozes izskaušanas jautājumā paredzēts diskutēt par aicinājumu Eiropas Komisijai izstrādāt visaptverošas integrētas politikas nostādnes tuberkulozes, HIV/AIDS un hepatītu B un C apkarošanai ES un tās kaimiņvalstīs, kā arī apspriest antimikrobās rezistences draudus.

Vakcinācijas izaicinājumu jomā paredzēts apspriest jautājumus par vakcinācijas aptveri, atteikumiem vakcinēties, vakcīnu krājumu nodrošinājumu t.sk.iekļaujot pandēmiskās gripas riskus, kā arī par Eiropas Komisijas iesaistīšanos, lai palīdzētu dalībvalstīm mazināt vakcīnu trūkuma riskus.

Pieteikties jaunumiem sadaļai:   Aktualitātes > Preses relīzes