Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes
Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes

Diskusija par smēķēšanu

23.07.2004
Veselības ministrija ir uzsākusi sabiedrībā diskusiju par nepieciešamību aizliegt smēķēt sabiedriskās vietās. Šeit Jūs varat izteikt savu atbalstu vai protestu šādam ierosinājumam. Visi sniegtie viedokļi tiks apkopoti un analizēti, domājot par nepieciešamajiem grozījumiem normatīvajos aktos. Pirms izteikt savu viedokli, šeit vari iepazīties ar veselības ministra Rinalda Muciņa nostāju šajā jautājumā.

ministra Rinalda Muciņa nostāju šajā jautājumā.

Aiz bāra letes personāls gāzmaskās.

Domāju, ka nevienam nav īpaši jāskaidro, kas ir tabaka un ko nozīmē smēķēt. Mēs maldīgi domājam, ka cigarete noņem stresu, ka smēķēt, tas ir stilīgi. Taču mēs nezinām visu pārējo. Reti kurš nojauš, ka Latvijā tabakas lietošanas sekas ir cēlonis vismaz 4380 priekšlaicīgām nāvēm katru gadu jeb vismaz 12 cilvēki dienā Latvijā mirst no slimībām, kas ir saistītas ar tabakas lietošanu. Oficiālā statistika neatspoguļo tabakas dūmu alerģiskos cilvēkus, nav atspoguļots arī tas, cik no mums elpo tabakas dūmus piespiedu kārtā. Tomēr esošie statistiskie rādītāji ir gana biedējoši, lai liktu mums aizdomāties par radikālāku lēmumu pieņemšanu, lai pasargātu vismaz nākamo paaudzi no tabakas dūmiem.

Tikai daži piemēri. 35% mūsu valsts iedzīvotāju smēķē katru dienu, 65% no aptaujātajiem iedzīvotājiem ir izsmēķējuši vismaz vienu cigareti, turklāt biežāk savu atkarību no smēķēšanas apliecina gados jauni cilvēki vecumā no 15 līdz 34 gadiem. Šokē dati par skolēniem. 13-15 gadus vecu skolēnu vidū aptuveni 80% jau ir pamēģinājuši smēķēt, bet vairāk nekā 37% skolēnu pašreiz lieto jebkādus tabakas izstrādājumus. Ironiski, bet šajā ziņā mēs krietni apsteidzam savus tuvākos kaimiņus lietuviešus un igauņus, kur jauniešu smēķētāju īpatsvars ir attiecīgi 26,7% un 24,2%.
 Ja jau patlaban tik daudz skolēnu smēķē, tad pēc dažiem gadu desmitiem nebūs neviena nesmēķējoša cilvēka, ar plaušu vēzi un citām bīstamām plaušu un elpvadu slimībām slimojošu cilvēku skaits pieaugs. Un tad jau dienā no tabakas izraisītām slimībām nemirs tikai 12 cilvēki ...

Ko darīt? Stāstīt par smēķēšanas kaitīgumu, zīmēt atbaidoša izskata cilvēku šķērsgriezumā, cigarešu paciņām uzlikt lielus un biedējošus uzrakstus ... Ir jau darīts! Gaidītais efekts nav sasniegts, joprojām visapkārt turpina kūpēt cigaretes, pīpes, ūdenspīpes. Joprojām uz ielas, bāros, kafejnīcās, parkos un pludmalēs var sastapt smēķējošus pusaudžus, jauniešus, sievietes un vīriešus labākajos gados, vīrus un sievas gados. Joprojām saslimstība ar sirds un asinsvadu, elpošanas orgānu un onkoloģiskajām slimībām ir augsta. Joprojām šī problēma satrauc ārstus un citus veselības nozares speciālistus, pedagogus, vecākus, taču pašu sabiedrību tā neuztrauc. Citādi mēs padomātu par saviem līdzcilvēkiem, pirms viņu klātbūtnē aizdedzinātu kārtējo cigareti, mēs padomātu par slaido meiteni, kas restorānā mums ir atnesusi maltīti, par smaidošo puisi aiz bāra letes, kurš tik prasmīgi ielej mūsu pasūtīto dzērienu, proti, mēs padomātu par tiem bāros, restorānos, kafejnīcās un citur strādājošajiem cilvēkiem, kurus darba pienākumi piespiež kļūt par pasīvajiem smēķētājiem. Bet mēs nedomājam... jo pašiem darba kabinetā neviens nepūš dūmus acīs, mūsu kabinetu gaiss nav zilganā nokrāsā. Mēs par to padomājam varbūt tad, ja esam beidzot nolēmuši atmest šo netikumu. Taču sabiedrība un apkārtējā vide mums spiež atkal pie tā atgriezties. Reti kurā kafejnīcā, bārā ir tik izcila ventilācija, ka pie vienīgā nesmēķētājiem paredzētā galdiņa nevar sajust blakus valdošo tabakas smaržu. Tik retas ir tās dienas, kad pa ielu nenāk pretī cilvēks ar kūpošu cigareti. Bet mēs visi vēlamies dzīvot ar veselīgas rozā nokrāsas plaušām, sārtiem vaigiem, baltiem spīdīgiem zobiem. Padomāsim par sevi, par saviem bērniem, par saviem draugiem un kolēģiem, par cilvēkiem, kuru darbs mums ir nepieciešams un nesmēķēsim! Ko mēs vēlamies redzēt sabiedriskās vietās ? apkalpojošo personālu gāzmaskās zilu dūmu mākonī vai arī ļausim arī Latvijai sekot šrijas, Maltas, Zviedrijas un Norvēģijas piemēram strādāt un atpūsties tīra gaisa apņemtā vidē?

Pieteikties jaunumiem sadaļai:   Aktualitātes > Preses relīzes