Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes
Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes

Diskutē par iespējamiem uzlabojumiem kompensējamo zāļu sistēmā

15.08.2014
700

Notiek Ministru prezidentes un veselības ministra pienākumu izpildītājas Laimdotas Straujumas izveidotās darba grupas veselības aprūpes sistēmas pilnveidošanai kārtējā sanāksme, kurā diskutē par iespējamiem uzlabojumiem kompensējamo zāļu sistēmas uzlabošanā un pacientu līdzmaksājumu mazināšanā.

Darba grupas sanāksmē piedalījās arī nevalstiskās organizācijas Sustento un Dzīvības koks, kas pārstāvēja pacientu viedokli par kompensējamo medikamentu pieejamību un sistēmas efektivitāti.
 
Nacionālā veselības dienesta direktors Māris Taube klātesošos iepazīstināja ar esošo kompensējamo zāļu sistēmas izmaiņām pēc 2012.gada un ieskicēja galvenos sistēmas ieguvumus un trūkumus. Atgādinām, ka 2012.gadā tika noteikts pacientiem, kam  pirmreizēji tiek izrakstīti kompensējamie medikamenti, ir jāizraksta lētākais. Šādā veidā ir ietaupīti gandrīz 12 miljoni eiro, kas ļauj nodrošināt kompensējamo zāļu sistēmu vairāk pacientiem.
 
Nevalstiskās organizācijas, iesaistoties diskusijā, norādīja uz dažādiem aspektiem, piemēram, liela daļa pacientu izrakstītās zāles iegādājas daļēji vai neiegādājas vispār nepietiekamā finansējuma dēļ, kā arī būtu nepieciešams rast iespēju veidot dažādas izņēmumu situācijas, kad pacients ar individuālām specifiskām niansēm, nespēj iekļauties un līdz ar to saņemt nepieciešamos medikamentus no valsts.
 
Darba grupas dalībnieki, diskutējot par sistēmas efektivitāti, kā vienu no priekšlikumiem minēja - ārstam receptē norādīt medikamenta ķīmisko nosaukumu vai arī mēģināt mazināt kopējās medikamentu cenas, kas iekļautas sistēmā, par pamatu ņemot valsts noteikto lētāko medikamentu.
 
Darba grupa vienojās: kompensējamo zāļu sistēmai nepieciešams papildus finansējums; arī esošajā sistēmā ir iespējas pārskatīt medikamentus un to cenas, lai rastu papildus finansējumu; jāturpina informējošs un izglītojošs darbs gan ārstiem, gan pacientiem, jo arī pacientu organizācijas atzina, ka informatīvām kampaņām ir liela nozīme sabiedrības izpratnes veidošanā par kompensējamo zāļu sistēmu.  
 

Pieteikties jaunumiem sadaļai:   Aktualitātes > Preses relīzes