Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes
Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes

Diskutē par veicamajiem pasākumiem „zaļā koridora” efektivitātes uzlabošanai

06.02.2015
700

Piektdien, 6.februārī, Veselības ministrijā norisinājās speciālistu* diskusija, kurā tika meklēti risinājumi pacientu ar aizdomām par onkoloģiskām saslimšanām aprūpes uzlabošanai un „zaļā koridora” principa efektīvākai realizācijai.

”Zaļā koridora” princips paredz, ka pacientiem, kuriem skrīninga izmeklējuma rezultātā ir aizdomas ar onkoloģisko saslimšanu, papildu izmeklējumi tiek nodrošināti ārstniecības iestādē ārpus noteiktajām kvotām t.i. pēc fakta – līdz ar to pacients tos var saņemt ātrāk. Tāpat veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības veicināšanai onkoloģisko slimību pacientiem, ir noteikts, ka pirmā onkologa vai hematologa konsultācija pacientam ir jānodrošina ne vēlāk kā 10 darba dienu laikā no brīža, kad persona ir vērsusies ārstniecības iestādē.

Tikšanās laikā speciālisti vērsa uzmanību, ka „zaļā koridora” principa mērķu sasniegšanai būtiska ir pacientu, ārstu un ārstniecības iestāžu reģistratūras darbinieku informētība par pacientam nepieciešamajiem izmeklējumiem un to, ka tie ārstniecības iestādē konkrētajai pacientu grupai sniedzami ārpus kvotām. Tādēļ kā risinājums tika piedāvāts šiem pacientiem nosūtījumu uz ārstniecības iestādi izrakstīt uz speciālas veidlapas. Vienlaikus nepieciešams arī veikt papildu informēšanas pasākumus ģimenes ārstiem un ārstniecības iestāžu darbiniekiem un pacientiem.

Runājot par finansējumu onkoloģisko pacientu ārstēšanai, Nacionālā veselības dienesta pārstāvji uzsvēra, ka ārstniecības iestādes ietvaros ir jāprioritizē līdzekļi, novirzot tos onkoloģisko saslimšanu pacientu ārstēšanai. Ņemot vērā, ka šobrīd ir gada sākums, nevajadzētu rasties problēmām ārstniecības iestādēs ar pakalpojumu nodrošināšanu.

Tāpat speciālisti vērsa uzmanību uz nepieciešamu ciešāku sadarbību starp ģimenes ārstiem un ārstiem speciālistiem, lai ģimenes ārsti būtu informētāki par pacienta veselības stāvokli un varētu veikt nepieciešamo veselības aprūpi.

Speciālisti bija arī vienisprātis, ka nepieciešams mainīt attieksmi pret personīgo veselību, kas ir ne tikai labums katram indivīdam, bet sabiedrībai kopumā. Tādēļ atbildīga rīcība pret savu veselību (piemēram, savlaicīga valsts apmaksāto profilaktisko apskašu veikšana) būtu jāskata kontekstā ar pacienta pienākumiem pret veselību, ko būtu nepieciešams atrunāt arī tiesību aktos.

*Diskusijā piedalījās veselības ministrs Guntis Belēvičs, Veselības ministrijas galvenā speciāliste onkoloģijā Dace Baltiņa, speciālisti no Veselības ministrijas, Nacionālā veselības dienesta, Veselības inspekcijas, Slimību profilakses un kontroles centra, Latvijas Onkologu – ķīmijterapeitu asociācijas, Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas un Ginekoonkoloģisko pacientu un viņu tuvinieku biedrības „GINO”.

Pieteikties jaunumiem sadaļai:   Aktualitātes > Preses relīzes