Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes
Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes

Veselības ministrija informē par paveikto kohleāro implantu operāciju jautājumā

01.07.2004
01.07.2004 - Šodien Veselības ministrijas pārstāvji kopā ar pārstāvji no VOAVA tikās ar nedzirdīgo bērnu māmiņām no sabiedriskās organizācijas šLatvijas bērnu ar dzirdes traucējumiem vecāku un draugu asociācijas", lai informētu par sasniegto kohleāro implantu operāciju kārtības jautājumā.

em vecāku un draugu asociācijas", lai informētu par sasniegto kohleāro implantu operāciju kārtības jautājumā. 

VM sabiedrības veselības departamenta direktora vietas izpildītājs Ainārs šivčs pastāstīja, ka šobrīd Veselības ministrija kopā ar VOAVA ir izdarījusi visu, lai pēc iespējas ātrāk nedzirdīgajiem mazuļiem būtu iespējams veikt kohleāro implantu operācijas un viņi atkal spētu dzirdēt.

Šobrīd jautājums par operācijām tiek risināts steidzamības kārtībā, jo valsts ir iegādājusies 18 kohleāros implantus un rindā uz tiem jau gaida 33 mazuļi, bet pagaidām vēl nav pieņemti Ministru kabineta noteikumi, pēc kādiem kritērijiem šie implanti tiek piešķirti mazuļiem. Tāpēc šobrīd Veselības ministrija ir atrisinājusi šo lietu steidzamības kārtībā, izveidojot ārstu konsīliju, kas, pamatojoties uz Otolaringologu asociācijas izstrādātajiem kritērijiem, izvērtēs, kuriem 18 mazuļiem līdz gada beigām tiks piešķirti implanti. Pirmā ārstu konsīlija sanāksme notiks jau rīt, 1.jūlijā un lems par to, kuriem mazuļiem vissteidzamāk ir nepieciešami implanti.

Rīt, 1.jūlijā VOAVA slēgs līgumus ar abām izvēlētajām slimnīcām, kas veiks kohleāro implantu operācijas līdz 2004.gada beigām, proti, ar Stradiņu slimnīcu un Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu. Šīs abas slimnīcas tika izvēlētas tāpēc, ka tām vienīgajām ir nepieciešamā aparatūra un speciālisti, kas šādas operācijas Latvijā var veikt.

Kā pastāstīja Ainārs šivčs, šāda steidzamības situācija Latvijā ir izveidojusies tāpēc, ka šāda veida operācijas Latvijā ir jaunums un pagaidām mazuļu, kam nepieciešami implanti, ir vairāk nekā implantu. Bet tiek plānots, ka pēc pāris gadiem šī situācija nostabilizēsies un operācija vairs nebūs steidzama, bet gan plānveida, jo vidēji gadā uz rindu pēc implanta tiek pieteikti 15 mazuļi.

Klātesošo mazuļu māmiņas izteica lielu paldies ministrijas un VOAVA darbiniekiem par to, ka ir rasta iespēja jau tagad 18 mazuļiem saņemt šos implantus. Māmiņas arī uzsvēra, ka dažiem mazuļiem 3 gadu vecums strauji tuvojas un bez implanta, mazulis nespēs iemācīties runāt un nebūs pilntiesīgs sabiedrības loceklis.
 
Kohelāros implantus implantē nedzirdīgiem mazuļiem vidusausī, lai viņi spētu dzirdēt. Šo operāciju var veikt līdz 3 gadu vecumam, jo tas ir periods, kad bērns mācās runāt, taču, lai iemācītos runāt, bērnam vispirms ir nepieciešams dzirdēt.

Pieteikties jaunumiem sadaļai:   Aktualitātes > Preses relīzes