Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes
Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes

Diskutē par iespējamajiem veselības aprūpes finansēšanas modeļiem

21.09.2016
700

21.septembrī Latvijas Universitātē norisinājās konference „Veselības aprūpes sistēma Latvijā – strukturālās reformas un finansēšanas modeļi”, kurā starptautisko organizāciju eksperti un Latvijas veselības un ekonomikas eksperti, nozares profesionāļi, pacientu organizāciju pārstāvji un politiķi diskutēja par iespējamajiem veselības aprūpes finansēšanas modeļiem, to ieguvumiem un vājajām pusēm.


Veselības ministre Anda Čakša: "Veselības aprūpes jomā mēs esam sasnieguši to pagriezienu, kad tālāku ceļu vairs nevar saskatīt un tam nav turpinājuma. Garās rindas un veselības aprūpes pakalpojumu nepieejamība, fakts, ka Latvijas iedzīvotāji mirst no slimībām, kas pasaulē tiek veiksmīgi ārstētas, un citas samilzušās problēmas norāda, ka mums ir nepieciešamas pārmaiņas. Slims cilvēks ir visas valsts nelaime - slimība ir zaudējums gan konkrētajam cilvēkam un viņa ģimenei, gan valsts tautsaimniecībai."


Konferencē savu redzējumu par veselības aprūpes sistēmu un finansēšanu Latvijā pauda Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Barselonas biroja veselības sistēmu stiprināšanai vadītājs Tamāšs Evetovits (Tamás Evetovits), Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) Veselības nodaļas vadītāja Frančeska Kolombo (Francesca Colombo), kā arī veselības un ekonomikas jomas eksperti Latvijā. PVO norādīja, ka Latvijā visiem iedzīvotājiem ir jānodrošina visaptveroša, pieejama un kvalitatīva veselības aprūpe, kā arī ir jāpalielina valsts izdevumi veselības aprūpes jomai, jo bez finansējuma palielināšanas jauna veselības finansēšanas modeļa ieviešana neuzlabos veselības aprūpes apkalpojumu pieejamību. PVO uzsvēra, ka Latvijā ir augsti iedzīvotāju tiešie maksājumi par veselības aprūpes pakalpojumiem, bet valsts izdevumi veselības jomai – starp viszemākajiem izdevumiem Eiropā. Arī OECD norādīja, ka, salīdzinot ar citām OECD dalībvalstīm, Latvijā ir augsti pacientu maksājumi un zems veselības jomai novirzītais publiskais finansējums. 


Veselības ministrijas ieskatā iespējamajam veselības aprūpes finansēšanas modelim ir jānodrošina vienlīdzīga, pieejama un kvalitatīva veselības aprūpe visiem Latvijas iedzīvotājiem, vienlaikus nodrošinot arī iedzīvotāju finansiālo aizsardzību. Veselības ministrijas virzītais modelis paredz uz esošā finansējuma bāzes palielināt veselības aprūpei pieejamo naudas apjomu iekšējas nodokļu pārdales rezultātā. Ieviešot šādu modeli, netiktu palielināts kopējais nodokļu slogs un tiktu nodrošināta vienlīdz pieejama un kvalitatīva veselības aprūpe visiem Latvijas iedzīvotājiem.


Veselības ministrijas Valsts sekretārs Kārlis Ketners: „Mūsu piedāvātais modelis ir universāls veselības apdrošināšanas modelis, kas ietver sevī esošā veselības aprūpes pakalpojuma groza saglabāšanu, visaptverošu aprūpes pieejamību un universālu veselības pakalpojumu pārklājumu, atstājot pakalpojuma iepirkšanas funkciju valsts rokās."


PVO ieskatā, lai uzlabotu veselības aprūpes pieejamību un kvalitāti, ir būtiski, lai veselība tiktu uztverta par prioritāti, paredzot šai jomai novirzīt vismaz 12 % valsts kopbudžeta ieņēmumu, kas vēl joprojām būtu zem Eiropas Savienības valstu vidusmēra, bet būtu salīdzināmi ar Igauniju un Lietuvu (Latvijā šobrīd tiek novirzīti 9,8%). Tas sakrīt ar Veselības ministrijas mērķi novirzīt veselības nozarei 14% no kopējiem valsts budžeta izdevumiem. PVO skatījumā augstākas prioritātes piešķiršana veselības aprūpei varētu mazināt plaisu starp Latviju un salīdzināmām valstīm Eiropas Savienībā un ārpus tās.


Ekspertu, nozares profesionāļu, pacientu organizāciju pārstāvju un politiķu paneļdiskusijā tika izteikti dažādi viedokļi par iespējamajiem veselības aprūpes finansēšanas modeļiem, aicinot izvēlēties tādu modeli, kas nodrošinās veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību reģionos. 


Konferences lektoru prezentācijas un redzējums par nepieciešamajām reformām veselības nozarē būs pieejamas Veselības ministrijas mājaslapā

 

Pieteikties jaunumiem sadaļai:   Aktualitātes > Preses relīzes